Forrás: Getty

Ingatlant bérelsz? Íme minden, amire ügyelned kell az albérleti szerződés megkötésekor

Egy ingatlan bérlésekor mindkét fél érdeke, hogy albérleti szerződés formájában hivatalosan is megállapodjanak a bérlésről, hiszen így van mire hivatkozni, és mindkét fél érdekeit lehet védeni. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a tulajdonosnak több joga van, ám egy jól működő együttműködéshez inkább partnerként kell a másikhoz állni. Néhányan azonban megpróbálkoznak kellemetlen dolgokat is aláíratni, ezért jobb, ha felkészülten fogadod az orrod alá tett albérleti szerződés tervezetét. Mutatjuk, mire ügyelj.

1. Az albérleti szerződés aláírása közjegyző jelenlétében történjen

Ahhoz, hogy az albérleti szerződés hivatalos legyen és jogilag is védje mindkét felet, érdemes közjegyző jelenlétében aláírni. Ez nem csak formai lépés, hanem bizonyítottan jobban tartják magukat a felek a szerződésben foglaltakhoz, ha azt hivatalos személlyel egyeztették előtte.

2. Bérleti díj

Talán az albérleti szerződés legfontosabb eleme a bérleti díj. Ebben a pontban nem csak a pontos összeget kell leírni, de a fizetési határidőket is érdemes lefektetni, és megegyezni egy fix napban, amely mindkét félnek megfelel. Ez főként akkor fontos, ha a fizetésed napja nem a hónap első pár napjában van. A bérleti díjon kívül felmerül az is, hogy milyen formában fogsz fizetni. Lehet készpénzben vagy utalással, Te is elviheted a tulajdonosnak, illetve a Tulajdonos is elmehet érte. Ezt mind tisztázzátok.

3. A lakás állapota

Nincs is annál kellemetlenebb, mint amikor kiköltözéskor ki akar fizettetni a tulajdonos olyan károkat, amelyek nem a te ott tartózkodásod alatt keletkeztek. Ebből hatalmas hercehurca alakulhat ki. Könnyéden meg lehet ezt előzni, ha fényképekkel és pontos leírásokkal dokumentáljuk a lakás állapotát a beköltözéskor – így például a falhibákat vagy elromlott készülékeket –, a nagyobb berendezési tárgyakkal aktuális becsült értékéről pedig készül egy mindkét fél által elfogadott lista, amelyből évekkel később ki tudtok indulni.

4. Kaució

A legtöbb tulajdonos 1-2 havi kauciót is beszed az első bérleti díjjal együtt. Ennek összegét pontosan meg kell határozni, illetve azt is, hogy milyen esetben kapod vissza az összeget. Ehhez fontos a lakás állapotát felmérni, hogy a tulajdonos ne a kauciódból akarja felújítani azt a kiköltözésed után.

5. Felmondási határidő

Ezt azért fontos meghatározni, mert a felmondás után kell idő a tulajdonosnak új bérlőt keresni, illetve fordított esetben a bérlőnek kell idő új lakhelyet keresni. Nem csak a felmondási időt kell letisztáznotok, de a kiköltözési határidőt is.

6. Rezsi

Beköltözés előtt beszéljétek át, hogy körülbelül mennyi a rezsi, mik a fix költségek (pl. közös költség), és hogyan alakul ezeknek a fizetési módját és határidejét.

7. Egyéb kérések

Minden mást érdemes írásba foglalni, ami miatt később konfliktusok lennének. Ebbe a kategóriába tartozik a dohányzás lehetősége, illetve az erre kijelölt helyek, kisállatok, a falfestés vagy bármilyen felújítás, amit szeretnél.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.