Forrás: Europress

Vágott karácsonyfa tudnivalók

A karácsonyfák alapvetően kétféle kiszerelésűek lehetnek, élő, dézsásak vagy vágottak. Mivel tíz vásárlóból jellemzően hét a vágott mellett dönt, ez utóbbi tekinthető a népszerűbbnek, ami persze nem jelenti azt, hogy ne lennének fontos és hasznos információk a választást illetően.

A vágott fenyőkkel kapcsolatban sokaknak természetvédelmi kifogásaik vannak, ezekről is szó lesz a következőkben. Amennyiben Ön idén még nem szerezte be a karácsonyi fenyőt, mindenképp olvassa tovább cikkem.

A vágott fenyő népszerűsége több okra vezethető vissza. Pár évtizeddel ezelőttig kifejezetten ritkaság számba ment, ha valaki élő, dézsás fenyőt vitt a lakásába, hiszen annak többféle gyakorlati hátránya volt és van ma is. Az élő fenyőt hét, legfeljebb tíz napig lehet bent tárolni, edénye és földje miatt nehéz mozgatni, igazán nagy példányokat nem lehet beszerezni belőlük (és ha igen, azok akár mázsányi súlyt is nyomhatnak), de a fő ok, hogy a dézsás fenyő fő értelme, hogy karácsony után kiültethető a kertbe. Kertje viszont nem mindenkinek van, és ha van is, nem biztos, hogy évente egy-egy új fenyővel kívánja szaporítani a kinti növényállományát.

A vágott fenyő ellenben egyszer használatos, ami ebben a helyzetben kifejezetten előnyös, mozgatása, szállítása, tárolása jóval egyszerűbb, és akár 3 méteres, igazán hatalmas példányok is beszerezhetők belőlük. Szintén igaz, hogy a vágott fenyők kínálata mindig nagyobb, a legtöbb árusnál a három kedvenc fajta (luc, ezüst, nordmann) még legalább másik 2-3 fajta található.

Szintén egyáltalán nem mellékes érv, hogy a vágott fenyők jellemzően olcsóbbak, bár ez az állítás csak részben igaz, hiszen a mindig kedvező árú luc mellett azért akadnak borsosabb árakon kínált fajták is. Mindenesetre a jó öreg vágott lucfenyővel akárki egyszerűen és viszonylag olcsón megoldhatja a karácsonyfa kérdését, ez pedig nagyon is gyakori szempont.

Ne kerteljünk, a vágott fenyő nem éli túl a karácsonyt, hiszen már kivágásakor megpecsételődik a sorsa. Sokan ezért idegenkednek ezektől a fáktól, sajnálják a szép, dekoratív, egészséges növényeket. Azt azonban fontos tudnia Önnek is, hogy a vágott fák 99%-a mezőgazdasági művelésből származik, tehát nem az erdők csökkennek a kivágásukkal, megvásárlásukkal! Ha szemléletesebben szeretném kifejezni magam, azt mondanám, hogy a vágott karácsonyi fenyő ugyanabba a kategóriába tartozik, mint a búza vagy a kukorica, emberi szükségleteket kielégítő haszonnövény.

Hazánkban jellemzően 7-8 különböző fajta vágott fenyő kerül kereskedelmi forgalomba, azonban a legtöbb árusító helyen három fajtára korlátozódik a kínálat, úgymint: a közönséges luc (Picea abies), az elegánsabb ezüstfenyő (Picea pungens), és a drága, de mutatós nordmann fenyő (Abies nordmanniana).

Mint minden egyéb termék esetében, a vágott fenyőknél is vannak minőségi különbségek, a legjobb darabokat az árusítás megkezdését követő pár napon belül lehet kifogni, később a kínálat egyre gyérül, aki pedig az utolsó pillanatra hagyja a fa beszerzését, rendszerint csak a gyengébb minőségű átszitált maradékból válogathat.

Mik a vágott fenyőfa válogatás okos, praktikus trükkjei?

Ha Ön utcai árusnál vagy kertészetben vesz vágott fát, akkor alapvetően kétféle szempontot kell szem előtt tartania: a fa legyen szép/formás, és legyen friss. A szépség miértjére nem kell kitérni, a frissesség pedig azért fontos, mert régebben kivágott, száradt vagy száradófélben lévő fák hamar lehullatják majd leveleiket, így jelentősen lerövidülhet az az időszak, míg a karácsonyfa valóban dekoratív.

Az árusnál ne csak látványra vizsgálja a fákat, vessen be pár trükköt a jó választás érdekében.A fenyő törzsét függőlegesen tartva csapja közepes erővel a földhöz egyszer-kétszer a növényt, és ha levélhullást lát, akkor a fa már szárad, így keressen másikat.

