Forrás: Getty

Beázott a fal? Mutatjuk, mi a teendő

Mi okozza a beázást?

A beázásnak több oka is lehet, melyek közül az egyik leggyakoribb a csőtörés. A falban futó csövek sérülésekor kialakulhat beázás, súlyos esetben el is áraszthatja az egész szobát. Gyakori tényező még a talajvíz, ami lentről felfelé halad a falban. Ha a cserepek elmozdulnak, akkor is létrejöhet a plafon beázása. A fürdőszobában a vizesblokk sérülése is okozhat beázást, társasházban pedig az is lehet, hogy nem nálunk, hanem a szomszédban van a gond, ami viszont kihat ránk is.

Szárítás

Bizonyos esetekben a javításhoz elég csak kiszárítani a falat, de ez a festés előtt is szükséges lépés. A téli hidegben a szoba felfűtése lehet olyan hatással, amitől a fal kiszárad, nyáron pedig a szellőztetés lehet megoldás. Van olyan gép is, ami segíthet ebben, ezt azonban leginkább csak a szakemberek szokták használni festés előtt.

A beázott fal javítása

Ha nem gipszkarton felület ázott be, akkor sok javításra nincs szükség, elégséges a fal megfelelő szárítása. Gipszkarton esetén azonban szinten minden esetben ki kell cserélni a beázott elemet, mivel a papír alapja miatt az egész darab sérülhet, akár egy minimális beázás hatására is.

Beázás utáni festés

Ha beázás után festeni szeretnénk, akkor a legelső és legfontosabb lépés a felület és a fal kiszárítása, hogy a festék megfelelően tudjon tapadni, és ne üssön át az új rétegen. Kiszárítás után a felületet meg kell tisztítani a szennyeződésektől, majd a leváló festéket el kell távolítani, és a falat simára csiszolni. Ezután jöhet a fal kiegyenlítése, ami glettel történik. Ha megszáradt, érdemes először fehérre festeni, majd utána jöhet a kívánt árnyalat is.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.