A kilyukadt kád

Vis maior a fürdőben

Az esettanulmány helyszíne egy kilencvenéves budapesti ház tetőtere, amelyet albérlők laknak. Innentől olvasónké a szó. „Egy szép nyári napon, amikor látszólag minden stimmelt, Dobos úr, az alsó szomszéd neve jelent meg a telefon kijelzőjén, aki közölte, áztatom a lakását. Nem egy ideges ember, legutóbb, amikor a túlfolyó hibája miatt ázott, egy rögtönzött vacsorával is megvendégelt, közben pedig sztoikus nyugalommal mutogatta az ázásfoltokat. Lerobbant lakását egyébként nem lakja senki, ő is csak ritkán jelenik meg az épületben, a hibát mégis mindig észleli, úgy is, hogy az agglomerációban lakik. A hatodik érzék bámulatos dolog, nála ráadásul mindig pontosan működik.”

A diagnózis

A terepszemle után kiderült, hogy most is e sorok írójától jött az ázás, a négy éve felújított fürdőszoba műanyag kádja kilyukadt. A diagnózis: azonnali csere. „Fejben máris búcsút inthettem a kád előlapjaként felrakott csempének, illetve a kád fölött lévő első sornak. Az ember ilyenkor áldja az eszét, hogy a felújítás idején tett el tartalék burkolólapokat, az öröm azonban hamar elillant. Kiderült, a tartalék semmire sem elég: az apró virágmintásból négy darab hiányzik, a csíkosból ugyanennyi. Sebaj, a készletek pótolhatók, de nem egy olyan gazdasági válsággal terhelt időszakban, mint a mostani. A csempét gyártó romhányi Korall Kft. ugyanis a közelmúltban csődbe ment, így az általa gyártott Liget-Várad termékcsaládból nincs utánpótlás. Pedig a Biedermeier stílusirányzat mintás papírtapétáit felelevenítő mérsékelten dekorált, virággal hintett, csíkos csempéje az ország kedvence volt. Romantikus hangulata üde, derűs légkört varázsolt az otthonokba. A kétségbeesés a hír hallatán azonnal jelentkezett: egy teljes fürdőszoba fali burkolatának újravásárlásához érthető módon nem sok kedvem volt.

Csempevadászat

Az eset beindította a Sherlock Holmes-i ösztönöket, nekiálltam felkutatni az elfekvő készleteket, mondván: az nem lehet, hogy néhány hiányzó darab miatt újraburkoltassak egy fürdőszobát. Az interneten némi nyomozás után kiderült, hogy egy cég felvásárolta a Korall Kft. készleteit, és van még neki az inkriminált családból, ahhoz viszont Százhalombattára kell utazni, ahol vettem egy-egy m2-nyi mennyiséget. Amíg a bolt munkatársai beemelték az autómba a csomagokat, és kiegyenlítettem 2×1 m2-ért a 3600 Ft-ot, megtudtam, hogy ha ez a 20 raklap elfogy, nincs tovább, hacsak a Zalakerámia, az egyetlen még talpon maradt hazai csempegyár át nem veszi a gyártását. Panaszaimat hazaérve egy közösségi oldalra is megírtam, de már későn. Ott többen jelezték, hogy túlvásárolták magukat ebből a csempecsaládból, úgyhogy szívesen a rendelkezésemre bocsátják elfekvő készleteiket. A felajánlás nemes, és éltem is volna vele, ha időben érkezik. Akár annak tudatában is, hogy hiába van típusszám a csempéhez, ha időben egymástól távol gyártották azokat, árnyalati különbségek mutatkozhatnak.

