A Zsolnay aranykora

A Zsolnay aranykora

Zsolnay-porcelán nem csak étkészletként vagy dísztárgyként épülhet be az otthonokba. Az 1800-as évek közepén alapított gyár, amely fénykorát a századfordulón élte, a Kárpát-medence teljes területére szállított építészeti kerámiát, igaz, a cég számára a hírnevet mindig is a dísztárgyak és az étkészletek jelentették.

Ötletládához ad!

Rekordáron, 19 millió Ft-ért kelt el 2013 decemberében egy nagyméretű szecessziós Zsolnay-váza, amely az 1906-os milánói világkiállítás pusztító tüzéből menekült meg. A tétel Pécs város önkormányzatának tulajdonába került. A nagy túlélő sok más látnivalóval együtt a Zsolnay Kulturális Negyedben látható. Abban a különös mikrokozmoszban, amelyre még a pécsiek is rácsodálkoztak, amikor a gyár egykori üzemterülete 2010-ben, immár Zsolnay Kulturális Negyed néven megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt.

Legenda születik

A korábban zárt és különös mesevilág alapjait Zsolnay Miklós rakta le. A legenda első állomásaként kereskedőfiára, Ignácra ruházott egy épületdíszítő, terrakottaelemeket, illetve háztartási edényeket készítő manufaktúrát. Ignác nem bírta a piaci versenyt, néhány év után csődközeli állapotba vitte a céget. Az üzemet az árverezéstől testvére, Vilmos mentette meg, akinek 1865-től – miután bátyja külföldre távozott – át kellett vennie a vezetést. A váratlanul nyakába hulló feladat az addigi bolttulajdonosnak nem volt ellenére. Elnyomott alkotószemélyisége kapva kapott a lehetőségen, önfeledten vetette bele magát a munkába. Kutatott, kísérletezett, új mázakat, kemencetípusokat, égetési eljárást fejlesztett, invesztált, visszaforgatott és bővített. A kezdetben 17 főt foglalkoztató üzem idővel 700 fősre duzzadt. A keze nyomán a keleti, az archaikus, illetve a népi motívumkincsből varázslatos szín- és formavilágú díszítőművészet született. Zsolnay Vilmos, akit kortársai a legnagyobb magyar fazekasként tiszteltek, az egyszerű kőedény-manufaktúrából az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legnagyobb finomkerámia-ipari gyárkomplexumát fejlesztette.

A gyár épülete

A gyár épülete

A bevétel java

Az üzem a fénykorát az 1870-es évektől élte. Első elismerését az európai kerámia seregszemléjének tekintett 1873-as bécsi világkiállításon érte el, de Zsolnay Vilmost az uralkodó Ferenc József-renddel is kitüntette. A különleges Zsolnay-porcelánok híre az elégedett vásárlók ajánlására futótűzként terjedt a világban, amit szép számú külföldi megrendelés követett Angliából, Franciaországból, Oroszországból, Amerikából és mind több helyről. Noha a megrendelések hangzatosak voltak, uralkodóktól, tehetős és híres emberektől érkeztek, fontos tudni, hogy a luxustárgyak előállítása ráfizetéses volt. A gyár a közhiedelemmel ellentétben nem a művészeti produktumokból, a díszkerámiákból tartotta fenn magát, hanem az építőipari és műszaki cikkek, az elektromos szigetelők, a csempeáruk, fajanszok, tetőcserepek tömeges gyártásából. El kell ismerni azonban, hogy az Európa leghíresebb parkjaiban, szalonjaiban pompázó Zsolnay-vázák és -étkészletek szépsége jelentette a reklámot, a nemzetközi ismertséget, megbecsülést, ezáltal pedig vonzotta az ipari megrendeléseket, amelynek haszna fenn tudta tartani a díszárugyártást és -fejlesztést.

Zsolnay felvevőpiaca ma nagyrészt a Kelet

A Zsolnay felvevőpiaca ma nagyrészt a Kelet

Épített Zsolnay-értékeink

Jelentősebb Zsolnay-kerámiával díszített épületek

  • Fővárosi Állat- és Növénykert Elefántháza
  • Zeneakadémia
  • Cifrapalota, Kecskemét
  • Iparművészeti Múzeum
  • Mátyás-templom
  • Földtani Intézet
  • Hold utcai Postatakarékpénztár

A Zsolnay építőipari termékek jelenthettek sok mindent. Díszes járólapot, falon megjelenő díszítőcsempéket, egy-egy darabot vagy akár egy falvédőszerű csempeegyüttest, képeket, csempekályhát a beltéren. Az építészeti kerámiák természetesen kültéren is megjelentek. Tetőkön, épülethomlokzatokon, kupolákon. 1875 és 1918 között a magyarországi építkezések általános fellendülése következtében több mint 150 Zsolnay-kerámiával díszített épület készült Magyarországon. A Zsolnay-kerámiát az említett időszakban szinte minden jelentős építész alkalmazta, köztük Ybl Miklós, Hauszmann Alajos, Lechner Ödön és Lajta Béla. Stílusukat tekintve a historizmus neoreneszánsz irányzatától a magyarországi szecessziós építészet kései alkotásáig terjedtek. A 20. század elején a Zsolnay-gyár az egyedileg tervezett, luxuskivitelezésű megbízatások mellett csempe- és szaniterárugyárat is létesített Budapesten. A dinasztia ezzel csúcsra ért, Zsolnay Vilmos munkássága pedig jelképévé vált annak a rohamos fejlődésnek, amely a 19. század utolsó harmadában végbement, sok tekintetben megvalósítva a reformkor álmait. Zsolnay Vilmos jelentőségét mutatja, hogy őt és üzemét maga Ferenc József is megtisztelte látogatásával.

