Forrás: Getty

8 energiatakarékos takarítási tipp, ha teljesen kimerült vagy

Koszos edények tornyosulnak a mosogatóban, a szennyeskupac az egekbe nőtt, és valaki ragacsos, fekete foltot hagyott a konyhapadlón? Ha egy hosszú munkanap után kimerült vagy, vagy egyszerűen nincs erőd hozzá, valószínűleg az utolsó dolog, amit csinálni szeretnél, az a WC súrolása vagy a padló felmosása.

Szerencsére néhány praktikus tisztítási stratégia segítségével maximalizálhatod a meglévő energiádat, és minimális erőfeszítéssel is elérheted, hogy otthonod tiszta (vagy legalábbis tisztább) legyen. Próbáld ki ezeket a tippeket!

1. Csak annyit csinálj, amennyit bírsz

Nem kell egy nap alatt teljesen kitakarítani az otthonodat. Ne ess az „mindent vagy semmit” hozzáállás csapdájába. Koncentrálj arra, amit meg tudsz csinálni, ne arra, amit nem. Állíts be egy időzítőt, és csinálj meg annyi feladatot, amennyit 10-15 perc meg tudsz.

2. Állítsd sorrendbe a tennivalóidat

Készíts egy listát a teendőkről, majd vedd előre azokat, amiket nem tudsz megúszni (például a mosogatás), vagy amelyek minimális energiafelhasználással elvégezhetők, mint a mosdókagyló letörlése. Így a legsürgetőbb vagy legkönnyebb feladatok kerülnek előtérbe, és a kevésbé fontosakat másik napra halaszthatod.

3. Kezdd akkor, amikor a legtöbb energiád van

Egy hosszú munkanap után valószínűleg nem fogsz nekiállni a konyha teljes nagytakarításának. Ha a takarítást akkorra időzíted, amikor energikusabb vagy – például szombat reggel, egy jó alvás után –, több mindent elvégezhetsz, mint péntek este, egy fárasztó hét végén.

8 energiatakarékos takarítási tipp, ha teljesen kimerült vagy
Forrás: Getty

4. Használd ki a technológiát

Sok olyan takarítóeszköz létezik, amelyekkel minimalizálhatod a takarítással töltött időt és energiát. Egy robotporszívó vagy felmosó gombnyomásra tisztán tartja a padlót, és csökkenti a por és a szőrszálak mennyiségét.

5. Csökkentsd a lépések számát szatyrok vagy kosarak használatával

Ha sok olyan tárgyat találsz, ami nem a helyén van, használj dobozokat vagy kosarakat az összegyűjtésükhöz, hogy ne kelljen folyamatosan oda-vissza járkálnod a lakásban. Így folytathatod az adott terület takarítását anélkül, hogy a folyamatot állandóan megszakítanád. Amikor végeztél, egyszerűen vidd a kosarat a megfelelő helyre, és pakold ki ott.

6. Változtass a pozíción

Nem kell állva vagy térdelve súrolni. Egy gurulós konyhai széken ülve végezheted az edények elmosását, vagy akár főzés közben is kényelmesen mozoghatsz. Nem minden konyhai munkát lehet ülve csinálni, de jó befektetés lehet. Hasonlóan: ha egy helyiségben sok mindent kell átválogatni, ülve is elrendezheted azt egy kosár segítségével. Sőt, a fürdőkád tisztítását sokan ülve is hatékonyan megoldják.

7. Maradj egyetlen feladatnál

Energiát takaríthatsz meg, ha ugyanazt a feladatot ismétlődően végzed. Ha előveszed a porszívót, egyszerre porszívózz fel mindenhol: a padlón, a szőnyegeken, a szegélyléceken és a kanapén is. A mosogatást vagy a mosást is típus szerint végezd, például mosd el az összes tányért, majd az összes poharat. Az ismétlődő mozdulatok egyre könnyebbé válnak, ahogy megszokod őket.

8. Használj hosszú nyelű takarítóeszközöket

A hosszabb nyelű takarítóeszközök segítenek, hogy ne kelljen hajolgatnod vagy megerőltetned magad. Válassz állítható nyelű súrolókeféket, porszívót és mopokat, amelyekkel anélkül tisztíthatsz, hogy állandóan létrára kellene állnod.

 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.