Forrás: Europress

Tiszta otthon egyszerűen – 10 rossz szokás, amitől azonnal meg kell szabadulnod

Mindannyian nap, mint nap keressük azt a megoldást, amitől a lakás takarítása könnyebben és gyorsabban megy. Hidd el nekünk, néha bizonyos szempontok alkalmazása, rutinok betartása megkönnyítik a lakás rendben tartását, és a takarítás is könnyebben fog menni. Van pár tippünk, hogy a takarításban gyakran elkövetett rossz szokásokat miként küszöböld ki.

1. Papírfecnik felhalmozása

Az elektronikus szolgáltatások és appok világában megfigyelhető, hogy jóval kevesebb papír forog a kezeink alatt, legyen az éppen egy számla vagy valamilyen tájékoztató. De mivel az átlagos magyar háztartás digitális hajlandósága sajnos még nem verdesi az egeket, a magyar postaládák nagy része a mai napig tömve vannak különféle papírhalmokkal, és akkor a magazinokról, szórólapokról még nem is beszéltünk. A postaládából ezek a papírok pedig a lakásba kerülnek, ahol napokon-heteken keresztül kallódnak, míg az újonnan érkező társaikkal valóságos papírhegyet fognak alkotni. Kerüljük ezt el, és döntsünk azonnal határozottan a papírok sorsáról: amire nincs szükségünk, attól rövid úton köszönjünk el, ami pedig még fontos lehet, annak jelöljünk ki egy dedikált helyet a lakásban. Az ott lévő dolgokat pedig felügyeljük és szortírozzuk legalább egyszer a héten. Még jobb, ha a telefonunkkal beszkenneljük, így bármikor elő tudjuk kapni szükség esetén.

2. Vizes törölköző elhagyása

Nem sok minden tudja jobban rombolni az ember közérzetét otthon, mint az egész nap ott állott vizes törülköző bukéja. Kerüljük el a kellemetlen szagokat és a penészedés folyamatát, zuhanyzás után tegyük ki a törölközőket száraz helyre száradni. Ezzel megakadályozzuk, hogy folyamatosan kelljen mosni. Ugyanez igaz a zuhanyfüggönyökre. A tisztálkodást követően – összehúzás helyett – húzzuk ki egyenletesre, annak érdekében, hogy a felülete gyorsabban megszabaduljon a vízcseppektől.

3. Túl sok tisztítószer használata

Általános téveszme, hogy több tisztítószer használatával még gyorsabbak és alaposabbak tudunk lenni. A túl sok tisztítószer vagy mosószer használata valójában több kárt, mint hasznot okoz. Ha a túlzásba vitt tisztítószer nem kerül kiöblítésre, akkor az éppen mágnessé is válhat a későbbiekben a szennyeződések számára. Ezért olvasd el mindig az utasításokat, és mindig az ajánlott mennyiséget használd. Hiszen gondolj csak bele: a több mosópor/folyadék nem csak szimplán többet kerül, de még annak a kiöblítése is több vizet és áramot igényel.

4. Takarítás koszos eszközökkel

Mégis miért számítasz a tisztaság eredményére, ha te magad is koszos eszközökkel állsz neki takarítani? Ha a mosógépnek szaga van, akkor a ruhád nehezen lesz tiszta és jó illatú. Ha a porszívó szűrője tele van porral, akkor azon maximum csak az apró porcicák lesznek hajlandóak átkelni, a valóságos pororoszlánok nem. A piszkos rongy és felmosófej csak táptalajt jelent a baktériumoknak. Minden használat után szánj időt az eszközeid alapos tisztítására, no, és időként cseréld is ki őket.

5. Egy fertőtlenítő kendő használata az egész fürdőszobában

Az eldobható törlőkendők kitűnően alkalmasak arra, hogy a tisztítással egyidejűleg fertőtlenítsük is a fürdőszobai szanitereket. De ez a kis, illatosított eszköz nem alkalmas arra, hogy az egész fürdőszobát kitakarítsuk vele. A WC ülőke után a csapot is letakarítod ugyanazzal? Ugye, Te is érzed, hogy ez nem jó? Az alapos tisztításhoz használj különböző törlőkendőket vagy tiszta ruhákat, elegendő fertőtlenítőszert és vízoldatot.

6. Koszos edények a mosogatóban

A halogatás valódi életfilozófia sokak számára. De mennyi időbe is telik, hogy a piszkos edényt a mosogatógépbe tegyük a mosogató helyett, vagy legalább leöblítsük a szennyeződéseket? A piszkos edények mosogatóban hagyása igazi jackpot a baktériumok és az éhes rovarok számára. Legyél tudatos, és előzd meg a koszos tányérok feltornyosulását.

7. Utcai cipő benti használata

Az utcai cipőd levétele csak néhány másodpercet vesz igénybe, de szinte mindig megteremti azt az érzést, hogy ideje lenne egy porszívózásnak/felmosásnak. Egy aprócska, behurcolt szennyeződés is tönkreteheti a tiszta és szép lakás élményét. Miért rontanád el azzal, hogy nem áldozol rá egy pillanatnyi időt? Különben is kényelmesebb otthon cipő nélkül.

8. Ételmaradékok a hűtőben

Ha előre tudod, hogy te vagy a családod valamely tagja – az esküdözés ellenére – úgysem fogja megenni azt az ételmaradékot, akkor miért teszed be még pár napra a hűtőbe? A nem megfelelően tárolt élelmiszerek elősegítik a penész és baktériumok elszaporodását, és a hűtőszekrény tisztítása is sokkal nagyobb feladat lesz. Nem kell a maradékot kidobni, biztos van a tágabb családban/barátok/szomszédok között olyan, aki szívesen fogyasztaná. De a rászorulókon is segíthetsz vele, ahelyett, hogy kidobnád.

9. Törölgetés a porszívózás előtt

Takaríts meg némi erőfeszítést a porcicákkal zajló háborúban: először törölgess, és utána porszívózz. Ha fordítva csinálod, akkor majdnem hasztalanná is teszed a munkádat. A bútorok törölgetésénél mindig felülről lefelé haladj. És ugye emlékszel, hogy az egyetlen törlőkendő nem képes hatékonyan megtisztítani az egész fürdőszobát? Ugyanez vonatkozik az eldobható porzsákra is.

10. A takarítás elodázása

A legrosszabb szokás az összes közül, ha hagyjuk eluralkodni a rendetlenséget, és addig odázzuk, hogy nekiálljunk, míg végül tényleg nem lesz kedvünk nekilátni a nagy munkának. Szánjunk rá naponta egy kis időt, és sokkal könnyebb lesz fenntartani a rendet.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.