Forrás: Europress

Tippek és kezdő lépések, hogy neked is okos otthonod lehessen

Manapság számos helyről hallhatja az ember azt a kifejezést, hogy okos ház vagy intelligens otthon. Azok, akik a digitális világból nem teljesen naprakészek, nem igazán tudják hova tenni ezt, idegenkedve fogadják a kifejezést. De ha az ember rájön az okos otthon termékek gyakorlati hasznára, bizony könnyen hozzá tud szokni az általuk teremtett kényelemhez és biztonsághoz.

Pontosan mit jelent ez a kifejezés?

Az “okos” jelző az otthon előtt egy folyamatosan hízó halmazt jelent, ahova naponta kerülnek be új eszközök és termékek. Elláthatjuk otthonunkat rengeteg okos termékkel és szolgáltatással: világítással, fűtéssel/hűtéssel, árnyékolással, egymással kommunikáló multimédiás eszközökkel, biztonságtechnikával, de okossá varázsolhatjuk a kertünket is. Akár a rendrakás folyamatát is automatizálhatjuk: egy kávé mellett nézhetjük, ahogy a robotporszívó feltakarít helyettünk.

Miért okosak?

A kérdés persze felmerül, hogy ezek az eszközök mitől okosak. Nem csak attól, hogy egy panelen vagy a telefonunkon elindítjuk és ellenőrizzük őket (ez ma már alapvetés), hanem attól is, hogy ezen eszközök kommunikálnak egymással, és automatizált folyamatokat hoznak létre. Hogy miket? Lássunk pár példát:

  • automatikusan felkapcsol a hangulatvilágítás és bekapcsol a tévé, amikor a mozgásérzékelő észleli a hazatértünket,
  • a telefon időzítője beindítja reggel az okos konnektorba dugott kávéfőzőt, hogy kellemes kávéillatra ébredjünk, továbbá bekapcsolja a rádiót,
  • az okos hőmérő/termosztát elindítja a klímát vagy bekapcsolja a fűtést, hogy kellemes hőmérsékletre érkezzünk már haza,
  • a mozgásérzékelő telefonon jelez bármilyen mozgást vagy ajtónyitást, és riasztó hangot, illetve fényeket ad ki betörés esetén, továbbá bekapcsolja a kamerát is,
  • éjszakai felkelés esetén halvány fényt kapcsol, hogy kitaláljunk a mellékhelyiségbe,
  • akár a világ másik feléről is ellenőrizhetjük, hogy bekapcsolva maradt-e a vasaló vagy más elektronikai eszközünk, és ki/be kapcsolhatjuk azt,
  • jelez, ha eső közeledtével nyitva maradt valamelyik nyílászáró.

Ez csak pár példa volt, de a lehetőségeink szinte korlátlanok, csak a mi képzelőerőnkön múlik, hogy egy eszköz valamilyen cselekmény hatására miként működtesse a további eszközöket.

Nyilván aggályként sokakban felmerülhet, hogy egy ilyen rendszer biztosan egy vagyonba kerül. A jó hír az, hogy a rengeteg gyártó és eszköz nagy kínálatot biztosít, és ezáltal megjelentek az abszolút elérhető árú termékek is. Természetesen komplett, profi rendszert is telepíttethetünk az erre szakosodott cégekkel, de a kezdő, belépő szintű eszközöket jó áron is megrendelhetjük. A rendszerek többsége moduláris, azaz úgy állítjuk össze, ahogy tetszik, és később újabb és újabb eszközök csatlakoztathatók rá.

Mire kell figyelni?

Arra érdemes odafigyelni, hogy az eszközök kompatibilisek legyenek egymással, de ez már egyre kevésbé okoz gondot, hiszen a nagyobb gyártók eszközei probléma nélkül felismerik egymást. Reklám nélkül: érdemes körülnézni a nagy ismert kínai rendelős oldalakon. Bátran ajánljuk ezen gyártók termékeit azoknak, akik kísérletezni szeretnének nagyobb összeg befektetése nélkül. Kezdjük például egy wifis okos konnektor megvásárlásával. Ez az egy beruházás gyorsan hozza majd az újabb és újabb ötleteket, hogy miként varázsoljuk otthonunkat még intelligensebbé és még automatizáltabbá.


Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.