Forrás: Getty

Hitelfelvétel okosan – avagy 9 dolog, amivel nem árt tisztában lenni hitelfelvétel előtt

Mire figyeljünk leginkább, ha hitelt szeretnénk felvenni?

B. T.: Amennyiben lehetőségünk van rá, ne ragaszkodjunk egy pénzügyi szolgáltató kínálatához, hanem tájékozódjunk a szolgáltatók által kínált különböző konstrukciókról. Egyedül semmiképpen ne ugorjunk bele a hitelfelvételbe, kérjük szakértő segítségét, hogy a számunkra legjobb konstrukciót kaphassuk. Ezzel időt és pénzt spórolunk meg magunknak. Javasoljuk az MNB honlapján lévő tájékoztatók áttanulmányozását, pl.: mnb.hu/letoltes/16-hitelvalaszto-1.pdf

Hitelfelvétel okosan – avagy 9 dolog, amivel nem árt tisztában lenni hitelfelvétel előtt
Baglyos Tímea Csilla

Hogyan válasszunk futamidőt?

Sz. Gy.: Nem mindegy, hogy mennyi időre adósodunk el, azért alaposan mérlegeljük a hitel visszafizetésének futamidejét. A hosszabb futamidő alacsonyabb havi törlesztőrészlettel jár, ugyanakkor összességében többet fogunk visszafizetni, mivel a futamidő alatt végig kamatot kell fizetnünk. Ezért nem érdemes indokolatlanul hosszúra húzni a futamidőt. A rövidebb futamidő esetén viszont a havi fizetési kötelezettségünk lesz magasabb. Mindenképp mérjük fel, hogy melyik futamidő a leginkább kedvező számunkra.

Milyen kamatozású hitel mellett döntsünk, és mi az a kamatperiódus?

B. T.: Alaposan mérlegeljük, milyen kamatozású hitelt választunk. Ne csak a kamat százalékos mértékét nézzük meg, hanem a kamatperiódust is. A kamatperiódus határozza meg, hogy a kamat mértéke és ezzel a törlesztőrészlet milyen időközönként változhat, kamatperióduson belül a hitel kamata fix. A rövidebb kamatperiódus az igényléskor érvényes feltételek mellett kedvezőbb törlesztőrészlettel jár, mely a futamidő során periódusonként változhat. A rövid kamatperiódusú konstrukció esetében vállaljuk annak kockázatát, hogy rövid idő alatt változhat meg az igényelt hitel törlesztőrészlete. Fix kamatozás esetén a kamatváltozástól védve vagyunk, de az ilyen hitelek induló kamata általában magasabb, mint a változó kamatozásúaké.

Milyen alapfeltételei vannak a hitelfelvételnek?

Sz. Gy.: Adott hitel esetében fontos szempont a munkáltató által igazolt jövedelem összege és annak bankszámlára történő érkezése. A jövedelem mellett kritérium még, hogy a munkahelyünkön ne álljunk próbaidő alatt, illetve ne szerepeljünk a negatív adósok listáján (KHR). Számít a már meglévő hiteleink törlesztőrészleteinek összege és az, hogy ezen törlesztések mellé a jövedelmünk ismerete tükrében mi az az összeg, amit még fel tudunk venni. Vállalkozói jogviszony esetén fontos, hogy minden esetben az előző évi jövedelmet veszik figyelembe a pénzintézetek.

Milyen jövedelmeket fogad el a bank?

B. T.: Jövedelmi szempontból a pénzügyi szolgáltatók elsősorban a munkabért és a vállalkozói jövedelmet veszik figyelembe mint önálló bevételt, de ezek mellett több esetben elfogadják még a cafeteriát mint kiegészítő jövedelmet, a gyest, a gyedet, az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet és még több egyéb mást is.

Mi a jelzáloghitel?

Sz. Gy.: A jelzáloghitel egy olyan hitel, ahol a jövedelmünk mellett a fedezetként felajánlott ingatlan is biztosítékul szolgál a bank számára.

