“Sokat gondolkoztunk, hogy miként használjuk ki optimálisan egy 110 éves belvárosi lakásban a helyet” – vág bele felújításuk történetébe olvasónk, Melinda. “Meg kell mondanom, hogy nem tartozom igazán a galéria pártiak táborába. De szélesíteni, tágítani az adott helyiséget nem lehetett, maradt tehát a 3. dimenzió. Az, ami legtöbb esetben kihasználatlan marad.” A galéria tervezésénél elsődleges szempont volt számukra, hogy az idő múlásával se kezdjen el nyikorogni, és hogy a lépcsőn karba tett kézzel lehessen felmenni.
Alapos tervezés
Ennek jegyében sok információt gyűjtöttek össze, és összevetették egymással a fa és a fém galéria előnyeit, illetve hátrányait. Mindenképpen a helyiségbe beépülő egységként szerettek volna tekinteni a készülő új szintre, tehát a fa megoldást gyorsan elvetették, és egyhangúan a fémszerkezetre szavaztak.
De nem pusztán az emeletre koncentráltak, az alatta lévő területet is szerették volna hasznosítani. “A galéria alatt egy tolóajtóval zárható hálófülkét alakítottunk ki. Erről az oldalról nyitott a galériára vezető, OSB lemezből épített lépcső. Egy akasztós és több polcos szekrény korpusza lett az, ami kintről a lépcső. A hálófülke szellőztetése érdekében a fal nem lett légmentesen leburkolva, a léces elemek fényt és levegőt engednek a piciny “duzzogó szobába”, ahogy édesanyám elnevezte.”
Fent a kétszemélyes franciaágy tulajdonképpen csak egy matrac. Az ágy maga a galériából lett megépítve. Ennek két oka volt. Az elsődleges, hogy ez a rész került az ajtó fölé, itt fel kellett húzni a galériát. Ha már pedig amúgy is “felhúzták”, akkor megspóroltak vele egy ágykeretet.
“A hatalmas íróasztal illetve munkafelület szintén a galériára lett száműzve. Mivel az ágy és az íróasztal azok a berendezési tartozékok, amiket az ember nem mindig tud teljesen rendben tartani, emiatt került ez a két bútordarab a mennyezet alá. Az íróasztal szintén egy kis csalás. A munkafelület tulajdonképpen egy beépített szekrény tetejéből lett kialakítva.” Ez a beépített szekrény viszont már a szomszéd szoba tartozéka, emiatt csak az oldalfalát látjuk. Ilyen formán dupla a helykihasználás. Ennek oka, hogy a beépített szekrényt nem lehetett volna kényelmesen a teljes magasságig kihasználni, de így az íróasztal se foglal feleslegesen helyet.
Galéria / 3 kép