Padlófelújításon gondolkozol? Íme néhány fontos tudnivaló!

Padlófelújításon gondolkozol? Íme néhány fontos tudnivaló!

Karcos, kopott, fénytelen a padló? Újítsuk fel egyszerűen vagy épp a lehetőségeinkhez mérten ötletesen, lazán.

Ötletládához ad!

Amennyire jó ránézni egy ápolt, szinte karcolásmentes tömörfa padlóra, olyan taszító lehet a mélyen barázdált, kopott felület látványa. S bár az elhasználódás nagymértékben függ a padló anyagától és keménységétől is, az biztos, hogy a használat, az állandó erős igénybevétel miatt előbb-utóbb fel kell újítani. Ha már olyan kopott, sérült a felület, hogy nem látszik rajta, hogy tisztítjuk, ideje lépnünk.

Az alapos verzió

Alaposan igénybevett padló esetén a szennyeződések valószínűleg már mélyen beszívódtak a padló faanyagába. Ilyenkor általában csak a felületek jelentős javításával tudjuk visszaállítani az eredetihez közelítő tiszta állagot. Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy a fapadlók lecsiszolásával újszerű állapotba hozhatjuk az elhasználódott padlófelületeket, érdemes belevágnunk. Ha ezt választjuk, első lépésben a látható sérüléseket és a kopott bevonó réteget kell teljesen eltávolítanunk, padlócsiszoló géppel. (Egész addig koptassuk a felületet, míg elérjük a tiszta és sérülésmentes réteget.) Sajnos azonban a faanyagok fokozatosan összeszáradnak, ami miatt a padlóelemek között rések keletkeznek, melyek a felületi csiszolással nem tüntethetők el. Ezért ha úgy látjuk, hogy a lécek közötti hézagok már túl szélesek, akkor érdemes az egész padlót átrakatni, még csiszolás előtt. Erre azért van szükség, mert a hézagot kitöltő fugaanyagok idővel kiperegnek a résekből, ami csiszoláskor megnehezíti a padló takarítását.

Magad uram…

A lakkokról

A lakkokat általában ecsettel vagy lakkhengerrel hordhatjuk fel, a gyártói előírásoknak megfelelően. De arra is érdemes odafigyelnünk, hogy a rétegek között a finom felületet is csiszoljuk ki, mert ezzel a rétegek tapadását erősítjük. A lakkot mindig az ajtó felé haladva vigyük fel úgy, hogy betartjuk a rétegek közti időket. Nem elhanyagolható az sem, hogy a kész lakkbevonatot csak pár nap pihentetés után vehetjük igénybe. S még egy, ha hosszú életű padlóra vágyunk, ne mulasszuk el a karbantartó felületek 2-3 havonta ápolását sem.

Ha mi magunk csináljuk a padlócsiszolást, legyünk óvatosak, mert könnyű olyan apró hibákat ejteni, melyeket viszont igen nehéz korrigálni. A csiszolás előtt szedjük fel a szegélyléceket, fém küszöblemezeket, amellett, hogy kipakoljuk az egész berendezést. Erre azért van szükség, mert a padló széleit speciális szélcsiszolóval kell lecsiszolni egészen a nyersfáig. (A szakemberek azt javasolják, hogy csiszoláskor először 40-es szemcsenagyságú papírral csiszoljuk végig, a fal síkjával párhuzamosan a padlót, sávonként oda-vissza és egyenletes sebességgel úgy, hogy a lecsiszolt sávok mindig fedjék egy kissé egymást.) Amennyiben pedig a padló egyenetlen, célszerű előbb átlós irányban összecsiszolni az egészet, majd jöhet a hosszirányú sávos nagyoló csiszolás. Ezután az esetleges hézagokat kell speciális padlóhézagoló tapasszal besimítva kitölteni, majd következhet a simító csiszolás 60-as csiszolóanyaggal. Ahhoz pedig, hogy teljesen nyommentes felületet kapjunk, használjunk még egy finomabb, 120-as csiszolóanyagot az átcsiszoláshoz.

