Forrás: Europress

A burkolatok fajtái – Útmutató kezdőknek és haladóknak

A következő sorokban megpróbáljuk lerántani a leplet a legkülönfélébb burkolatokról és alkalmazási helyükről. Vannak ugyanis olyan felületek, ahol egyik-másik a használatból fakadóan előnyösebb vagy épp hátrányosabb. Mivel egy adott burkolatot általában évtizedekben mérhetően szeretnénk majd élvezni az otthonunkban, érdemes alaposan átgondolni a választásunkat. A burkolatok fajtái – következzen hát az útmutató kezdőknek és haladóknak.

Induljunk az alapoktól!

A burkolatok fajtái alapvetően két nagyobb kategóriára oszthatók: meleg- és hidegburkolatokra. A melegburkolatoknak szintén két alfaja van, a rugalmas burkolatok és a faburkolatok. Az előbbiek csoportját erősíti például a linóleum vagy a padlószőnyeg, míg az utóbbi csoportba tartozik a parketta és a hajópadló. A hidegburkolatok között vannak kül- és beltéri burkolatok, amelyeket a funkció szerint tudunk legkönnyebben meghatározni. Hidegburkolat például a csempe, a kerámia, és a nagyobb padlólapok is.

A melegburkolatok általában nagyobb felületeket borítanak, mint például a nappali vagy a hálószoba. Összhatásában sokkal otthonosabb, mint egy hidegburkolat, ezért lakásbelsőkben előszeretettel alkalmazzák. Hogy eligazodjunk a szükséges burkolatok fajtái között, érdemes a hagyományos felhasználás szerint végigvennünk otthonunk egyes helyiségeit: hagyományos melegburkolat-felhasználású szobák közé tartozik a nappali, a hálószoba, esetleg az előszoba, míg általában hidegburkolattal a fürdőszobát, a konyhát és az étkezőt szokták ellátni. Azokban a helyiségekben, ahol nagyobb esély van arra, hogy a padló vízzel érintkezzen, inkább a hidegburkolatokat szokták előnyben részesíteni a vízhatlanság alapelve szerint. A melegburkolatok nagy része ugyanis könnyedén magába szívja a nedvességet, és ezáltal felpúposodhat, idővel súlyosan rongálódhat.

A hidegburkolatok általában ragasztásos technikával kerülnek felhelyezésre. Hogy mire érdemes odafigyelnünk, ha hidegburkolatot választunk? Például arra, hogy padlófűtés fölé kerül-e az adott burkolat, így különösen bírnia kell a strapát. Ebben az esetben mindenképpen kérjük ki szakember véleményét, mielőtt nekivágnánk a munkának. Az előszoba, folyosó vagy konyha esetében például érdemes extrém kopásálló burkolatot választanunk a nagyobb igénybevétel miatt, míg a fürdőszobában elég egy alapvető hidegburkolat is. A teraszon kültéri hidegburkolat lesz célszerű, amely ellenáll az időjárási viszontagságoknak.

A fenti sorok is alátámasztják, hogy a burkolatok fajtái között igen nagy különbségekre bukkanhatunk, így mindig alaposan határozzuk meg, hogy milyen típusra lesz szükségünk, mielőtt belevágnánk a munkába.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.