Szintén a nedvességtartalmat mutatja a levélteszt, melyet Ön akár észrevétlenül is elvégezhet, ha úgy látja például, hogy az árus nem nézi jó szemmel az alaposabb vizsgálódást. Ennek során egyszerűen hajlítsa meg a tűleveleket ujjbeggyel, majd engedje el hirtelen. Ha a levél fürgén, rugószerűen kipattan, kiegyenesedik, akkor nedvdús és friss, de ha kettétörik, vagy csak lassan áll vissza, akkor száraz a növény, és leveleit túl hamar elveszti majd.

Mindenképpen gyanús, sőt riasztó körülmény, ha az árus a fákat előre becsomagolt, összekötött állapotban kínálja, ezeket még akkor sem szabad megvenni, ha Ön nagyon siet, vagy ha csábítóan olcsók. Általában arról van szó ilyenkor, hogy a ravasz kereskedő a megmaradt gyengébb darabokon próbál így túladni. 

Pár tanács vágott fenyő vásárlásához

Nagyon jó ötlet úgy érkezni az árusítóhelyre, hogy a fatartót vagy a talpat is magával viszi, mert egy kevés többletkiadásért cserébe sok helyen géppel vagy kézzel (fűrésszel, baltával) méretre faragják a törzset, de ha nincs ilyen szolgáltatás, akkor is jó, ha látja, hogy mennyit kell majd alakítani a törzsön, lehetséges-e egyáltalán a későbbiekben beleilleszteni a tartóba kinézett fa törzsét! 

A megvásárolt fenyőt lehetőség szerint csomagoltassa be, így a szállítás könnyebb, és az ágak sem fognak letörni, ez a művelet biztosan kifizetődő lesz, és sok helyen ingyen szolgáltatásként jár a fához, mindenképp ajánlott kérni tehát! nagyon is megér egy-két százast (de van ahol ingyen jár a kötözés a fához).

A sikeres vásárlást követően a következő kihívás a fenyő otthoni tárolása. Fontos, hogy semmiképp se vigye Szenteste előtt a lakásba fenyőt, mert a téli, fűtött, kimondottan száraz levegőjű szobában megindul a levélhullás, és a fa akár napok alatt kopaszodásnak indulhat.

A hűvös, hideg helyek a megfelelők, mint a garázs, a kamra, az erkély, a folyosó, de a kertbe is kirakható a vágott fenyő, a hideg, sőt, a hó sem árt neki, de persze ajánlott fedett helyre vinni. Ügyes praktika a fát nedves újságpapírral borítani, így a nedvességtartalma, frissessége megőrizhető. 

A későbbiekben a már a szobába állított, feldíszített fa száradását (a levelek lehullását) késleltetni lehet, ha olyan talpba álltja, melybe víz tölthető. Szokták ajánlani a felállított fenyő vízzel való permetezését, én ezt nem javaslom, hiszen az elektromos izzósorok miatt ez balesetveszélyes lehet.

Tisztázni kell azt is, hogy a fa beltéri tartósságát bent felállítva már csak korlátozottan tudjuk nyújtani, hosszabbítani. Az, hogy a vágott fenyő tartósan szép maradjon a szobában, két körülménytől függ:

1. A fenyő fajtájától. A luc például szép, illatos és olcsó, de hamar kiszárad, általában legfeljebb két hetet bír ki nagyobb arányú levélhullás nélkül. Az ezüstfenyő vagy a nordmann ellenben akár egy hónapig is díszlik a fűtött nappaliban.

2. A fa frissességétől. Ha egy vágott fenyőt már novemberben kitermeltek, azaz kivágtak, és szűk egy hónapig az árusnál hevert, akkor már szükségszerűen megindult a száradás, így hiába vásárolja meg Ön mondjuk december 23-án, az már semmiképp nem friss fa, így tartóssága jelentősebb rövidebb lesz.

A helyzet fonákja, hogy aki korán, akár december legelején vesz fát, még a bő, gazdag választékból szemezgethet, így megtalálhatja a legszebb fát, azonban mire elérkezik a Szenteste, ez a növény már 2-3 hetes lesz, és elkezd kiszáradni. Aki viszont az utolsó napokra hagyja a vásárlást, kifoghat frissebb növényt, ilyenkor viszont már korlátozottabb a kínálat, nehezebb megtalálni az elképzelt formájú és méretű fenyőt.

Összegezve: a vágott fenyő klasszikus és szép, a kínálat bő, az árak széles skálán mozognak, de érdemes időben és körültekintően választani, és a fát az ünnepig szakszerűen kell tárolni. A vágott karácsonyfák mérete változatos, tartósságuk több tényezőtől függ, de némi odafigyeléssel biztosítható, hogy a fenyő hetekig díszes maradjon. A vágott fenyő nem csak utcai árusoknál vagy kertészetekben, de online rendeléssel is megvásárolható, amivel jelentős idő és energia ráfordítás spórolható meg!

További kertészeti tippekért és tanácsokért látogassatok el Megyeri Szabolcs blogjára!

 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.