Mindkét anyagot egy kinyomópisztollyal lehet felvinni, mindkettőnek gumis az állaga, és mindkettő ellátja a feladatát, a tömítést. De különböznek is egymástól, így a szakemberek egyes esetekben akrilt használnak, míg máskor szilikont.
A különbség
Ha a fürdőszobát vagy a konyhát újítjuk fel, akkor zömében szükségünk lesz valamilyen tömítőanyagra, de mielőtt kézbe veszünk egyet, pontosan képben kell lennünk a tulajdonságaikkal, melyeket az alábbiakban részletezünk.
Szilikon
- Hosszabb a száradási ideje, mint az akrilé
- Nagyon lassan szárad, ellenben nem veszít a volumenéből
- Víztaszító
- Számos savval szemben ellenáll
- Gyakran penészgátlót is tartalmaz
- Sokkal rugalmasabb az akrilnál
- Jól bírja a magas hőmérsékletet
- Nem vezeti az áramot
- Nem festhető, de sok színben kapható
Akril
- Nem tartalmaz penészgátlót
- Átengedi a vizet
- Átfesthető
- Gyorsabban szárad és keményebb a felülete
- Megkötés után veszít a volumenéből
- Kevésbé rugalmas, mint a szilikon
Mikor használjunk szilikont?
Víztaszító hatásának köszönhetően olyan helyeken ajánlott használni, ahol víz érheti. Épp ezért alkalmazzák a fürdőszobában, vagy a konyhában. Ezért fontos, hogy penészgátlót is tartalmaz, hiszen ezekben a helyiségekben könnyebben keletkezhet penész.
Rugalmassága miatt olyan fugákhoz ajánlott használni, melyek mozgásnak vannak kitéve. Arról sose feledkezzünk meg, hogy a szilikon nem festhető, így mindig a megfelelő színűt vegyük meg, hogy passzoljon a bútorhoz.
Mikor használjunk akrilt?
Mivel az akril nem víztaszító, semmiféleképp se használjuk a fürdőben vagy a konyhában. Miután átfesthető, a belső terek kialakítása során jó választásnak bizonyul, de a házon kívül is jó szolgálatot tesz, ha például a falon keletkezett repedéseket kell betömni. Az akril számos felületen megtapad: betonon, vakolaton, fán, de akár kövön is.