A felújítás és az építkezés drága, hosszú folyamat, rengeteg bosszúságot és anyagi kárt okozhat, ha nem a megfelelő kivitelezőt választjuk hozzá. De honnan tudhatod, hogy ki a megfelelő választás számodra? A következő 7 kérdés segít eldönteni.
1. „Tudna adni referenciákat?”
A legjobb információforrást egyértelműen a korábbi projektek jelentik. A kivitelezők többsége tud adni elérhetőséget az eddigi ügyfeleihez, akiktől tudunk érdeklődni a megbízhatóságáról és pontosságáról.
2. „Tudná részletezni a költségeket?”
Nem csak a végösszeg a lényeg, hanem annak a részletei is. Tudnunk kell, hogy pontosan miért is fizetünk, hiszen így össze tudjuk más ajánlatokkal is a különböző tételeket.
3. „Mióta van a szakmában?”
Egy kivitelezőnek muszáj megbízhatónak, pontosnak és precíznek lenni ahhoz, hogy évekig a pályán maradhasson, különben elfogynának az ügyfelei. Ennek megfelelően jó jelzés, ha hosszú évek óta ezen a területen dolgozik valaki, hiszen így van elegendő tapasztalata is a munka elvégzéséhez.
4. „Van megfelelő képesítése, engedélye és biztosítása?”
Onnan lehet megkülönböztetni a profi kivitelezőt az amatőrtől, hogy az egyiknek megvan minden engedélye és biztosítása, a másiknak pedig nincs. Kérdezzünk rá ezekre, és az sem gond, ha esetleg szeretnénk erről igazolást is látni.
5. „Az engedélyeket Ön intézi, vagy nekem kell utánajárnom?”
Az építkezés és felújítás a legtöbb esetben engedélyhez kötött, ezeket néha csak kacifántosan lehet beszerezni. Mivel a kivitelező tapasztalt és pontosan ismeri az engedélyeket, jó, ha tud segít-e majd az ügyintézésben.
6. „Mennyi idő alatt készül el a projekt?”
Erre természetesen nem várhatunk azonnal pontos választ, de egy tapasztalt kivitelező meg tudja saccolni az építkezés hozzávetőleges időigényét. Mielőtt aláírnánk a szerződést, kérjünk pontos lebontást az időtervről, hogy menet közben tudjuk mihez tartani magunkat.
7. „Mi kerül bele a szerződésbe?”
Fontos, hogy a szerződésbe mindent lefektessünk, amiről szóban megegyeztünk. Írjuk bele a részköltségeket, a végösszeget, a pontos munkaleírást, valamint a teljesítési határidőket is.