Forrás: Getty

Szobafestés házilag – Így fesd ki az otthonodat saját kezűleg 10 lépésben

A szobafestés mesterség ugyan, de a legtöbb trükk és praktika könnyen eltanulható. Mindenkinek javasoljuk, hogy legalább egyszer próbálja ki magát otthon ebben a szerepkörben. A szobafestés házilag ugyanis nem csupán költséghatékony, egyben jó családi időtöltés, de a merészebbek számára igazi kihívás is lehet, hiszen bátran szabadjára is engedhetik a fantáziájukat. A vállalkozó kedvű Picassóknak összeszedtük a legfontosabb lépéseket. Ecsetre fel!

Szobafestés házilag: 10 lépésben!

1. lépés: Ürítsük ki a szobát

Lehet, hogy sokaknak magától értetődő, de azért leszögezzük: a későbbi munkálatok – beleértve az utólagos takarítást is – megkönnyítése érdekében a kisebb és közepes, könnyen mozdítható tárgyakat ajánlott kipakolni a festeni tervezett helyiségből. A nagyobb bútorokat betolhatjuk a szoba közepére is, de mindenképp takargassuk le őket – akár több réteg – fóliával, hogy megvédjük a portól és festékpöttyöktől. Hasonlóan érdemes védeni a padlót, takarításkor ugyanis nagyon meggyűlhet a bajunk a jól odaszáradt falfestékkel.

2. lépés: Előtakarítás

Azoknak, akik nem rajonganak annyira a takarításért, van egy kevésbé jó hírünk: festés előtt is ildomos portalanítani egyet. Sokkal könnyebb dolgunk van azonban ebben a fázisban, hiszen mindösszesen egy szivaccsal vagy egy puha kefével végig kell törölgetnünk a plafont és a falakat – lehetőleg fentről lefelé haladva. Ez a lépés tehát semmiképp se szegje kedvünket, ettől még a szobafestés házilag tényleg egy jó dolog.

3. lépés: Javítsuk ki a falat

Többek között azért is ajánljuk nyugodt szívvel a saját kezű falfestést, mert gyakorlatilag minden művelethez jól kitalált eszközök szerezhetők be az üzletekben. Ilyen a faljavítás is, amikor is az apró repedéseket, karcolásokat és lyukakat pontosan erre a célra gyártott, készen kikevert javítótapasszal javítgatjuk ki. A jártasabbak használhatnak egyszerű glettet is, melyet glettvas segítségével vihetünk fel a falra. Ha szükséges, kezeljük a felületet gombásodás elleni szerrel.

4. lépés: Távolítsunk el mindent a falról

A saját helyzetünket könnyítjük meg azzal, ha minden mozdítható elemet – így villanykapcsolót, csillárt, rögzített képet – eltávolítunk a festeni kívánt falról. Amit túlzottan bonyolult leszerelni, arra ott a festékszalag – de erről a következő pontban.

5. lépés: Ragasszunk le minden szegélyt

A festés utáni nagytakarítás legbosszantóbb része a szegélyek és nyílászáró-keretek megtisztítása. Ne sajnáljuk tehát az idő, és inkább ragasszuk le ezeket festékszalaggal. Aprólékos, sok türelmet igénylő munka, de minden perce megtérül majd utólag.

6. lépés: Csiszolás

Ha a faljavító tapasz vagy gitt megszáradt, csiszológép vagy csiszolópapír segítségével dolgozzuk teljesen simára a felületet. Ügyeljünk az alapos munkára, hiszen ahol egyenetlenség marad, azt a falfesték ki fogja emelni. A csiszolás után ne felejtsük el újra portalanítani a festendő felületet.

7. lépés: Kezdjük a sarkokkal

Végre elérkeztünk a munka látványos részéhez: jöhet a festés. Mielőtt ecsetet ragadnánk, olvassuk el a festékdobozon található utasítást, és szükség esetén hígítsuk vízzel az alapanyagunkat. Mielőtt nekilátunk a jól látható felületeknek, egy félreeső ponton végezzünk próbafestést, hogy valóban olyan színt ad-e vissza a festék a falon, amit elképzeltünk. Ezután haladjunk fokozatosan: először a sarkok és az ajtók és ablakok keretei mentén vigyük fel a színt. Itt még ecsettel célszerű dolgozni.

8. lépés: Jöhetnek a falak

Ha megvagyunk a szűk és nagy precízséget igénylő részekkel, az ecsetet festőhengerre cserélhetjük, amivel nagyobb felületet tudunk gyorsabban befedni. Ügyeljük arra, hogy egyenletesen osszuk el a festéket a hengeren – ebben segítségünkre lesz a festőtálca erre a célra szolgáló rácsos része. Először a mennyezetet festjük, majd a falakat. Lehetőség szerint kezdjük az egyik sarokban egy 60-70 cm széles, képzeletbeli négyzetben, V vagy W alakban. Utána, anélkül, hogy a hengert felemelnénk, függőleges vonalakat festünk, sűrűn egymás mellé, amivel eltakarjuk a V vagy W betűket. Ezzel biztosítjuk az egyenletes takarást. Jó ötlet egyszerre megfesteni egy egész falat, ugyanis néha a festék színéből adódóan megtörténhet, hogy foltok jelenek meg a száradás után. Ha új réteget szükséges felvinni, fontos, hogy várjuk meg az első festés teljes száradását – ebben sokat segít, ha a festés befejeztével kitárjuk az ablakokat, feltéve persze, hogy odakint száraz idő van. A párás, nedves levegő ugyanis ez esetben ellenünk dolgozik.

9. lépés: Végső takarítás

Ismét egy kevésbé közkedvelt, de annál látványosabb ponthoz érkeztünk: a takarításhoz. Sok a tennivaló, ezért érdemes logikus rendben haladva elvégezni a feladatokat, hogy ne generáljunk magunknak plusz munkát. Alapvetően haladjuk fentről lefelé, illetve a nagy port kavaró munkálatoktól a kisebb műveletekig. Kezdjük tehát a festékszalagok eltávolításával, majd jöhetnek a takarófóliák, az itt-ott megszáradt festékcseppek, ajtó- és ablaktáblák, végül pedig egy jó alapos felmosás.

10. lépés: Mindent vissza

A szobafestés házilag való kivitelezésének talán legizgalmasabb része, mikor az egyes elemek és berendezési tárgyak szép lassan visszakerülnek a helyükre, és az új színhez passzolva kiadják a szoba új arculatát. A szobafestés tehát több mint egyszerű felújítás. Ez újjászületés a szobának.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.