Forrás: Europress

Lakáseladás foglaló – Tudj meg minden fontos infót!

A lakáseladás foglaló témában rengeteg kérdés merül fel mind az eladókban, mind a vásárlókban, így most ebben szeretnénk segítséget nyújtani, hogy a jövőben ez ne okozzon félreértéseket. Utánajártunk, hogy milyen szabályozások léteznek, illetve annak is, hogy egyáltalán mekkora összeget szükséges foglaló gyanánt adni.

Lakáseladás foglaló – Mit takar?

Először érdemes tisztázni, hogy mit is jelent pontosan ez a kifejezés. A foglaló az az összeg, amit a  vevő az eladónak fizet, ezzel megerősítve vásárlási szándékát. Ezt a pénzmozgást megfelelően fel kell tüntetni a szerződésben, ugyanis nagyon fontos, hogy egyértelműen kiderüljön, hogy az adott összeget foglalóként adta át a vevő, ellenkező esetben előlegnek fog minősülni, amire más szabályok vonatkoznak.

Mikor szükséges a foglalót átadni?

Gyakori tévhit, miszerint a foglalót a szerződés aláírásával egyidőben szükséges fizetni. Tudni kell, hogy ennek nincs ennyire pontosan megszabott időpontja, ugyanis teljesítése a szerződés futamideje alatt bármikor megtörténhet. Ez törvényben lett szabályozva, ezzel lehetővé téve azt, hogy ne csak készpénzben, hanem átutalással, a szerződés aláírása után is fizethető legyen.

Mekkora összeget szükséges fizetni?

Általánosságban elmondható, hogy a foglaló összege a vételár 10 százaléka szokott lenni, de egy jogszabály sem szabályozza ezt. Ennek ellenére a túl nagy összegű foglalót a bíróság kérésre csökkentheti. Általában a vételár 30 százaléka minősül túl soknak.

Foglaló vagy előleg?

A foglaló és az előleg fogalma sokak fejében összekavarodik, pedig nagyon lényeges a kettő közötti különbség, ugyanis a szerződés meghiúsulása esetén az előleg visszajár. Ezt a tényt pedig az sem befolyásolhatja, hogy ki miatt hiúsul meg a vétel.

A foglaló esetén ez már sokkal összetettebb kérdés, ugyanis annak visszafizetése függ attól, hogy ki miatt nem jön létre az adás-vétel. Ha a foglalót fizető fél miatt hiúsul meg, akkor nem jár vissza, azonban ha a másik fél a felelős, akkor vissza kell fizetnie, méghozzá a kapott összeg dupláját. Amennyiben senki vagy épp ellenkezőleg, mindenki okolható a meghiúsulásért, akkor a foglaló egyszerűen visszajár.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.