Követendő modell – Megosztani ér!

Ehhez tudni kell, hogy nemcsak egy falat húz a lakás mértani közepén, hanem minden elemében felújítja az ingatlant, beleértve a sok esetben elöregedett víz- és elektromos vezetékeket, a fűtésrendszert és a nyílászárókat is. A tulajdonos, aki jelen esetben maga a tervező, kerüli a félmegoldásokat, illetve azt, hogy karbantartási munkákra a következő húsz évben költenie kelljen.

CSAJOS ÉS UNISZEX

Persze a felezés nem szó szerint értendő, ahogy logikusan adja magát a tér, úgy van felosztva. Jelen esetben a VII. kerületi, 20,8 millió forintért vásárolt 50 nm-es lakás egy 23 és egy 27 nm-es darabot adott ki. Három hónapnyi felújítás és a belső válaszfalak leomlása után a térből két, a vizesblokkokat leszámítva egyterű, fiatalos, lendületes minigarzon született: a pöttyös-csíkos, a csajosabb és a csillagos tapétás, ami inkább uniszex. 

LÁTVÁNYOSAN ÉS HANGTALANUL

A belsőépítész mindkét lakrészben nagy és látványos gesztusokkal dolgozott, aminek a tapétaválasztással adott hangot. Mielőtt azonban az Angliából rendelt tapéták felkerültek volna a falra, gipszkarton hangszigetelő előtétfalat rögzített a szomszédok irányába. Erre annál is inkább szükség volt, mert ebben a házban csupán 8 cm-es fal választja el a lakásokat egymástól, e vastagság következtében pedig gyakorlatilag minden zajról értesülhetnek a szomszédok, annak ellenére, hogy erre kíváncsiak lennének.

FŰTÉS OLCSÓBB ÁRAMMAL

Az osztás során a fürdőszobák egymás mellé kerültek, bennük az üvegfalú zuhany és a nagyvárosi környezetbe jól illeszkedő metrócsempe dekorál, az esztétikumot agyoncsapó bojlert az álmennyezet helyezi diszkrét takarásba. Figyelmesebben szemlélve a képeket, fűtőtestekkel nem találkozunk, látunk viszont klímát, ez biztosítja a hidegen kívül a meleg levegőt is. Az ELMŰ-nél a tulajdonosnak sikerült ehhez H-tarifát igényelnie. A tarifa eszközigénye csupán egy külön villanyóra, előnye, hogy fűtési szezonban olcsóbban, 2/3-os áron érkezik a meleg. E megoldás a szolgáltató által azért támogatott, mert az eszköz, vagyis a lakásában lévő klíma igen jó hatékonysággal, legalább 3-as COP-értékkel működik.

BURKOLATOK ÉS BÚTOROK

A burkolatok a két lakásban eltérőek. A sárga részen megmaradt a cseresznyeparketta, de kapott egy kis csiszolást-lakkozást, a fürdő faanyagai is ehhez igazodnak, míg a nőiesebb lakrészbe szürke laminált padlót fektettek a szakemberek. Hasonló elem mindkét lakásban a megemelt ágy, pont azért, hogy alatta tárolóhely jöjjön létre. A sárga lakásban mindez szigetszerű megoldást eredményezett, a pöttyös-csíkosban inkább kuckósat. A berendezés üdeséget hoz a térbe, nem a megszokott bútoráruházak unalomig ismert darabjaival szembesülünk. A Maison du Monde franciaországi hálózat lerakatai ugyan nem a szomszédban vannak, de olykor megéri egy utazás a müncheni átvevőpontig.

A MÚLT ÉS AZ ÚJABB KIHÍVÁSOK

Ez a VII. kerületi lakás a tervező elmondása szerint jobban sikerült, mint a lapunkban korábban bemutatott Dob utcai kettébontott. Stílusban egyszerűbb, dekorációjában részlet­gaz­dagabb. Nyári Atilla merészebben nyúlt a térhez, bátran használta a tér­ka­rak­terizáló mintás tapétákat, melyek elé izgalmas bútor­darabokat helyezett. S hogy milyen lesz a nem­régi­ben vásárolt, hasonlóan megbontásra szánt ingat­lana? A harmadik ilyen jellegű lakásban min­den beépített, letisztultabb lesz, szabadon álló szekrényekkel nem találkozunk majd, ez pe­dig elősegíti a még kompaktabb érzést. Kihívást más tekintetben is tartogat az új, befektetés céljára vásárolt ingatlan. Míg az első 55 m2-es otthont kettőbe, a most bemutatott 50 m2-est ugyancsak kettőbe vágta, a harmadikat a maga 60 m2-ével háromfelé fogja osztani.

Galéria / 13 kép

Megnézem a galériát

A megosztásra alkalmas lakás ismérvei

  • Fontos, hogy a lakásnak külön megközelíthető, két nagy szobája legyen.
  • A fejben kettéosztott rész mindegyike rendelkezzen vastag szennyvízelvezető csővel, ellenkező esetben darálós vécét kell beiktatni, ami nem szerencsés,  mert  az 5 cm-es lefolyócső könnyen eldugul. 
  • Figyelni kell arra, hogy hány ablaka van a lakásnak, hogy mindkettő elegendő természetes fényhez jusson.
  • Tájékozódjunk arról is, hogy műemlék-e a ház. Utóbbitól sokan megrettennek, pedig a műemlékházaknál inkább csak a homlokzat felőli oldal jelent problémát.

A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2017/01-es számában jelent meg.

Képek: CSONDOR ÁGNES

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.