
A mai modern otthonokban már nem elég, ha egy televízió „szép képet ad”. A jó kijelző képes valósághű színeket, lenyűgöző részletgazdagságot és szemkímélő fényerőt biztosítani – akkor is, ha a fényviszonyok vagy a betekintési szög nem ideális. Ebben a forradalmi változásban kulcsszereplőként jelentek meg a kvantumpont-technológiás tévék.
Mi az a kvantumpont, és mitől ilyen különleges?
A kvantumpontok apró, nanoméretű részecskék, amelyek a fényt precíz módon alakítják át. Olyan kicsik – ezerszer vékonyabbak egy emberi hajszálnál –, hogy szinte felfoghatatlan, mekkora hatásuk van a képernyőn megjelenő képminőségre. A kvantumpont-technológiás tévék különösen élénk, természetes és pontos színmegjelenítést kínálnak – olyat, ami közel áll az emberi szem által észlelt színekhez.

Ez nemcsak a természetfilmeket, hanem az esti mozizás hangulatát is új szintre emeli: a fekete tónusok mélyebbek, a világos részek élesebbek, a színek pedig sokkal valóságosabbnak hatnak. Emellett a kvantumpontos képernyők általában jobb betekintési szöget is biztosíthatnak – vagyis többé nem probléma, ha a kanapé szélén ülünk.

Mit jelent ez a lakberendezésben?
Egy prémium tévé ma már nem csupán technológiai eszköz, hanem a nappali dizájnjának része is. A keret nélküli kialakítás, a falra simuló rögzítés vagy éppen a művészeti mód, amikor a képernyő festményként viselkedik, olyan lehetőségeket nyit meg, amelyek a technológiát esztétikummal ötvözik.
A kvantumpont-technológia pedig különösen előnyös világos, napfényes helyiségekben, ahol a hagyományos kijelzők gyakran szenvednek a fakó színektől. A magas fényerő és a színpontosság révén a kvantumpontos tévék ilyen környezetben is élményt nyújtanak – ezáltal jobban illeszkednek a modern, világos enteriőrökhöz.

A Samsung és a kvantumpont-technológia: 10 év előny
A kvantumpontok megjelenése nem új keletű, de a Samsung már több mint egy évtizede meghatározó szereplője ennek a technológiai forradalomnak. A vállalat 2001-ben kezdte el a kutatást ezen a területen, és 2014-re sikerült kifejlesztenie egy kadmium-mentes, nanokristályos anyagot, amely új fejezetet nyitott a kijelzőfejlesztésben. A kvantumpont-technológiára épülő első SUHD tévék 2015-ben kerültek piacra, és azóta a Samsung folyamatosan finomítja és továbbgondolja ezt az innovációt.
2017-ben mutatták be az első QLED termékcsaládot, amely új mércét állított fel a prémium televíziók piacán. A fém kvantumpontoknak köszönhetően ezek a készülékek elérték a 100%-os színmennyiséget a Digital Cinema Initiative (DCI-P3)* színszabványa szerint – ez annyit tesz, hogy a képernyőn megjelenő színek élénkek, pontosak és valósághűek maradnak még extrém világítási viszonyok között is.
A Samsung ráadásul nemcsak a képminőségre koncentrál, hanem a nézői élmény egészére is: az új generációs Neo QLED modellek már mini LED-es háttérvilágítással működnek, amely még precízebb fényvezérlést és mélyebb kontrasztokat tesz lehetővé. A hardveres újításokat továbbá fejlett szoftverek – például AI Felskálázás, Vision AI és intelligens képi optimalizálás – egészítik ki, így a televízió minden tartalmat automatikusan a minél jobb minőségben jelenít meg.
Emellett a vállalat az elmúlt években több mint 150 szabadalmat jegyzett be a témában.

Egy új korszak a képernyők világában
Ha televízió-vásárlás előtt állsz, érdemes nyitott szemmel figyelni az olyan technológiai megoldásokat, mint a kvantumpont – egyben pedig azt is, hogy a kiszemelt készülék valódi kvantumpontos technológiát képviseljen (például: méretfüggő színkibocsátás, nagy színpontosság és színskála, magas fényhatásfok). Nemcsak látványosabb képi világot kapsz, de hosszú távon egy olyan készüléket is, amely esztétikailag és műszakilag is megállja a helyét a modern otthonban.
A kvantumpont nem csupán egy újabb technikai fogalom – sokkal inkább egy élmény, amely minden egyes alkalommal beragyogja az otthonod.
*Nagy filmstúdiók konzorciuma, amely a digitális mozirendszerek közös rendszerarchitektúrájának specifikációinak megállapítására jött létre.