A mesterek színre lépnek

Költségek

  • Csempe (1-1 m2): 3600 Ft
  • Kád lábbal és házhoz szállítással: 25.000 Ft
  • Burkoló munkadíja: 20.000 Ft
  • Burkolási anyagköltség: Ytong előfalazó lapok, fugázó, ragasztó, púrhab, sitteszsák, takarófólia): 10.000 Ft
  • Vízvezeték-szerelő munkadíja: 10.000 Ft
  • Összesen: 68.600 Ft

Ezután jött a mesteremberek riasztása. Első ajánlatomat egy számomra ismeretlen vízvezeték-szerelőtől kértem, aki a kád kivételéért, az új behelyezéséért és a sitt elszállításáért 70 000 Ft-ot kért. Ezt erősen túlzónak éreztem, ezért bekértem más ajánlatot is. Sittszállítás nélkül az ismerős szakember, aki annak idején a cirkómat is bekötötte, 10 000 Ft-ot mondott. A burkoló korábban jól dolgozott, az ember bevált csapaton ne változtasson. A burkolás, a kádbeállítás és a sittszállítás nála 20 000 Ft-nál állt meg, sőt még tanácsadás is járt az alapszolgáltatásokhoz. A kád a vízvezeték-szerelő szerint csakis acéllemez lehet (nem barkácsáruházból vásárolva), ez állítólag ütésálló és elnyűhetetlen. Az akrilból készült a mesterek szerint tulajdonképpen papírkád, bármi, mondjuk a zuhanyzófej beleesik, ki lehet dobni. Örüljek egyáltalán, hogy négy évet kibírt. Amikor kiemelték, és a fény felé fordították, át lehetett látni rajta, és nem csak a lyuk miatt… A burkoló az öntöttvas kádat javasolta, szerinte az elél 100 évig, lehet zománcozni, festeni, emellett vastag, átveszi a meleg víz hőjét és meg is tartja, igaz, ez a tulajdonság az acéllemez kád sajátja is. A javasolt márkákban nem volt vita, mindketten a Ravak, a Kaldewei és a Roca termékeit javasolták. A 170×60-as kád internetről rendelve lábbal és kiszállítással együtt 25 000 Ft-ba került.

thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
Vis maior a fürdőben
A kád helye
Vis maior a fürdőben
A vízszintezés fázisa
Vis maior a fürdőben
Purhabbal fújták ki a hézagokat
Vis maior a fürdőben
Nemsokára elkészül!
Vis maior a fürdőben
A csempe vágása
Vis maior a fürdőben
Az utolsó simítások

Beépülés

Ezután jött a tényleges munka, amely egy napig tartott. Minden a bontással kezdődött, a burkoló, ismerve a szűkös készleteket, a már beépített csempéket egyben szedte ki. Azokat, amelyiknek nem volt nagyon ragasztós a háta, később vissza is építette. Utána jött a kád alátámasztása, a lemezkád felfúrása a falra, hogy az ne mozoghasson semmilyen irányba. További biztonsági megoldás a kád Ytong falazólappal való aládúcolása, valamint a vízszigetelés érdekében purhabbal történő kifújása. A kádláb kérdése megint megosztónak bizonyult. Egyikük szerint kell, míg a másik azt mondta, felesleges, a kád úgysem azokon áll, hiszen az Ytong falazóelemek megfelelően alátámasztják. A biztonság kedvéért a láb is beépült, ezután a vízvezeték-szerelő összekötötte a kádat a lefolyóval a bűzelzárón keresztül, majd kezdődhetett az előfalazás végül a burkolás. A kád ma új és szép, remélem, többet bír ki, mint az előző.”

YI5M6935

Rendezett végeredmény

Konklúziók

  • hozzunk létre egy vis maior-keretet, amelyhez azonnali baj esetén bármikor nyúlhatunk (ez lehet havi 10-20 000 Ft-os lakáscélú megtakarítás is)
  • otthonunkra kössünk széles körű lakásbiztosítást
  • mindig legyen elegendő mennyiségű, legalább 1-1 m2-nyi csempe és járólap tartalékban
  • több szakembertől kérjünk be árajánlatot
  • kádrendeléskor érdemes megnézni, sérülésmentes-e, mert utólag a forgalmazók nem fogadnak el reklamációt
  • hiába van típusszám a csempéből, árnyalati különbségek a gyártás időpontjának eltérése miatt bármikor adódhatnak, ezért is érdemes egyből kicsit többet venni a burkolóanyagokból
  • a kádláb megvásárlása legyen előzetes konzultáció tárgya a szakemberekkel
  • olyan csempék után, amelyek kifutott modellek, érdemes közösségi oldalakon vagy a vatera.hu-n is érdeklődni. Magánszemélyeknél is lehetnek nagyobb felesleges készletek.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.