Forrás: Europress

Hogy bánsz a pénzzel? Ilyen hatással lehet gyermekedre!

A pénzügyi karakter egy összetett dolog. Sok mindentől függ, hogy milyenné válunk ezen a téren, de az biztos, hogy mindenki rendelkezik vele, még a gyerekek is. A személyiségjegy alapjai már 6-7 éves korunkra kialakulnak, a tudatos pénzügyi nevelést tehát időben el kell kezdeni. Ezt segíti kéz a kézben személyes példamutatásunk. Jó, ha tudod, hogy melyik típusba tartozol, és szükség esetén változtatsz, fejlődsz, hogy megfelelő példát mutathass gyermekeidnek.

Spórolós                                                                                  

Kétszer is meggondolod kiadásaid? Listával jársz bevásárolni, és már minden akcióról jó előre tudsz? Ha igazak rád az előbbi állítások, akkor a „spórolós” pénzügyi kategóriába tartozol. Jellemző rád továbbá, hogy szereted a kiadásokat rövid pórázon tartani, és listákat, illetve háztartási naplót vezetsz az elköltött forintokról. Fontos, hogy biztonságban érezd magad, és hogy maximális kontrollod legyen kimenő és bejövő összegek felett. Szereted a pénzt a lehető legtudatosabban beosztani, így legalább havi szinten, de akár hosszabb távon is vannak pénzügyi terveid. Szorgalom és önfegyelem, ezek a te jelszavaid! Az ilyen típusú emberek alapvetően jó példaként szolgálnak a gyerkőcük számára, de vigyázni a kell: a túlzott aszketizmus olykor frusztrálóan hathat a lurkókra.

Költekezős

A költekező típus enyhén fogalmazva is nagyvonalúan bánik az anyagiakkal. A vásárlás átmeneti örömöt jelent számára, mellyel valamilyen feszültséget próbál magában enyhíteni. A típus mindenfajta szabályozást visszautasít, hiszen akkor kerek perec szembesülne vele, hogy milyen mértékben tapsolt el hatalmas összegeket. Ez sokszor vezet lelkiismeret-furdaláshoz, önmarcangoláshoz. A stresszt persze szívesen fojtja vásárlásba ezután. A kör tehát ördögi, és minden indul elölről…
Hogy mit lehet tenni ez esetben? Kezdj el kereteket és célokat beállítani, először kisebbeket, majd nagyobbakat – például bevásárlás összegeinek maximalizálása és tételeinek meghatározása előre –, vagy menj pároddal bevásárolni, aki kontroll alatt tart. Fontos, hogy kezeld a problémát, hiszen a gyerekek a felnőttek mintáiból tanulnak.

Dorbézoló

A dorbézolók a végletek emberei: egyik pillanatban spórolnak, gyűjtögetnek, úgy, ahogyan az a nagykönyvben is meg van írva, a másikban pedig egy csapásra tapsolják el a nagy szorgalommal összegyűjtött pénzt. A dorbézolók rendelkeznek úgynevezett pénzügyi komfortzónával, azaz van egy buborék, amin belül anyagilag kényelmesen mozognak. Ha ezen felül pénz keletkezik, azt szeretik elkölteni.
A titok nyitja a lelki kiegyensúlyozottságban rejlik. A költési hajlandóság nagyobb a kritikusabb lelki állapotokban, így törekedni kell a minél állandóbb egyensúlyra a mindennapokban. Amit még érdemes megfigyelni, hogy minek hatására aktiválódik a dorbézoló reflex, és időben védekezni az adott tényezők ellen.

Menekülő

Ez az a típus, akit már a pénz gondolatától is kiráz a hideg, szinte retteg attól. Ennek több oka is lehet, a legtöbb családi helyzetekre vezethető vissza. Otthon a pénz tabu volt, és senki nem mutatta meg a gyerekeknek, hogyan is kellene vele bánni, vagy egyszerűen elintézték annyival, hogy a „pénz nem a kicsik kezébe való”, így nem is volt lehetőség a vele való megismerkedésre, és általános szorongás alakult ki a témával kapcsolatban.
Ha felismered a problémát, kezeld tudatosan, hogy gyermekeid ne kerüljenek ilyen helyzetekbe!

Harácsoló

A harácsolók nem kifejezetten csak a biztonság kedvéért gyűjtenek, ahogyan azt a spórolósok teszik, hanem egyenesen az határozza meg a pénzhez való hozzáállásukat, hogy minél többet keressenek abból, mely egyfajta mániában, szenvedélyben nyilvánul meg. Cél, hogy minél többet lehessen keresni, ezáltal befektetni és félretenni.
Állj meg néha egy kicsit, és foglalkozz más dolgokkal is: a család és a szabadidő nyújtotta lehetőségek pótolhatatlan, anyagi értelemben kifejezhetetlen értékkel bíró élményekkel tudnak téged megajándékozni.

A pénzügyek terén kövesd az arany középutat! A mindennapok mellett gondolj a jövőre is, legfőképp gyermekeidére. A FundiMini Gyerekszámla optimális, hosszútávú megtakarítási konstrukció a kis összeget félretevő szülők számára is. A csomag rugalmasan választható megtakarítási időt és havonta befizetett összeget kínál. A keletkező megtakarítás és az igénybe vehető lakáskölcsön akár egy saját otthon megvásárlását is támogatja, ha megfelelő időre kalkuláltok, de a végösszeg átalakításra, felújításra vagy bővítésre is felhasználható majd.

Hogy bánsz a pénzzel? Ilyen hatással lehet gyermekedre!

A konstrukcióhoz a gyerekek FundiMini okosperselyt kapnak ajándékba, mely egyfajta játékos bevezető számukra a takarékoskodás világába.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.