Pécs városa törődik a hagyományokkal

Pécs városa törődik a hagyományokkal

A Zsolnay ma

A híres gyár sok viszontagság után ma is üzemel, igaz, a korábbi 7,5 hektár helyett ma már csak két hektáron folyik a termelés. A cég árui a luxuspiacot célozzák. A Zsolnay Porcelánmanufaktúra többségi tulajdonosa szír illetőségű, így a Kelet jelentős felvevőpiaca a ma jobban fogyó díszkerámiáknak. A 19. században tapasztalt építészeti intenzitás ma már nincs jelen napjainkban, a magán-építőipar nem használja a Zsolnay-épületkerámiákat olyan mennyiségben, mint régen, ettől függetlenül, ha kisebb mennyiségben is, de jelenleg is gyártják azokat. Ennek felvevőpiaca a régi épületek, amelyek rekonstrukcióra szorulnak. A gyár jelentős mennyiségű épületkerámiát gyártott le újra a teljes fényében tündöklő Zeneakadémiának. Persze modern kerámiák is készülnek, ilyen épült be a közelmúltban például a pécsi Centrum Áruházba, a Pécs Plazába vagy a Szigetvári Gyógyfürdőbe. A Zsolnay tiszteli a múltat, de tudja, hogy új szelek fújnak a divatban, így teret enged a modernnek is, 21. századi portfóliójában kapható Katti Zoób-ékszer, a Gucci család által tervezett étkészlet, de Bogyó és Babóca reggelizőszett is gyerekeknek. Ezek persze nem valószínű, hogy letaszítják a trónról a bestseller közönségkedvenceket, mint amilyen a pillangós vagy a búzavirágos étkészlet. A cég ezen apróságai inkább reális célok egy lakásba, aukciósportálokról akár egyesével beszerezve egy étkészlet bizonyos darabjait. Aki épületkerámiák beépítésében gondolkodik, annak esetenként mélyebben a zsebébe kell nyúlnia. Egy 1 m2-es kerámiadíszítés a falra, kiviteltől függően, akár egymillió Ft-ba is kerülhet. Persze vannak ennél jóval szerényebb árfekvésű lehetőségek is. Ha nem akarunk túl sokat költeni, akkor marad, hogy gyönyörködünk az építészeti örökségben, vagy egy kis apró Zsolnay-emlékkel, a már említett étkészlettel vagy valamilyen eozin nippel idézzük meg a dicső hazai porcelángyártást otthonunkban. n

thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
A Zsolnay aranykora
Zsolnay Vilmos emlékére
A Zsolnay aranykora
Gyönyörű cserépkályha
A Zsolnay aranykora
Készülnek a vázák
A Zsolnay aranykora
Eozin nippek
A Zsolnay aranykora
Tömeggyártásban készült kaspók
A Zsolnay aranykora
Díszes teáskészlet
A Zsolnay aranykora
Az étterem az ismert stílusjegyekkel
A Zsolnay aranykora
Falat díszítő motívum

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Stílus Húsvéti asztal dekorációs ötletek: inspirálódj gyönyörű megoldásokból

Hamarosan itt a húsvét, itt az ideje készülni az ünnepi ebédre. A menü sokkal ízletesebb lesz, ha megadjuk a módját a terítéknek is. Hoztunk néhány lélegzetelállítóan szép húsvéti asztal terítéket.

Tipp Római roló kisokos – Árnyékolás divatosan „csináld magad” módra

Ha felújítás előtt állsz, és egy kicsit fel szeretnéd dobni az ablakok környékét, de még nem tudod mivel, akkor vess egy pillantást a római rolóra. A római roló egy olyan árnyékoló megoldás, ami sokféle kinézetben elérhető, így dekorációnak is kiváló.

Otthon Antik tárgyak bűvöletében – Gödöllői csodaház

A mi munkánkban talán az az irigylésre méltó, hogy különleges emberekkel az otthonukban beszélgethetünk. Már az első találkozás hatalmas bizalmat feltételez a vendéglátóink részéről, hiszen ismeretlenként kopogtatunk, és ahogy nyílik az ajtó, máris beleláthatunk a világukba.

Tipp Tavaszi nagytakarítás: 5 zseniális trükk, ami megkönnyíti a takarítást

A tavaszi nagytakarítás sokaknak mumus, hiszen rengeteg munkával jár. Az alábbi tippeknek hála azonban sokkal gyorsabban fogsz végezni, sőt, nem is fogsz annyira elfáradni.

Tipp Íme, egy zseniális trükk, hogyan varázsold ragyogóan tisztává a sütőt

A sütő tisztításának többféle módja van. Használhatod az öntisztító funkciót, de a hagyományos sikálás is mindig megoldás. Vagy bevethetsz egy olyan technikát, amelyet már régóta használnak mikrohullámú sütő tisztítására, azaz gőzzel is tisztíthatod a készülék belseját.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin