Mondjunk igent a házassági szerződésre!

Mondjunk igent a házassági szerződésre!

A tavasz a megújulás, a szerelem és az esküvők évszaka, de legyen a józanságé is. Esküvő előtt ne feledkezzünk meg a házassági szerződésről, benne az ingatlanvagyon rendezéséről.

Ötletládához ad!

Házassági vagyonjogi szerződést (a köznyelvben: házassági szerződést) kötni a jövendőbelinkkel nem számító és pénzéhes cselekedet. Próbáljuk meg a témát objektíven, érzelmektől mentesen, a realitás talaján nagy vonalakban áttekinteni. 

Mit nyerhetünk egy házassági szerződéssel?

Nyugodt és rendezett gazdasági helyzetet a két fél között egy olyan időszakban kötött megállapodás alapján, amikor még a szerelem, a megbecsülés és a tisztelet alakítja ki a két fél közötti kapcsolatot. Ebben a helyzetben tisztán át tudjuk gondolni, hogy jövendőbeli házastársunkról, gyermekeinkről milyen módon szeretnénk gondoskodni, vagyonunkat milyen módon szeretnénk megosztani, ha válásra kerülne a sor. Már ekkor kiderülhet az, ha az egyik fél egyáltalán nem szeretne semmit sem juttatni a másik félnek válás esetén. Ilyenkor megfelelő óvatossággal kezeljük az adott személyt, hiszen a gyermekekről való gondoskodás, lakhatásuk, megélhetésük biztosítása olyan alapvető dolgok, amelyeket a házasság megromlásától függetlenül igényelhetünk. A házasság felbontásakor a bíróság is dönthet erről, de ekkor már gyakran ellenséges hangulatban kell tárgyalni ezekről a kérdésekről. 

A szerződés lehetőségei A házassági szerződésre vonatkozó szabályok a polgári törvénykönyvben (Ptk.) nagy szabadságot adnak a feleknek a megállapodás tartalmát illetően. A közszerzeményi rendszertől a teljes vagyonelkülönítés rendszeréig számtalan megoldás alakítható ki a felek vagyoni viszonyainak rendezésére, a születendő gyermekekről való gondoskodásra, a lakhatás rendezésére, a gyermekek eltartására vonatkozóan. Lehet rendelkezni arról, hogy milyen értékű ingatlant juttat az egyik fél a másiknak és milyen módon járul hozzá a gyerekek neveléséhez. 

A felek a házasságra szerződés nélkül irányadó közszerzeményi rendszerben is megállapodhatnak a házassági szerződésben, így a házassági életközösség alatt szerzett vagyont önállóan szerzik a felek, de minden ilyen vagyon közszerzeményinek minősül és válás esetén a vagyonmegosztás fele-fele arányban történik.

Mondjunk igent a házassági szerződésre!

A teljes vagyonelkülönítés rendszerében a felek házassága alatt nem keletkezik közös vagyon, hanem a vagyonukkal önállóan rendelkeznek, azt önállóan használják és kezelik, tartozásukért önállóan felelnek. 

A vegyes rendszerekben a felek úgy is rendelkezhetnek, hogy bizonyos vagyontárgyaik tekintetében a vagyonelkülönítés rendszerét, míg mások tekintetében a közös vagyoni rendszert alkalmazzák. Ha például ingatlan vagyona van az egyik félnek és azt önállóan szeretné hasznosítani, míg a másik fél tőkével, megtakarításokkal rendelkezik, amelyből tőzsdei ügyleteket végez, akkor ezt is el lehet különíteni a felek munkabérből eredő keresményétől, amelyet a felek közösnek tekintenek.  Így a három rendszer működhet békében egymás mellett, mindenki maga gazdálkodik, míg a közös megélhetés költségeit közösen viselik. Így egyik fél sem kockáztatja azt, hogy a másik fél tudta vagy akarata ellenére kockázatos ügyletbe kezd, hiszen az esetleges kárért a másik fél felel. Ahhoz, hogy harmadik fél felé is hivatkozhassunk felelősségünk hiányára, a házassági vagyonjogi szerződést a közjegyzői nyilvántartásba is fel kell venni. A jogszabály előírja, hogy a közjegyzőhöz ilyen ügyben személyesen kell mindkét házasfélnek elmennie, így kizárt az, hogy a házastársak egymás tudta nélkül vehessenek nyilvántartásba házassági vagyonjogi szerződést. 

