Forrás: Europress

Gipszkarton festése diszperzittel – Így haladj lépésről lépésre!

A gipszkarton egy gipszből, papírból és perlitből álló anyag, amit nem szabad mészfestékkel festeni. Beltéri diszperziós falfestéket viszont bátran rákenhetsz, gyakorlatilag bármilyen árnyalatban. A művelet maga nem bonyolult, de a tökéletes végeredmény érdekében türelmet és némi odafigyelést igényel. Ahhoz ugyanis, hogy frissen színezett gipszkarton falad tökéletesen sima, az illesztéseket és a csavarfejeket teljesen elrejtő képet adjon, az alábbi sorrend betartása elengedhetetlen. Azon belül is különösen a glettelés és csiszolás kettőse kényes pont, hiszen ha itt nem vagy elég alapos, a munkád egésze kárba veszhet.

1. lépés: Ellenőrzés

Mielőtt bárminek is nekilátnál, ellenőrizd, hogy a gipszkarton lapok stabilan állnak-e a helyükön. Ne lógjon ki egy csavar és egy szög sem a síkból, és a lapok szélein se maradjon gyűrött papírdarab. A cél: amennyire csak lehet, sima legyen az alap.

2. lépés: Glettelés

A gipszkartont a lapok rögzítésének technikájából adódóan számos pontot szükséges glettgipsszel szintbe hoznod. A glettelést magát pedig érdemes kellő odafigyeléssel végezned, mert a saját későbbi dolgodat (csiszolás és javítás) könnyíted meg azzal, ha precízen dolgozol. Az első és legfontosabb feladat, hogy a tartószerkezet és a gipszkarton lapok csatlakozásánál található apró vastagságkülönbséget, valamint a csavarok és szögek mélyedéseit mindenhol egyenesbe hozd. Előbb vidd fel a fedőréteget, majd további két réteget, amivel elsimíthatod a felületet. A teljes megszáradás előtt, amikor közepes keménységű, a spakli fejével finoman szedd le a megvastagodott részeket. Amint pedig teljesen megszáradt a glett, a kezeddel simogasd végig, hogy valóban mindenhol egyenes-e. Ha nem, jöhet rá egy újabb réteg glett. Ahol pedig azt látod, hogy a terület felhólyagosodott, inkább vágd le a darabot és kezdd előröl.

Tipp: A glettet igyekezz minél simábbra kikeverni. És inkább többször keverj ki kevesebbet belőle, mert a megkötött anyagot a későbbiekben már nem tudod felhasználni.

Gipszkarton festése diszperzittel

Forrás: Europress

3. lépés: Csiszolás

Noha igen kemény és hosszadalmas munka, a gipszkarton falak csiszolása elengedhetetlen része a folyamatnak. Ha nem szánsz erre kellő energiát, a festés minden kisebb-nagyobb hibát kihangsúlyoz majd. Nagyon sok porral – ráadásul nagyon apró porra – járó műveletről van szó, ezért alaposan készülj fel rá. Az első és legfontosabb: húzz maszkot, hogy minél kevesebbet lélegezz be belőle. Takarj le mindent, az ajtókat csukd be (hogy a ház többi részébe ne jusson el a por), az ablakot pedig nyisd ki (amennyi por csak tud szabadon távozzon). Majd fogj kézbe egy spaklit, és annak segítségével mérd fel, hogy hol van szükség csiszolásra. Ahol kidomborodást találsz, azt egyenesre kell hoznod, ahol viszont homorú felületrészt látsz, azt glettel fel kell töltened. Az egyenletes felületeket pedig csak minimálisan kell csiszolnod.

4. lépés: Alapozás

Ehhez előbb portalanítsd a felületet, majd egy korongecset segítségével mélyen bedörzsölve vidd fel rá a mélyalapozót. Akkor dolgoztál jól, ha a gipszkarton az alapozás után teljesen mattá válik. A cél a felület nedvszívó képességének szabályozása.

5. lépés: Festés

A gipszkartont ugyanazon elvek mentén kell festened, mint a klasszikus téglafalat: először a sarkokat és széleket fesd át ecsettel, majd hengerre váltva haladj az ablakoktól a szoba közepe felé.  Minden részt előbb függőlegesen, majd vízszintesen is kenj át, ügyelve arra, hogy a festék egyenletesen legyen elosztva, árnyékok és csíkozás nélkül.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.