Forrás: Getty

Tippjeinknek hála a leghidegebb hónapokat alatt sem sínylik meg virágaid

A cserepes növények bioritmusát – legyenek azok egész évben szobában tartottak, vagy csak télre beköltöztetettek – számos tényező befolyásolhatja télen, többek között a napi ingadozó hőmérséklet, a száraz levegő és a rövid nappalok, amelyeknek hála kevesebb a természetes fény is. Szerencsére ezek a problémák nem áthidalhatatlanok, könnyedén segíthetünk rajta.

Ezekre lesz szükséged:

  • Szórófejes palack
  • Párásító gép vagy egyszerű tálka
  • Locsolókanna

Mielőtt belekezdünk:

Fontos észben tartani, hogy a különböző fajtáknak különböző a páraigénye. Vannak olyan cserepesek, amelyek télen kifejezetten igénylik a víz- és páramentes időszakot, hogy „hibernálódjanak” egy picit. Más virágok, főleg a trópusiak, viszont éppen hogy igénylik a párás meleget az év minden napján. Mielőtt párásítani kezdjük a lakást, olvassuk utána a növények téli igényeinek, eszerint pedig ha kell, igényeik szerint csoportosítva költöztessük őket más-más helyiségbe.

Szobanövények téli gondozása:

  • Újítsuk meg a locsolási szokásokat

Míg a nyári hőségben akár naponta is igényel vizet néhány növény, télen közel sem ez a helyzet. Mint említettük, sok növény növekedése télen éppen lelassul, ezért jóval kevesebb vízre van szüksége, mint az aktív növekedési szezonban. Másrészt télen az alacsonyabb hőmérséklet miatt lassabban is szárad ki a virágföld, ezért a nyári locsolási rutin ilyenkor túlöntözéshez vezethet, ami pedig elrohasztja a cserepesek gyökerét.

  • Kerüljük a hideg vizet

Sosem jó hideg vízzel öntözni a benti növényeket, ez azonban halmozottan igaz télen. A túl hideg víz sokkolja a növények gyökereit, és sokkal sebezhetőbbé válnak. Tippünk, hogy mindig tarts az öntözőkannában szobahőmérsékletű vizet, és csak azzal locsold a növényeket.

  • Párásító készülék

A téli fűtési szezon okozta száraz levegő nem csak a növények számára egészségtelen, de az emberek légzőrendszerét is megterheli. Sokaknál ezért van otthon párásító készülék, amiből növényeik is profitálhatnak. Ha nálad épp nincs kéznél ilyen, akkor egyszerűen helyezz a növények közelébe vizestálkákat, amelyek folyamatos párolgása szintén hasznos.

  • Fújjuk naponta a növényeket

A szórófejes palack kötelező kelléke a téli növénygondozásnak. Segítségével minden nap le tudjuk fújni a növényeket, ezzel pedig ellensúlyozzuk a téli száraz levegőt. A palackba sose csapvizet töltsünk, hiszen a kemény vízben található ásványi anyagok lecsapódnak a növény leveleire, ami káros. Ehelyett inkább desztillált, szobahőmérsékletű vízzel töltsük meg a flakont.

  • Tegyük a fényre

Ha napsütéses napunk van, mindenképp mozdítsuk ki a növényeket a sötét sarkokból, és húzzuk őket az ablak elé a világos órákra.

Tippjeinknek hála a leghidegebb hónapokat alatt sem sínylik meg virágaid
Forrás: Getty
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.