Használhatunk gépet is az átcsiszoláshoz

Használhatunk gépet is az átcsiszoláshoz

A szalagparkettáról

A szalagparkettáknál ugyanakkor a javaslat az – mivel a felső kemény réteg nem túl vastag -, hogy felújításkor a hagyományos csiszológép helyett a horizontál korongos csiszológépet alkalmazzuk. Mivel lakkrétege gyárilag felhordott, így annak egyenletes lekoptatását, a közepes szemcsenagyságú simító csiszolóanyaggal, a hengeres gépekkel tudjuk elvégezni.  (Erre azért van szükség, hogy a nyers fafelület teljesen sima legyen.) Ezután jöhet a már a nyersfáig simára letisztított fapadló portalanítása. Figyelem, a felületbevonást csak a por leülepedése és felporszívózása után kezdhetjük el! Majd a nyers fafelületre terítsünk valamilyen erősen kopásálló lakkot. Bevonhatjuk selymes, vagy fényes változattal is, csak arra ügyeljünk, hogy kellő védelmet szinte mindegyik 3 rétegben felhordva biztosít a padlónak.

A lakkozásal

A lakkot három rétegben vigyük fel

Lazább megoldások

  • Ha már vannak karcolások a parkettán, de még nem kell kicserélnünk a lapokat, bevethetjük a zsírkrétát, mert a változatos színeinek köszönhetően jól illeszkedik a parketta különféle árnyalataihoz. Ehhez olvasszuk meg a zsírkrétát mikrohullámú vagy sima sütőben, és óvatosan, anélkül, hogy megégetnénk magunkat, töltsük ki vele a karcolásokat egy tompa kés vagy spakli segítségével. Ezután várjuk meg, míg megkeményedik.
  • Használhatunk színtelen körömlakkot is. Ilyenkor kenjük át óvatosan a felületet körömlakkal, majd egy nagyon finom szemcséjű csiszolópapírral csiszoljuk meg a lakkozott részt, hogy a fénye ugyanolyan legyen, mint a többi részen. A repedésekbe tölthetünk egy kis grafitport is, amivel enyhíthetjük az esetleges recsegést.
  • Ha pedig nincsenek nagyobb karcolások a parkettán, csak épp régi fényét veszítette el, különféle fényezőszerekkel is látványos változást érhetünk el. Erre megoldás lehet vagy a parkettaolaj, vagy a parkettaviasz, ezek selymes fényt adnak a padlónak, de védik és ápolják is. Utóbbi még egy kicsit a sérült részeket is elfedi. A parkettaolajat puha ronggyal kenjük a parkettára, majd óvatosan, körkörös mozdulatokkal töröljük át. A parkettaviaszt ugyanakkor érdemes spaklival felhordani, hogy a repedéseket is tökéletesen kitöltsük.
  • De ha kismértékben veszítette el fényét a parkettánk, a lenolaj, illetve akár az étolaj is hasznos lehet – ezeket a parkettaolajhoz hasonlóan használjuk. n
h

Parkettaolajjal szép eredményt érhetünk el

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok és Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Kert 5 jel, hogy új kerti bútorra van szükséged

Ha szeretsz nyáron a kertedben összejöveteleket tartani, akkor a kerti bútoraidat bizony sokat használod – ezzel együtt gyorsabban is kopnak. Mutatjuk, hogy mik azok a jelek, amik arra utalnak: cserére érett a garnitúra.

Tipp #vegyélhazait – És teremts azzal nyári hangulatot az otthonodban

Itt a nyár, ideje hát szieszta-hangulatba öltöztetni az otthonod. Mivel mással, mint magyar alkotók káprázatos munkáival?!

Tipp Légkondicionálás a lehető legkisebb költségből – Zsebbarát tippek hűvös lakáshoz

Nyakunkon az év legmelegebb időszaka, így lassan biztosan be kell kapcsolni a klímát. Persze sokan a fogyasztása miatt félnek használni. Nekik mutatunk pár megoldást, amivel a légkondicionáló áramhasználata alacsony marad.

Tipp Toll paplan tisztítása házilag – Frissítsd fel az ágyad ezzel a pár lépéssel

Azt mindenki tudja, hogy az ágyneműt és a huzatokat viszonylag gyakran kell tisztítani – de a „töltetről’, azaz a párnákról és a paplanokról már kevesebb szó esik. Pedig azokra is ráfér a karbantartás. Mutatjuk, hogyan zajlik a toll paplan tisztítása házilag.

Tipp Indukciós főzőlap tisztítása – Így működik!

Egyre több lakásban találkozhatunk indukciós főzőlappal, ugyanis sok előnye van. Az egyik sarkalatos pontja azonban a takarítás, ami több odafigyelést igényel. Mutatjuk, hogyan zajlik egy indukciós főzőlap tisztítása.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin