Forrás: Europress

Kémény kisokos – Milyen típusú kémények léteznek?

Manapság már egyre kevesebb otthonban van klasszikus gáz vagy fa tüzelésű fűtés, hiszen mindenki az okos otthonok és az okos megoldásokban gondolkodik. Ezzel szemben viszont a műkandallók mellett valaki még mindig ragaszkodik a klasszikus, kandallós tüzeléshez, melynek most már inkább esztétikai szerepük van. A kandallóhoz pedig hozzátartozik a kémény, melyet érdemes gondosan, szakértő segítségével megtervezni és kivitelezni.


Nemcsak a tartósság és az esztétikum miatt érdemes alaposabban utánajárni a kémény témakörnek, hanem azért is, mert egy rosszul beszerelt kémény balesetveszélyes lehet. Ügyeljünk arra, hogy a kiválasztás és a szerelés során is megbízható szakember végezze a munkálatokat. Manapság már egyre nehezebb alvállalkozót találni, azonban jobban járunk, ha kivárjuk a megfelelő szakembert. A családunk biztonsága érdekében mindenképpen tegyük meg ezt.

A kémény az otthonunk leginkább igénybe vett szerkezeti eleme, melyen az égéskor keletkező gázokat vezetjük ki, és az égéshez szükséges friss levegőt engedjük be rajta. A kémények típusai szerint lehetnek egy és többhéjúak, fajtájuk szerint azonban három típusra bonthatjuk őket.

1. Szerelt kémény

Ezt a típusú kéményt csak akkor válasszuk, ha a meglévő falazott kémény már nem alkalmas a biztonságos égéstermék elvezetésére, vagy ha új helyre kerül a gázkészülék, és nincs a közelben felhasználható kémény. A szerelt kémények kettős falú, egymásba illesztett fémcsövek. A hőszigetelést és a béléscsöveket valamilyen fém anyaggal veszik körül, amely a kémény szilárdságát/merevségét adja. Falakhoz, födémekhez rögzíthető, de akár el is falazható.

2. Nyílt égésterű /gravitációs/ rendszerek

Ez lehet egy vagy több héjú szerelt kémény, vagy egy kibélelt falazott kémény. Ez egy nyitott égésterű gázkészülék, melynek működéséhez a szükséges levegőt és az oxigént a helyiség levegőjéből nyerik. Emiatt mindig biztosítani kell a légellátást, amit általában légcserével történik.

3. Zárt égésterű /turbós/ rendszerek

A zárt égésterű gázkészülékek jelenleg a legbiztonságosabbak, mert az égés teljesen el van zárva a lakótértől. Az égéshez szükséges levegőt a szabadból szívják be egy külön rendszeren keresztül.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.