Szellőztetés nyáron, Fotó: Europress

Szellőztetés nyáron - Így kell helyesen szellőztetni kánikulában!

Kint tombol a hőség, bent pedig ezerrel dolgozik a ventilátor, vagy a légkondi, hogy kellően hűvös levegőt csináljon a lakásban. Sikerült is, így eszedbe se jut, hogy mitől vagy különösen fáradt, vagy mitől fáj a fejed. Pedig a légkondi nem megy rád, túl hűvös sincs, folyadékot is ittál eleget és front sincs. Na de mikor szellőztettél utoljára? Ugye, hogy ugye, itt a bibi! A szellőztetés nyáron ugyanolyan fontos, mint télen, fűtési szezonban. De hogy ne járjon energiaveszteséggel, illetve a szellőztetés közben ne melegedjen újra fel a nagy nehezen lehűtött lakás, adunk néhány tanácsot, hogyan is kell helyesen szellőztetni nyáron.

Hogyan megy a szellőztetés nyáron?

Egyrészt nagyon fontos, hogy mikor zajlik a szellőztetés nyáron. Erre a kérdésre a válasz: akkor, amikor úgy érezzük, hogy elhasználódott a levegő. Viszont ha ez éppen délután 2 órakor van, amikor a legjobban tűz a nap az ablakra, akkor már az sem mindegy, hogy hogyan csináljuk. Ilyenkor igyekezzünk gyorsan, nagy kereszthuzatot csinálni, hogy akár 2-3, maximum 5 perc is elég legyen a szellőztetésre. Így nem fog felmelegedni a lakás. Egyébként viszont érdemes a kora reggeli, illetve a késő esti órákban szellőztetni, akár órákon keresztül. Ilyenkor már (vagy még) hűvösebb a levegő és alaposan át tudjuk szellőztetni akár az egész házat.

Ha azonban napközben többször is szükséges a szellőztetés, a kereszthuzat mellett érdemes olyan ablakon keresztül szellőztetni, amelyre már éppen nem süt a nap, árnyékban van.

Az egész napos szellőztetés nyáron egyáltalán nem ajánlott, még ha nem is vagyunk otthon. Sőt, olyankor pláne nem, mert egy esetleges vihar alkalmával beeshet az eső, és a betörőknek is feltűnhet, hogy bár a lakásban mozgás nincs, az ablak mégis tárva, nyitva áll.

Ha van légkondink, vagy ventilátorunk, és éppen szellőztetünk, akkor ezeket érdemesebb kikapcsolni. Feleslegesen mennek közben.

Érdemes egyébként olyan nyílászárókban is gondolkozni a jövőben, amelyek önmaguktól tudják szabályozni a belső terek folyamatos és egészséges légcseréjét. Az ilyen automatizált rendszerek ugyanis képesek a hőmérsékletet ugyanazon az értéken tartani hosszabb ideig is.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.