Miért káros, ha a futónövények a házfalra nőnek?
Ha a fal jól állapotban van, akkor lényegében semmi problémát nem tud okozni neki egy növény felkúszása. Azonban, ha a házfal már kicsit romosabb állapotú, akkor a növények a kapaszkodáshoz használt részeikkel könnyen kimélyíthetik a már meglévő sérüléseket, ezzel nagyobb kárt okozva. Ezért, ha szeretnénk a falunkra növényt felfuttatni, akkor ahhoz elengedhetetlen, hogy a fal megfelelő állapotban legyen.
Mik az előnyök?
Az egyik legfontosabb, hogy a futónövények nagyon jól védik a falat a külső behatásoktól – így különösen az esőtől és az erős napfénytől, és viszonylag állandó hőmérsékletet tartanak, ezért a fal szerkezete nem sérül. A jó szigetelő hatása miatt a növény nyáron hűvösebben, télen melegebben tudja tartani a ház hozzá legközelebb eső részeit.
Környezetvédelmi haszon
A nagyon sűrűn beépített, városi környezetekben kiemelten fontos, hogy kellő mennyiségű zöld terület legyen, ami képes a levegőt tisztítani, a port megkötni, illetve a hőmérsékletet élhető szinten tartani. Ezekre mind alkalmasak a futónövények is, ráadásul mivel a falon helyezkednek el, nincs is túl nagy helyigényük, ezért gazdaságosan telepíthetők bármilyen környezetbe.
Melyek a legjobb növények a házfalra?
A falak napos oldalára leginkább olyan növényeket érdemes telepíteni, amik lombhullatók, ezáltal nyáron megvédik a falat a felmelegedéstől, télen viszont a levelek lehullása miatt engedik, hogy a nap egy kicsit felmelegítse a falak felületét. Ha az oldal árnyékos, akkor viszont sokkal inkább hasznosak az örökzöld növények, mivel ezek télen és nyáron is megfelelő szigetelést nyújtanak. A leggyakoribb falra futtatható növény a borostyán, d viszonylag elterjedtek a szőlőfajok is – közül is főleg a vadszőlő a befutó, ha házfalra való telepítésről van szó. Ha nem túl magas a fal, esetleg egy kicsit szebb növényt szeretnénk, akkor jó választások lehetnek a futórózsák, esetleg a sima, termést hozó szőlő.