Forrás: Europress

Élő kerítés? Mutatjuk, hogyan lehetséges

Az élő kerítés első hallásra rendkívül bonyolultnak hangzik, pedig kialakítása korántsem ördöglakat. Némi odafigyeléssel, befektetett munkával és egy kis tehetséggel bárki csodás, burjánzó élő kerítésrendszert alakíthat ki a telekhatárán. Az egész alapja az, hogy a felfuttatandó szárakat szorosan egymás mellé ültetjük, és folyamatos nyesés, igazítás mellett nevelgetjük őket. Lássuk hát, hogyan készül egy igazi, látványos élő kerítés.

Miért voksolj erre a megoldásra?

Az élő kerítés rengeteg előnyös tulajdonsággal rendelkezhet. Amennyiben igazán gondosan állítjuk össze a növények különféle típusait, úgy gyakorlatilag egész évben élvezhetjük munkák gyümölcsét (akár a szó szoros értelmében is). Ősszel pompás színekben tündöklő kerítésünk lehet, tavasszal gyönyörködhetünk a bimbózó virágokban, nyáron pedig leszedhetjük az érett terméseket. Az élő kerítés nem csupán látványában jó választás, hanem kiváló térelválasztó is . Alacsonyabb kivitelben csupán jelzésértékű térelválasztóként funkcionál, míg egy magasabb, dúsabb verzió rendes, klasszikus kerítés gyanánt is használható.

Mindazonáltal az élő kerítés néhány hátrányos tulajdonsággal is rendelkezik. Az egyik ezek közül, hogy folyamatos munkát, befektetett energiát igényel, ha igazán látványos és jó állapotú egységet szeretnénk kialakítani. Ennek fényében azt tanácsoljuk, hogy csak azok vágjanak bele a projektbe, akik előre tudják, hogy lesz idejük és energiájuk az állandó karbantartására. Emellett pedig kialakítása rendkívül időigényes feladat is. Amennyiben kisebb palántákkal kezdjük az ültetést, számoljunk vele, hogy legalább egy év – de annál inkább több –, mire a megálmodott kerítés megfelelő méretűre nő.

Milyen növényeket válassz?

Az élő kerítés kialakítása során igazán hálás növénynek bizonyul például a bambusz, a tuja, valamint a borostyán. Gyorsan és szépen nőnek, az átlagoshoz mérten minimális energiabefektetéssel. A narancseper, a galagonya, valamint a tűztövis szintén remek választások. Semmi esetre sem ajánljuk viszont az amúgy kecsegtetőnek hangzó málna- vagy szederbokor ültetését, azok látványa ugyanis rendkívül vadregényes, már-már rendetlen hatást kelt.

A fent leírtak fényében összegezzük, hogy elég kitartók vagyunk-e egy ilyen szinten hosszútávú és időigényes feladat elvégzéséhez, és ez alapján döntsünk.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.