Ez nagyon durva! Ezért lehet lakásod levegője sokkal szennyezettebb még az utcainál is

Ez nagyon durva! Ezért lehet lakásod levegője sokkal szennyezettebb még az utcainál is

A napok javarészét bent töltjük, különösen igaz ez az őszi-téli időszakra. Éppen emiatt abszolút nem lényegtelen, milyen levegő vesz körbe minket. A rossz hír pedig az, hogy a beltéri levegő sokszor kétszer olyan szennyezett lehet, mint a kültéri.

Ötletládához ad!

Ilyenkor persze értelemszerűen előkerülnek a légtisztító berendezések, hiszen szellőztetni sokkal nehézkesebben lehet.

Első hallásra talán meglepően hangzik, de egyes ártalmas légszennyező anyagok a belső terekben magasabb koncentrációban lehetnek jelen, mint odakint. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos forgalmú városi utca levegője adott esetben akár tisztább lehet, mint a nappalinkban belélegzett levegő. A probléma jelentőségét jól mutatja, hogy az európai polgárok átlagosan idejük 85-90 százalékát töltik bent – otthon, iskolában, munkahelyen vagy akár szabadidős tevékenységet végezve.

Ezek szennyezik a beltéri levegőt

Amellett, hogy a legtöbb kültéri szennyezőanyag behatol az otthonunkba, az alábbiak is rontják a levegő minőségét:

  • a főzés,
  • a gyertyák vagy füstölők használata,
  • a tisztítószerek,
  • az építőanyagok,
  • a bútorok, lakástextíliák és más berendezési tárgyak,
  • számítógépek által kibocsátott káros vegyi anyagok,
  • a penész,
  • a poratka-ürülék,
  • a baktériumok és vírusok.

E tényezők miatt – állapította meg az EU Közös Kutatóközpontja (Joint Research Center, JRC) – a beltéri levegő akár kétszer olyan szennyezett lehet, mint a kültéri.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint a rossz beltéri levegőminőség különösen ártalmas lehet az olyan veszélyeztetett csoportok számára, mint a gyermekek, az idősek vagy a szív- és érrendszeri és krónikus légzőszervi megbetegedéssel, például az asztmával élők. A JRC adatai azt mutatják, hogy a népesség akár 20 százaléka szenvedhet asztmában vagy más olyan allergiás megbetegedésben, amelynek okozói a beltéri környezetben találhatóak. Az Európai Tüdő Alapítvány (European Lung Foundation, ELF) által közzétett adatok szerint a betegségek kialakulásában a beltéri légszennyezettség a 8. legfontosabb kockázati faktor, ami évente globálisan 1,5-2 millió ember halálával függ össze.

Hogyan javíthatunk a beltéri levegőminőségen? Mi lehet a megoldás?

Az ELF a beltéri levegőminőség javítására ezeket javasolja:

  • hatékonyabb szellőztetés,
  • a levegőt nem szennyező fűtőberendezések használata,
  • a fatüzelésű fűtő- és főzőberendezések lecserélése,
  • a légtisztító készülékek használata.

Utóbbi megoldás télen-nyáron egyaránt hasznos lehet, hiszen a szellőztetés az allergia- és a fűtési szezon közepén egyaránt problémásnak bizonyulhat. Nehéz ugyanis olyan optimális időszakot találni a nap során, amikor kellően alacsony a pollenek vagy a fűtésből, közlekedésből származó szennyező anyagok koncentrációja ahhoz, hogy a szellőztetés valóban javítson a lakás levegőjének minőségén. (Arról nem is beszélve, hogy télen a túlzott szellőztetés jelentős energiaveszteséggel járhat, amit többletfűtéssel kell kompenzálni – ez pedig végső soron még több légszennyezést jelent.)

