1. Mulcs
A mulcsozás egy nagyszerű módszer a gyomok növekedésének megakadályozására. A szerves mulcs, például a kéreg vagy a tűlevelű szalma, nem tart olyan sokáig, mint egy szervetlen gyomgátló, de már ezek is hatékony védelmet nyújtanak a gazok ellen. A mulcsot legkésőbb évente pótoljuk, hiszen ennyi idő alatt a szerves és a szervetlen anyag is elhasználódik.
2. Ne hagyj helyet a gyomoknak
A gyomok, mint minden más növény, versengenek a fényért, a tápanyagokért és a vízért. Ha van szabad hely, sokkal könnyebben gyökeret vernek, aztán ott más növénynek már nincs maradása. Ha egyáltalán nem vagy minél kevesebb helyet hagyunk a gyomoknak, akkor jelentősen kevesebb nem szívesen látott gazt találunk majd a kertben. Az üres területek beültetésére például szuper megoldás talajtakaró fajtákat ültetni.
3. Ismerd meg a gyomnövényeket
Hatékonyan csak akkor tudjuk felszámolni a gazt, ha pontosan tudjuk, mi hatásos ellene. Ehhez azonban ismernünk kell a gyomnövény fajtáját, ezáltal célzottan tudunk harcolni ellene.
4. Időben cselekedj
Ha ismerjük a gyomnövényt, akkor azt is tudjuk, mikor virágzik. Ez azért fontos, mert a gazolást a virágzás előtt érdemes beütemezni, a virágzás után ugyanis könnyebben szaporodik az növény, és pillanatok alatt gazba borul az egész kert.
5. Használj jó(l) eszközöket
A hatékony gazoláshoz számos kerti szerszám áll rendelkezésünkre. A gazok felszámolásához elengedhetetlen ezek helyes használata, azaz mindegyik típusú gyomnövényhez azt a szerszámot használjuk, amely ahhoz ajánlott.
6. Gyomirtó
A gyomirtónak mindig a végső eszköznek kell lenni a gazolás során, ugyanis a legtöbb készítmény nem csak a gazokra káros, hanem a hasznos növényekre is. A gyomirtót mindig az adott gyomnövényhez válasszuk, vagy ha csak tehetjük, szavazzunk bio megoldásokra – ilyen például a sós víz oldata.