Forrás: Getty

#Karácsonyi készülődés 1. – Legyen "zöld" a karácsony!

A karácsonyt mindenki szereti és várja – a Föld azonban ezt nem mondhatja el magáról a sok fölösleges holmi megvásárlása és az egyre növekvő volumenű hulladéktermelés miatt. A karácsonyi időszakban hajlamosak vagyunk sok egyszer használatos dolgot beszerezni, vagy túlvásárolni magunkat. Érhető módon szeretnénk, hogy a karácsony tökéletes legyen, de ezt nem csak a századik műanyag dekorációval lehetséges megvalósítani. Íme a lista, hogy mire érdemes ügyelni, ha szeretnél környezettudatosan karácsonyozni idén.

1. Vásárolj minőségi ajándékokat

Az ajándékvásárlási stressz nagyon komoly hajtóerő, azon vagyunk, hogy biztosan mindenki kapjon elég dolgot és érezze a szeretetünket. Azonban téves azt hinni, hogy az ajándékok mennyisége vagy az ára szabja meg, hogy mennyire jó egy ajándék. Egyáltalán nem rossz dolog körbe kérdezni szeretteinket, hogy mit szeretnének karácsonyra, hiszen így biztosan nem lövünk mellé, és nem landol az átadás után pár nappal a kukába a meglepetés. A kevésbé költséges, de személyre szabott ajándékok sokszor nagyobb örömet okoznak, mint a haszontalan drága darabok.

2. Cseréld le a régi fényfüzéreket

A karácsony talán nem is az igazi égősorok nélkül, ezért nem is kell mellőznünk őket. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen égősort választunk. A régi fénysorok általában nem energiatakarékosak, sőt, karácsonytól vízkeresztig rengeteg energiát elhasználnak. Helyettük válasszuk a LED-es, alacsony fogyasztású darabokat. 

3. Vásárolj helyi termelőtől

A környezetvédők nem győzik hangsúlyozni, hogy karácsonykor az egyik legjobb dolog, amit tehetsz a Földért, ha helyi termelőktől vásárolsz. A tömeggyártás, a multik vegyszerekkel készített és tartósított termékei és azok szállítása kontinensről kontinensre egyáltalán nem környezetbarát. Tedd szebbé a lakóhelyed vállalkozói karácsonyát azzal, hogy tőlük szerzed be a karácsonyi menü alapanyagait. Ráadásul a helyi kézművesek karácsonyi dekorációi egyediek is, ezért mindenképp érdemes szétnézni a helyi kínálatban.

4. Élő karácsonyfa vagy műfenyő?

Az élő karácsonyfa sok szempontból környezettudatosabb döntés a műfenyőnél, még ha elsőre nem is így gondolnánk. Sokan sajnálják a fenyőfákat, hogy egy karácsony után mennek is az aprítóba, ezért inkább a műanyagot választják, hiszen azt gondolják, az majd évtizedekre jó lesz. Sajnos azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy a műfenyő legyártása, szállítása nagyon káros a környezetre, arról nem is beszélve, hogy a műanyagból készült ágak 5-10 év után eldeformálódnak, ezért sokan új műfenyő után néznek. A vágott fenyőfa ezzel ellentétben növekedése közben segít az oxigéntermelésben, karácsony után pedig remek tűzifa. Ha nem szeretnénk vágott fát, vásároljunk cserepeset vagy kölcsönözzünk egyet egy kertészetből.

5. Hanyagold a csomagolópapírt

A boltokban található színes, mintás csomagolópapírok ugyan jópofák, viszont nagyon magas a műanyagtartalmuk, ezért a gyártásuk is káros a környezetre, valamint nem is bomlanak le könnyen. Ehelyett csomagoljunk textilbe, újrahasznosított barna papírba vagy a legutóbbi felújításból megmaradt tapétába az ajándékokat.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.