A polírozás csak tüneti kezelés

Padlófelújításon gondolkozol? Íme néhány fontos tudnivaló!

Amennyire jó ránézni egy ápolt, szinte karcolásmentes tömörfa padlóra, olyan taszító lehet a mélyen barázdált, kopott felület látványa. S bár az elhasználódás nagymértékben függ a padló anyagától és keménységétől is, az biztos, hogy a használat, az állandó erős igénybevétel miatt előbb-utóbb fel kell újítani. Ha már olyan kopott, sérült a felület, hogy nem látszik rajta, hogy tisztítjuk, ideje lépnünk.

Az alapos verzió

Alaposan igénybevett padló esetén a szennyeződések valószínűleg már mélyen beszívódtak a padló faanyagába. Ilyenkor általában csak a felületek jelentős javításával tudjuk visszaállítani az eredetihez közelítő tiszta állagot. Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy a fapadlók lecsiszolásával újszerű állapotba hozhatjuk az elhasználódott padlófelületeket, érdemes belevágnunk. Ha ezt választjuk, első lépésben a látható sérüléseket és a kopott bevonó réteget kell teljesen eltávolítanunk, padlócsiszoló géppel. (Egész addig koptassuk a felületet, míg elérjük a tiszta és sérülésmentes réteget.) Sajnos azonban a faanyagok fokozatosan összeszáradnak, ami miatt a padlóelemek között rések keletkeznek, melyek a felületi csiszolással nem tüntethetők el. Ezért ha úgy látjuk, hogy a lécek közötti hézagok már túl szélesek, akkor érdemes az egész padlót átrakatni, még csiszolás előtt. Erre azért van szükség, mert a hézagot kitöltő fugaanyagok idővel kiperegnek a résekből, ami csiszoláskor megnehezíti a padló takarítását.

Magad uram…

A lakkokról

A lakkokat általában ecsettel vagy lakkhengerrel hordhatjuk fel, a gyártói előírásoknak megfelelően. De arra is érdemes odafigyelnünk, hogy a rétegek között a finom felületet is csiszoljuk ki, mert ezzel a rétegek tapadását erősítjük. A lakkot mindig az ajtó felé haladva vigyük fel úgy, hogy betartjuk a rétegek közti időket. Nem elhanyagolható az sem, hogy a kész lakkbevonatot csak pár nap pihentetés után vehetjük igénybe. S még egy, ha hosszú életű padlóra vágyunk, ne mulasszuk el a karbantartó felületek 2-3 havonta ápolását sem.

Ha mi magunk csináljuk a padlócsiszolást, legyünk óvatosak, mert könnyű olyan apró hibákat ejteni, melyeket viszont igen nehéz korrigálni. A csiszolás előtt szedjük fel a szegélyléceket, fém küszöblemezeket, amellett, hogy kipakoljuk az egész berendezést. Erre azért van szükség, mert a padló széleit speciális szélcsiszolóval kell lecsiszolni egészen a nyersfáig. (A szakemberek azt javasolják, hogy csiszoláskor először 40-es szemcsenagyságú papírral csiszoljuk végig, a fal síkjával párhuzamosan a padlót, sávonként oda-vissza és egyenletes sebességgel úgy, hogy a lecsiszolt sávok mindig fedjék egy kissé egymást.) Amennyiben pedig a padló egyenetlen, célszerű előbb átlós irányban összecsiszolni az egészet, majd jöhet a hosszirányú sávos nagyoló csiszolás. Ezután az esetleges hézagokat kell speciális padlóhézagoló tapasszal besimítva kitölteni, majd következhet a simító csiszolás 60-as csiszolóanyaggal. Ahhoz pedig, hogy teljesen nyommentes felületet kapjunk, használjunk még egy finomabb, 120-as csiszolóanyagot az átcsiszoláshoz.

Használhatunk gépet is az átcsiszoláshoz

Használhatunk gépet is az átcsiszoláshoz

A szalagparkettáról

A szalagparkettáknál ugyanakkor a javaslat az – mivel a felső kemény réteg nem túl vastag -, hogy felújításkor a hagyományos csiszológép helyett a horizontál korongos csiszológépet alkalmazzuk. Mivel lakkrétege gyárilag felhordott, így annak egyenletes lekoptatását, a közepes szemcsenagyságú simító csiszolóanyaggal, a hengeres gépekkel tudjuk elvégezni.  (Erre azért van szükség, hogy a nyers fafelület teljesen sima legyen.) Ezután jöhet a már a nyersfáig simára letisztított fapadló portalanítása. Figyelem, a felületbevonást csak a por leülepedése és felporszívózása után kezdhetjük el! Majd a nyers fafelületre terítsünk valamilyen erősen kopásálló lakkot. Bevonhatjuk selymes, vagy fényes változattal is, csak arra ügyeljünk, hogy kellő védelmet szinte mindegyik 3 rétegben felhordva biztosít a padlónak.

A lakkozásal

A lakkot három rétegben vigyük fel

Lazább megoldások

  • Ha már vannak karcolások a parkettán, de még nem kell kicserélnünk a lapokat, bevethetjük a zsírkrétát, mert a változatos színeinek köszönhetően jól illeszkedik a parketta különféle árnyalataihoz. Ehhez olvasszuk meg a zsírkrétát mikrohullámú vagy sima sütőben, és óvatosan, anélkül, hogy megégetnénk magunkat, töltsük ki vele a karcolásokat egy tompa kés vagy spakli segítségével. Ezután várjuk meg, míg megkeményedik.
  • Használhatunk színtelen körömlakkot is. Ilyenkor kenjük át óvatosan a felületet körömlakkal, majd egy nagyon finom szemcséjű csiszolópapírral csiszoljuk meg a lakkozott részt, hogy a fénye ugyanolyan legyen, mint a többi részen. A repedésekbe tölthetünk egy kis grafitport is, amivel enyhíthetjük az esetleges recsegést.
  • Ha pedig nincsenek nagyobb karcolások a parkettán, csak épp régi fényét veszítette el, különféle fényezőszerekkel is látványos változást érhetünk el. Erre megoldás lehet vagy a parkettaolaj, vagy a parkettaviasz, ezek selymes fényt adnak a padlónak, de védik és ápolják is. Utóbbi még egy kicsit a sérült részeket is elfedi. A parkettaolajat puha ronggyal kenjük a parkettára, majd óvatosan, körkörös mozdulatokkal töröljük át. A parkettaviaszt ugyanakkor érdemes spaklival felhordani, hogy a repedéseket is tökéletesen kitöltsük.
  • De ha kismértékben veszítette el fényét a parkettánk, a lenolaj, illetve akár az étolaj is hasznos lehet – ezeket a parkettaolajhoz hasonlóan használjuk. n
h

Parkettaolajjal szép eredményt érhetünk el

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok és Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.