A törvény néhány esetet említ csak a házassági szerződésre irányadó teljes szerződéses szabadság korlátjaként. Ilyen a harmadik személyek védelme, ami azt jelenti, hogy a házassági szerződés nem lehet eszköz arra, hogy harmadik felek (hitelezők) érdekeit kijátsszák a házas felek visszamenőleges szerződéssel. Az ilyen szerződéses rendelkezés jogszabályba ütközik, ezért semmis. Ilyen korlát továbbá az is, hogy a felek a közös háztartás és a közös gyermek nevelését akkor is közösen kötelesek biztosítani, ha a teljes vagyonelkülönítési rendszert alkalmazzák. A jogszabály kimondja, hogy a háztartásban és a gyermeknevelésben végzett munka költségviselésben való részvételnek minősül, kiemelve a háztartásban végzett munka anyagi jelentőségét. 

A házassági vagyonjog alapvető fogalmai

Életközösség: A felek között fennálló érzelmi, gazdasági kapcsolat, a felek közös életvitele. 

Különvagyon: Minden, ami az életközösség létrejöttét megelőzően keletkezett, ideértve az ajándékot, az örökölt vagyont és ezek hasznát is, ami az életközösség után is alapesetben különvagyoni jellegű. 

Vagyonközösség, közszerzemény: Az életközösség létrejöttét követően szerzett vagyon közszerzeménynek minősül, ha a felek házasságkötés előtt is életközösségben éltek. A házasság megkötésével az életközösség létrejöttét vélelmezni kell, tehát ha a felek jogilag nem éltek együtt a házasságkötés előtt és még utána sem, akkor is vélelmezni kell a vagyonközösség létrejöttét
a házasságkötés időpontjával. Az életközösség végleges megszűnésével a házassági vagyonközösség a jövőre nézve megszűnik.

Mit veszthetünk, ha nincs házassági szerződésünk?

Mondjunk igent a házassági szerződésre!

Házassági szerződés hiányában a közszerzeményi rendszer irányadó a házassági együttélés alatt. Ez tehát azt jelenti, hogy minden házasság alatt keletkezett vagyon és kötelezettség is közös szerzeménynek minősül és fele-fele arányban illeti, illetve terheli a feleket válás esetén, függetlenül attól, hogy ki szerezte meg. Ha nincs házassági szerződésünk, retteghetünk attól, hogy a kemény munkával megkeresett és megtakarított pénzünk fele az elvált házastársunké lesz, akkor is, ha esetleg ő egyáltalán nem járult hozzá a vagyonszerzéshez, vagy ő költötte el, élte fel a közös vagyon jelentős részét. Vannak olyan esetek, amikor a jól kereső, de sokat is költő férj kevesebb megtakarítással rendelkezik, mint a kevesebbet kereső, de sokat megtakarító feleség, akinek válás esetén kötelessége kiadni a férjének a megtakarításai felét házassági szerződés hiányában. De nemcsak a pénz, a tartozások is megosztásra kerülnek, tehát a közös vagyon terheit is meg kell osztani a közszerzeményi rendszerben.  Végezetül álljon itt ügyfeleim summázott véleménye az első válás után: „A másodiknál biztosan lesz házassági szerződésünk, mert amibe ez a válás került, annál biztosan kevesebből kijött volna egy jó szerződés.”

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Kert Nem virágzik a rózsád? Ez az 5 ok állhat a háttérben

Bárhogy is próbálkozol, nem borul virágba a rózsabokrod? Akkor lehet, hogy te is belefutottál a rózsagondozás 5 tipikus hibájának egyikébe.

Kert Júniusi teendők a kertben

Nyáron igazán élvezet kint dolgozni a kertben, főleg júniusban, hiszen ekkor már szép színesek a virágágyások, a veteményesben pedig már begyűjtheted az első friss és ropogós, vitamindús zöldségeket és gyümölcsöket. De persze feladat is van bőven, hogy a kert jól bírja a hőséget, és nyár végén is szép és egészséges legyen. Segítségképp ezeket szedtük most össze csoportosítva.

Felújítás Szőlőhegyek ölelésében – Egy présházból lett otthon Zsámbék szomszédságában

Ezúttal egy völgybe utazunk, hogy egy régi présházat járjunk be, amiből alapos tervezéssel, nagy adag jóízléssel, valódi hozzáértéssel és kellő alapossággal valódi otthon lett.

Kert Ismerd fel a gazt! Ezek a leggyakrabban előforduló kerti gyomnövények

A hatásos gyomirtáshoz elengedhetetlen, hogy tisztában legyél, pontosan mivel is állsz szemben. Összeszedtük a leggyakoribb gyomnövényeket, amelyekkel már biztosan találkoztál, de lehet, hogy nem vagy tisztában a nevükkel.

Kert 5 jel, hogy új kerti bútorra van szükséged

Ha szeretsz nyáron a kertedben összejöveteleket tartani, akkor a kerti bútoraidat bizony sokat használod – ezzel együtt gyorsabban is kopnak. Mutatjuk, hogy mik azok a jelek, amik arra utalnak: cserére érett a garnitúra.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin