Forrás: Europress

4 tipp, hogyan védd meg a tetőd a viharkároktól

Sajnos a klímaváltozás már a nyakunkon van, és egyre több és nagyobb intenzitású viharokat eredményez, amelyek jelentős károkat okozhatnak az épületekben, és főképp azok tetőszerkezetében. A nagy őszi esőzések és viharok komoly problémát okozhatnak. A biztosítótársaságokhoz érkezett bejelentések alapján Magyarországon a leggyakoribb kártípus a viharkár, a legjellemzőbb káresemények pedig a vihar és a nagy szél okozta tetőmegbontások, a fa ki- és rádőlések, valamint a beázások. Ezért is érdemes a tetőre is úgy tekinteni, mint akár a lakásod, házad belső tereire, vagy a kertedre, hiszen a tető ugyanúgy folyamatos gondosságot és karbantartást igényel.

Biztos alapok

A hatékony megelőzés mindennek az alapja, hiszen nem mindegy, hogy mivel és hogyan feded le a házat.

A tető tartósságát három tényező határozza meg: a kiválasztott tetőfedő termékek minősége, a megfelelő műszaki tervezés, valamint a beépítés színvonala”

összegzik az építőanyag-kereskedelmi hálózat szakemberei. Ahhoz, hogy a tető szélsőségek között is megállja a helyét, nagyon lényeges a felhasznált kötőelem minősége.

Ilyenek például az UV-álló szigetelőanyagok, a szálerősített kenhető vízszigetelő anyagok, az univerzális rögzítőkapcsok vagy a rögzítőszegek. Ezen kívül érdemes rendszeresen karbantartani az épület tetőzetét, héjalását; a laza, esetleg korábban elcsúszott cserepeket, palákat a lehető leghamarabb igazítsuk meg, illetve rögzítsük a helyükre. A kémények kilazult építőelemeit is távolítsuk el mielőbb, mert ha leesnek, a tetőzetet is beszakíthatják, ami súlyos károkat okozhat. Alapvető szabály, hogy vihar idején legyen zárva az összes nyílászáró, valamint a teraszról és a kertből vigyük szélvédett helyre az ott lévő ingóságokat”

javasolják az újHÁZ Centrum szakértői.

A záróelemek ellenőrzése

A nem megfelelően beépített záróelemek komoly fejtörést okozhatnak. A beázások főként a kémény- és falszegélyek, valamint a hajlatok menti illesztések rossz záródása miatt jelenthetnek problémát. Ha a zárólemezek tömítése nem tökéletes, a bádog elrozsdásodott vagy sérült, esetleg hiányzik a fémlemezek peremezése, akkor a tető be fog ázni. A tömítést UV-álló
tömőanyaggal mi magunk is elvégezhetjük, de a bádogos munkát minden esetben erősen javasolt szakemberre bízni – tanácsolta a szakértő.

Légy tisztában a lakásbiztosításoddal

Egy esetleges káreset elkerüléséhez nem jön rosszul, ha kötsz lakásbiztosítást. A legfontosabb szempont, hogy a biztosítási összeg meghatározásához ne a forgalmi értékkel kalkulálj, hanem az újjáépítési értékkel, amennyiért az adott épületet újra fel lehetne építeni egy esetleges kár után. Az ingóságok értékével azonban nem csak szerződéskötéskor kell foglalkozni. A biztosításod évenkénti megújításakor célszerű végiggondolni, hogy ingóságaid értéke mennyivel növekedett, illetve, hogy az épületet bővítetted-e. Ha a változás mértéke több mint 10 százalék, mindenképpen változtatni kell a biztosítási összeg maximumán.

Viharkár után

Néha sajnos hiába az elővigyázatosság, akaratlanul is megtörténhet a baj. Viharkár után első teendőd a keletkezett károk enyhítése és a további károk megelőzése legyen, például azonnal gondoskodj az ideiglenes tetőfedésről. A viharok elvonulása után pedig mielőbb méresd fel szakemberrel, hogy a tetőszerkezet mennyire sérült és milyen terhelést képes még elbírni.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.