Forrás: Getty

Páratartalom csökkentése – Így akadályozhatod meg a penészedést

Mennyi az ideális páratartalom?

A túl magas páratartalom nem csak kellemetlen, de veszélyes is, hiszen kedvez a penésznek, ami pedig allergiákhoz és számos más betegséghez vezethet. Épp ezért mindig figyeljünk arra, hogy 40-60 százalék közötti legyen lakásunk levegőjének a páratartalma. Ennek ellenőrzésében egy higrométer lehet a segítségünkre.

Páratartalom csökkentése szellőztetéssel

Ki gondolná, hogy még szellőztetés során is követhetünk el hibákat?! Pedig ez így van, épp ezért kell odafigyelnünk az alábbi pontokra, ugyanis csak ekkor lesz hatékony, azaz csak így tudjuk ténylegesen csökkenteni a páratartalmat:

  • Télen is tárjuk ki teljesen az ablakot legalább 5-10 percig, figyelve arra, hogy ezt ne akkor tegyük meg, amikor teljes gőzzel megy a fűtés.
  • Nyáron sokkal tovább nyitva hagyhatjuk az ablakokat, hiszen ekkor nem megy a fűtés, így nem pazarolunk energiát. Ebben az évszakban az esti vagy a reggeli szellőztetést javasoljuk, ugyanis ekkor friss, hűvös és száraz a levegő.
  • Ha egymással szemben lévő ablakaink is vannak, akkor nyugodtan csináljunk huzatot, így sokkal gyorsabban cserélődik a levegő.

Páratartalom csökkentése granulátumokkal

Amennyiben szellőztetéssel nem tudjuk csökkenteni a páratartalmat, akkor segítségünkre lehetnek olyan granulátumok, melyek magukba szívják a vizet. Ezeket öntsük egy tálba, majd helyezzük el az érintett helyiségben.

A hagyományos párátlanító granulátum kalcium-kloridból áll, amely nem mérgező, nem szennyezi a környezetet, viszont irritálhatja a szemünket és a bőrünket. Épp ezért nagyon fontos, hogy olyan helyre helyezzük a tálat, ahol nem férnek hozzá se gyerekek, se állatok. Érdekesség, hogy a rizsnek, a macskaalomnak és a konyhasónak hasonló hatása van, így ezeket is bátran alkalmazhatjuk.

Technikai segítség: párátlanító gép

Nagyon súlyos eseteknél szükség lehet egy párátlanító gép beszerzésére. Utóbbi magába szívja a levegőt, ez áthalad egy hűtőelemen, ahol kondenzálódik a víz, ez lecsöpög egy tartályba, amit természetesen rendszeresen ürítenünk kell. Mivel ezek a gépek árammal működnek, mindenféleképpen olyat válasszunk, mely jó energiaosztályú besorolást kapott.

Magas páratartalom megelőzése

Amennyiben csak bizonyos tevékenységek után nő meg a páratartalom a lakásban, akkor érdemes az alábbi tanácsokat megfogadnunk, ugyanis ezeknek köszönhetően a jövőben nem lesz ezzel problémánk:

  • Tusolás közben úgy tudjuk meggátolni, hogy sok gőz keletkezzen, ha csak rövid ideig hagyjuk folyni a vizet, illetve a víz hőmérséklete is számottevő, hiszen minél melegebb, annál több gőz keletkezik.
  • Főzés közben mindig használjunk fedőt, így a gőz az edényben marad, de sokat segíthet egy páraelszívó is, hiszen ez kivezeti a gőzt.
  • Teregetés következtében a ruhákból a levegőbe párolog a víz, így ha megoldható, akkor kint akasszuk fel a mosott ruhákat, vagy száradásuk közben nyissunk ablakot.

T

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.