Forrás: Europress

Lakáshitel új lakásra – Ezekre figyelj, hogy biztosan jól válassz!

A lakáshitel új lakásra sokaknak az egyetlen lehetőség ahhoz, hogy beköltözhessenek álmaik otthonába, hiszen csak azok jelentenek kivételt ez alól, akik milliókat keresnek havonta, vagy több tízmilliót örökölnek, esetleg nyernek a lottón. Ahhoz, hogy biztosan ne ess orra az új lakásod vásárlása közben, érdemes néhány infót szem előtt tartani hitelfelvétel esetén.

Mivel az új építésű lakások borzasztó drágák, nem árt tisztában lenni a lehetőségekkel. A CSOK miatt pedig a lakások egyharmada már tervezéskor elkel, szóval valóban figyelni kell. Főleg mivel a hitelezés eléggé eltér a megszokott menettől.

Vevőként fontos tudni, hogy a beruházó hogyan szeretné megkapni az összeget, így ezt is fontos tisztáznunk!

  1. opció: a szerződésnél 10-20%, átadásnál 80-90%.
  2. opció: szerződésnél 10-20%, majd folyamatosan, a beruházás előrehaladásával 10-20%.
  3. opció: a szokásos kezdőszázalékok után a szerkezetkész állapotnál 50%, majd a fennmaradó összeg.

A bankok az ingatlan értékének 80%-ig nyújtanak hitelt, és az átadást követően kaphatod meg az összeget. Ez azért lehet gond, mert a vevő általában az 50-60%-ot veszi fel hitelként, azonban ha ennél nagyobb összeget kell kifizetnie az átadás előtt, és nincs megtakarított pénze, sajnos nem tudja majd megvenni az ingatlant

Ha a második vagy harmadik opció áll fenn, bevonhatsz helyettesítő ingatlant. Egyes bankok belemehetnek ebbe a “cserébe”, azaz bevonhatsz egy másik lakást fedezetként. Az ingatlannak azonban nagy értékűnek kell lennie, így ez nem mindig járható út, tehát könnyen lehet, hogy ez teljesen esélytelen.

Lássuk, mi lehet még nagyon fontos:

  • A használatba vételi engedély a beköltözhetőséget jelenti. Ez azonban nem garantálja, hogy a hitelezéshez minden feltétel megfelelő.
  • A használatbavételi engedélyt követi az albetétesítés, ami azt jelenti, hogy az adott lakás saját helyrajzi számot kap. Ekkor kerül a hitel mögé a valódi fedezet.
  • Ez pedig a banknak ugye különösen fontos. Sokszor a beruházó az utolsó vételár részletet a használatbavételi engedélyhez köti, itt azonban még nem kapod meg a banktól a hiteled.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.