Az influenzát is könnyebben megúszhatjuk

„Ha az idén nyári hőségriadók után úgy döntünk, hogy aktuálissá vált egy légkondicionáló beszerzése, vagy a régi, energiafaló, elavult készülék lecserélése, célszerű olyan modellt választani, amely hatékonyan segít a beltéri levegőminőség javításában” – tanácsolja Nagy Sándor József, az LG Electronics hazai légkondicionáló üzletágának értékesítési vezetője.

A légkondik hasznos kiegészítője például az antibakteriális szűrő, amely nem csak a kórokozókat, de a polleneket és a poratka-ürüléket is eltávolítja a helyiség levegőjéből. Szintén az egészségünket szolgálja, ha plazma ionizátorral felszerelt légkondit választunk, hiszen a készülék által kibocsátott ionok a káros részecskékhez kötődnek, így sterilizálva a levegőt, valamint a helyiség és a berendezési tárgyak felületeit, miközben a kellemetlen szagokat is eltünteti. „Ezek a funkciók nyáron az allergiások életét könnyítik meg, télen pedig, az influenza- és fűtési szezonban abban segítenek, hogy a beltéri levegő a lehető legjobb minőségű maradjon” – mondja az LG szakértője.

Az inverteres kompresszorral szerelt berendezések ráadásul energiatakarékos működést tesznek lehetővé, illetve a hagyományos megoldáshoz képest hőség esetén gyorsabban lehűtik, a hűvös napokon pedig gyorsabban fel is fűtik a belső teret, légszennyező anyagok kibocsátása nélkül. A korszerű monosplit – azaz egy kültéri és egy beltéri egységgel rendelkező – klímákat 0 Celsius fokig jó hatékonysággal használhatjuk fűtésre, de akár -25 fokig is helytállhatnak.


Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Promóció Időutazz velünk! Így néz ki a jövő nappalija

Napjaink technológia fejlődését látva izgalmas eljátszani a gondolattal, mit hozhat az életünkbe a (közel)jövő. Míg a repülő autó, a gondolkodásra képes robot és a mindentudó mesterséges intelligencia néhány éve még túlzottan futurisztikusnak tűnt, ma már egészen elérhető távolságba került. De vajon hogyan hat majd mindez az otthonainkra?

Tipp Nem nő az anyósnyelved? Ezek a gyakori hibák lehetnek a háttérben

Az anyósnyelv (Sansevieria) nagyon népszerű szobanövény, amit könnyű gondozásának és a levegőt tisztító tulajdonságainak köszönhet. Azonban néha előfordul, hogy az egyébként gyorsan növekedő levelek stagnálnak, rosszabb esetben sárgulnak is. Összeszedtük a leggyakoribb gondozási hibákat:

Tipp Napelemes cserép – Máris megérkezett a hagyományos napelem utódja?

Mostanában már nem lehet úgy végig sétálni az utcán, hogy ne tűnjön fel legalább egy napelemmel felszerelt háztető. Egyelőre ritkábban ugyan, de találkozhatunk már ennek tovább gondolt változatával, a napelemes cseréppel is.

Stílus Hangulatos fürdőszobára vágysz? Akkor ezt a 4 dolgot pakold el szem elől

Sokszor beszélünk arról, mivel és hogyan dekorálhatod a fürdőt, hogy szép és egyed legyen. Arról azonban kevés szó esik, mit ne tegyél oda. Épp ezért most ezeket vesszük sorra.

Tipp Gyűrődésmentes ágynemű vasalás nélkül – Nem álom többé!

Te is imádod frissen felhúzott ágynemű alatt álomra hajtani a fejed? Nincs is ezen semmi meglepő. Ahogy azon sem, ha az ágynemű vasalásáért már annyira nem rajongsz. Viszont az alábbi trükknek hála legalább ezt a fárasztó feladatot megspórolhatod.

Tipp A tökéletesre vasalt ruhák 5 titka

Nem vagy egyedül, ha számodra is a vasalás a legkevésbé kedves házimunka. Különösen, ha minden igyekezeted ellenére is maradnak gyűrődések a ruhákon. Íme néhány hasznos vasalási tipp, ami megkönnyítheti az életedet.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin