Porcelánvilág – Vendégségben  Farkasházi Rékáéknál

Egyszer volt, hol nem volt, volt a Zsolnay Porcelángyárnak Budapesten egy termelőüzeme. A zuglói egységben a kályhacsempék gyártása zajlott, ami a gyár egyik legsikeresebb terméke volt. A fővárosi bázis sok embert foglalkoztatott, a munkások lakhatását az üzem közelében oldották meg, ekkor jött létre a budapesti Zsolnay-negyed. Zuglónak ezen a részén a hangulat kertvárosias, az épületek mézeskalácsház-szerűek, a nyílászárók Zsolnay karakterjegyekkel felruházottak, a tenyérnyi kertek bájosak, ezekkel együtt pedig az otthonok nagyon szerethetők. Ezt már Farkasházi Réka teszi hozzá, aki lassan másfél éve lakik a negyed egyik utcájában. Budapest belvárosából költözött ide, és életminőség-változásról számolt be. Pedig Szondi utcai lakása, amit magazinunkban pár évvel ezelőtt bemutattunk, szép, nagypolgári otthon volt, legkisebb lánya, Tamara  érkezésével a nemrégiben ötfősre bővült családnak azonban szűknek bizonyult.

NÁRAY TAMÁS ÁLDÁSA

A keresés nem volt egyszerű, sok rémes házat láttak, míg véletlenül elvetődtek a környékre. Réka férjének rémlett, hogy látott az interneten ebben az utcában eladó ingatlant, de nem tudta, melyik volt az, igaz, a fejében derengett a fotó, végül a kapu alapján megtalálták. Szerencséjükre a tulajdonos épp a ház előtt tett-vett, szóba elegyedtek vele, és noha elvben már volt vevője, változtatott a terven. A döntésben Rékáékat a család barátja, Náray Tamás divattervező segítette, aki az első találkozás délutánján visszament velük a tetthelyre, és áldását adta a vételi szándékra. Az, hogy mi foghatta meg, arról van sejtésünk. A ház kompakt és bizony sokat hozzátett az a 90-es években zajlott hozzáépítés, amit a Makovecz Iroda hajtott végre. Ők alakították ki a padlástérből a fenti lakószintet és ők toldották hozzá az étkezőt, illetve a nappalit. Ez ugyan sokat elvett a kertből, de jelentősen emelte a lakás értékét.

TALPALATNYI ZÖLD

Kis előkerten vezet át az út a bejáratig, ahol két örökbefogadott kutya ugrál az érkezésünk felett érzett örömében. A kert hátsó részébe nem jöhetnek, tettek ott már elég kárt a növényzetben, az ásás pedig nem javít az esztétikán. A fű itt eleve nagy szó. Réka azt mondja, az egész kert le volt betonozva, ennek feltörésével pedig akadt munka, másfél méter vastagságban terítették a termőföldet. A most látható minioázis férje, Bence munkája, aki rengeteg ötletet merített Bálint gazdától, az idén 100 éves kertész nemrég megjelent könyvéből. Tőle jön például a kis kertbe való pici termőfák ötlete. Ezek telepítésének köszönhetően van meggy, szőlő, füge, paradicsom, csili a kertben, de a klímaváltozás jegyében a fedett terasz közelében pálma- és banánfa is helyet kapott.

KÓKLEREK, KÍMÉLJENEK!

A lakásba lépve tisztán látszik, hogy az alaprajz nem szokványos. Az előszobában rögtön egy kandalló, míg jobbra a konyhával kombinált étkező kéri a figyelmünket. A gerendákban csúcsosodó étkezőn Makovecz stílusjegyei ismerhetők fel. A nagy asztalnál sok a szék, ötnél több, ami gyakori vendégségeket sejtet. A csipkés terítőn mi más lehetne, mint Zsolnay teáskészlet? A konyha igen szemrevaló, egy gyulai asztalosbrigád készítette, ahogy az összes többi méretre szabott bútort is. Munkájukat Réka külön kiemeli, mert a renováció során több kóklerrel akadt dolga, így a felújítás szó hallatán nem csoda, hogy megemelkedik a vérnyomása. Állapotosan végigcsinálni ezt a tortúrát, a búzát felismerni az ocsútól nehéz volt, akadt olyan pillanat, amikor azt gondolta, a sitthalmok mellől kell elmennie szülni és ugyanezek közé az állapotok közé kell visszatérnie a kicsivel. Végül egy ceglédi brigád mentette meg a helyzetet. Pont azok, akikkel a Szondi utcai lakást is felújíttatták, nekik a vállalt határidőre sikerült végezniük mindennel.

KÖNYV ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET

A nappali érdekessége az épített könyvespolc pávakék színben az ablak előtti kucorgóval. A sok könyv nem véletlen, a családban mindenki szeret olvasni, ráadásul Bence, Réka férje a könyvszakmában dolgozik. A hálónál tűnik szembe, hogy a beltéri ajtók nem a megszokott sémákat hozzák, sőt a térben szemmágnesnek is mondhatók. A szülői hálóban, ami rendezettsége miatt egy hotelszoba benyomását kelti, az üvegbetétes ajtó a pávás tapétával remekül harmonizál. Réka és Bence imádják az art decót, ilyen stílusú bútorokat, szobrokat szívesen vásárolnak, kortárs képzőművészeti alkotásra azonban nem nagyon kell költeniük: Réka anyósa, Sárközy Erzsébet képzőművész számos képet ajándékozott a családnak.

KUCKÓS GYEREKSZOBÁK

A két nagyobb gyerek szobája a tetőtérben kapott helyett, Tamaráé, a legkisebbé még kialakítás alatt áll, ő egyelőre a szülői hálóban alszik. A 15 éves Benié igazi nagyfiús szoba, a raklapágy még a régi lakásból került ide. A 10 éves Rebeka szobája királylányos, nála a tetőtér gerendáinak jól áll a baldachin, a falaknak pedig a balerinás tapéta. A gyerekek, ugyanakkor a szülők is élvezik a végeredményt, Réka azt mondja, lakótelepen nőtt fel, de ugyanolyan örömmel csodálkozik rá a kertes ház előnyeire, mint a gyerekei. A felújításból már csak a szépre emlékezik, azzal együtt is, hogy meggyűlt a baja például a lakberendezővel, és nagyjából ők is ugyanúgy jártak, mint ma bárki, aki felújításba kezd: az első körben kalkulált költségek a felújítás végére esetükben is a duplájára dagadtak.

Galéria / 16 kép

Megnézem a galériát

A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2019/04-es számában jelent meg.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.