Javítsd magad! 5 gyakori probléma a házban, amit magad is helyrehozhatsz

1. Recseg a padló

A recsegő parketta valószínűleg az egyik legbosszantóbb dolog odahaza, amitől mindenki azonnal szabadulna. A leggyorsabb megoldást a padlóviasz jelentheti, amihez még egy ecsetre és egy kefére lesz szükséged – tehát viszonylag alacsony költségvetésből fedezhető a “küldetés”. A padlót mosd fel jó alaposan, mielőtt nekikezdesz, a polírozásnál pedig ne sajnáld az energiát, különben utólag kell valahogy felküzdened a parkettáról a félig rászáradt viaszdarabokat. A viasz felvitelénél arra figyelj oda, hogy a repedések közé gazdagon folyjon be az anyag

2. Megsérültek a bútorok

Szép bútoraink egyik leggyakoribb “betegsége” a karcolás. Azonban jó hír, hogy a fabútorokról viszonylag könnyen eltávolítható ez a sérülés. Ráadásul mindössze egy vasaló és egy darab zsírkréta kell a varázslathoz, semmi más. Melegítsünk fel a készüléket a legalacsonyabb hőfokon, majd vegyünk egy, a bútor színéhez leginkább passzoló krétát. (Ha sehol nem találunk ilyet, akár több árnyalatból is megpróbálhatjuk összeolvasztani a kívánt színt.) Nyomjuk a krétát a vasalóhoz, hogy egy kicsit megolvadjon, majd a megpuhult részét húzzuk végig a karcoláson. (Ha több színt is használunk, ismételjük meg mindegyikkel a műveletet.) Ha a karcolás elég kicsi, tussal, filctollal is ki tudjuk javítani. Ezek nem olvadnak úgy, mint a kréta, ezért figyeljünk, hogy egyszerre csak keveset használjunk, egy-egy pöttyöt vigyünk fel a felületre.

3. Beragad a zár

A nehézkesen működő zár okozója lehet a kulcs vagy maga a zár is. Ha a kulcsod viszonylag fiatal, és nincs rajta nagyobb, szabad szemmel látható kopás, karcolás, akkor valószínűleg nem ő a ludas. (Viszont ha bármiféle deformációt látsz rajta, azonnal cseréld le). A biztonság kedvéért mosd meg alaposan szappanos vízzel, szárítsd meg, majd törölgesd át parafinnal. Háztartási olajjal, házi zsírral soha ne próbálkozz, mert még inkább beragad majd a zár, és előbb ki kell majd cserélned, mint arra egyébként szükség lett volna. Ha tehát nem a kulcs a bajok forrása, magában a zárban lesz a hiba. Ha egyszerű, úgynevezett cilinderzár van az ajtón, egy kevés grafitpor lesz segítségedre a megoldásban. Ez beszerezheted “konyhakészen” a boltban is, de házilag is előállíthatod. Egyszerűen fogj egy puhább ceruzát, és a hegyével “színezd ki” zár száját. Az ott maradt grafitport aztán a kulcs segítségével vidd be a zár belsejébe, méghozzá úgy, hogy bedugod, majd kihúzod azt egymás után többször.

4. Csöpög a csap

Akkor hát essünk neki! Előbb szedjük darabjaira a csapot, méghozzá az alábbi módon. A hagyományos csapok esetében magát a csaptelepet a forgatógombokat borító lapok lepattintásával, majd az ott található rögzítőcsavarok eltávolításával szedheted szét. A modern, egykarú, kerámiabetétes csapoknál a rögzítőcsavar a kart tartó fej alatt található. A hideg-meleg vizet jelző kis műanyag lapot kell előbb kiszedni, és a kis lyukon át is látható csavart kilazítani. Ha a fejet eltávolítod, a kerámiabetéthez is hozzáférsz. Innen már nagy vonalakban fel tudod mérni a helyzetet: vízkövet és/vagy rozsdát látsz, vagy inkább úgy tűnik, hogy a csavarok és a tömítések érettek meg a cserére. Előbbiek esetében az alkatrészeket áztasd be vízkőoldós vagy ecetes vízbe, majd mosd át alaposan citromsavval is. De ha olyan vastag már a rozsdaréteg, hogy nem enged semmilyen oldószernek, valószínűleg okosabb a régi alkatrészek helyett újat beszerezni – és ha már szétszedted a csapot, a kopott tömítőgyűrűket is cseréld ki.

5. Beragad az ajtó

Végül pedig nézzük a megduzzadt ajtókat. A tömör fából készült elemek nagyon érzékenyek az időjárás és a páratartalom változására, és átmenetileg hajlamosak túlnőni magukon. Ha úgynevezett diópánt tartja az ajtót – ez egy két részből álló pánt, melynek részei egymásba csúsznak -, a megoldás pofonegyszerű. Csak emeld le a támlát a helyéről, és az ajtókereten maradó részre húzz egy vagy két csavaranyát, ami pont annyival emeli majd meg az ajtódat, amennyivel kell. De mindenekelőtt ellenőrizd a csavarokat, mert lehet, hogy egyszerűen azok meghúzásával orvosolhatod a problémát. Ezt úgy tudod a legkönnyebben megvalósítani, ha egy kis fadarabbal megtámasztod a támlát, hogy ne húzza a súly a csavarokat, míg dolgozol rajtuk. Ha azért lóg az ajtó, mert kitágult a csavarok helye a fában, akkor le kell venned az ajtót. Egy fogpiszkálót márts ragasztóba, helyezd a lyukba, és a kilógó részét törd le – ha nagy a lyuk, tegyél bele többet. Ezzel beszűkítheted azt. Ha már elég szűk, helyezd vissza az ajtót, és csavard bele a csavart. Végül ha minden kötél szakad, csiszolj le egy keveset az ajtótámla alsó pereméből. De feltétlenül rajzold be előre, mennyit akarsz eltávolítani a fából, nehogy “túltold” a gyalut. Figyelj arra, hogy gyengéden, de gyorsan dolgozz, hogy a végeredmény szép legyen.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.