Hitelfelvétel okosan – avagy 9 dolog, amivel nem árt tisztában lenni hitelfelvétel előtt
Szöllősy György

Mekkora önerő szükséges?

B. T.: Jogszabály alapján az ingatlan az értékének legfeljebb 80%-áig terhelhető, vagyis 20% önerővel kell rendelkezni, ha vásárlás a hitelcél. Más hitelcél esetén, pl. felújítás, a becsült érték 80%-a vehető fel kölcsönként. A 80%-os terhelhetőségtől a pénzintézetek saját szabályozásuk alapján eltérhetnek, vagyis más-más pénzintézetnél más összegű önerő lehet szükséges. Viszont itt meg kell említeni azt az esetet, mikor a hitelügyletbe nem egy, hanem több ingatlan kerül bevonásra, így a bevont ingatlan együttes értékének pénzintézet által szabályozott mértékéig terhelhető. Így önerő nélkül is lehetséges ingatlant vásárolni, sőt az ingatlan vételárán felül akár felújításra is igényelhető jelzáloghitel. Egy ügyletbe legfeljebb 3 ingatlan vonható be fedezetként, ezen belül a maximum bevonható ingatlanok száma pénzintézetenként eltérő.

Milyen ingatlan vonható be fedezetként?

Sz. Gy.: Ez is pénzintézetként eltérő. A legtöbb esetben lakás vagy lakóház érintett egy hitelügynél, de előfordulhat tanya, építési telek, termőföld, erdő, nyaraló is. Minden esetben tájékozódni kell a hitelfelvétel, illetve az adásvételi szerződés megkötése előtt az ingatlan tulajdoni lap szerinti megnevezéséről (lakás, lakóház, tanya stb.), mivel ez befolyásolhatja a kölcsönügyletet. A másik befolyásoló tényező lehet a térkép szerinti ingatlanállapot. Sok esetben az ingatlan egyes részei nincsenek feltüntetve a földhivatalban nyilvántartott hivatalos térképen, ami nagymértékben befolyásolhatja az ingatlan értékét, ezzel együtt a kölcsönügyletet. Egy pénzintézet által kirendelt hivatalos becslés fényt deríthet minden olyan tényezőre, amely befolyásolhatja az ingatlan értékét!

Ki az adós és az adóstárs?

B. T.: Minden kölcsönügyletben, így a jelzálogos ügyletben is kötelező személy az adós, amely jellemzően kiegészül adóstárssal is. A jelzálogkölcsön esetén zálogkötelezett (a fedezetként felajánlott ingatlan tulajdonosa) is szerepel az ügyletben, aki sok esetben megegyezik az adóssal és adóstárssal. Egyes esetekben bizonyos személyek kötelezően bevonandók a kölcsönügyletbe mint adóstárs, ilyen például a házastárs, míg sok esetben a jövedelem megerősítéseként eshetőlegesen bevonható. Fontos! Az adóstárs csak névleg különbözik az adóstól, hiszen ugyanolyan felelősség terheli az adósság visszafizetéséért.

Amennyiben nyugodt körülmények között, akár otthonodban szeretnéd megismerni, milyen lehetőségek állnak rendelkezésedre lakáscéljaid megvalósításához, akkor kérd Személyi Bankárunk segítségét.

• Felkészült Személyi Bankáraink teljes körű segítséget nyújtanak – ajánlatok bekérése, szerződéskötés, folyósítás stb. – a lakás-előtakarékossági szerződések, hitelügyintézés vagy akár ingatlan adásvétel területén is.

• Személyes találkozó esetén Személyi Bankáraink – a jelenlegi járványügyi helyzetet figyelembe véve – megtesznek minden szükséges óvintézkedést, ezért maszkban és a biztonságos 1,5 méteres távolság megtartásával folytatják le az ügyfélbeszélgetést.

• A személyes találkozó helyett kérhetsz online megbeszélést is Személyi Bankárunktól az ismert felületek egyikén (pl.: Zoom, Skype, Teams), valamint szerződéskötéshez Személyi Bankáraink igény esetén a Fundamenta saját VideóBankár rendszerét használják.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.