A fürdőkád a lakás egyik legvidámabb berendezési tárgya, az önfeledt pancsolás helyszíne. A gyerekek ugyanakkor rendkívül kíváncsiak, ezért fel akarják fedezni, milyen további érdekességeket rejt a fürdőszoba magában. A balesetek, a sérülések elkerülése érdekében érdemes néhány egyszerű óvintézkedést megtenned.
Soha ne hagyd egyedül
A kicsit ne hagyd felügyelet nélkül a fürdőszobában. Fürdetés előtt készíts elő minden szükséges kelléket. A fürdetőt helyezd a kád szélére, a törölközőt, a testápolót, a pelenkát olyan közelre, hogy kézre essen. Ha mégis elfelejtettél volna valamit, inkább vidd magaddal a gyereket is, mintsem magára hagyd. Amikor már biztonsággal ül és mozog önállóan is a fürdőkádban, érdemes tapadókorongos műanyag csúszásgátlót a kád aljára helyezni, ezzel elkerülheted, hogy mozgás közben megcsússzon és a víz alá merüljön.
Gyermekedet a fürdőkád csapjától a lehető legtávolabbi pontra ültesd, könnyen beütheti ugyanis a fejét a kiálló fémbe, vagy leforrázhatja magát, ha megnyitja a vizet. A babaápoló szereket tárolhatod sarokpolcon is a fürdőkád fölött, de lehetőleg olyan magasságban, hogy a kicsi ne érhesse el. Fürdőszobádban feltétlenül használj szőnyeget, mert a kicsi könnyen elcsúszhat, ha vizes talpacskákkal lép a padlóra.
Veszélyes szerek, eszközök
Sokan tárolnak orvosságokat a fürdőszobaszekrényekben. Fontos, hogy ezeket a lehető legmagasabb polcra helyezd, ahol a gyerek egészen biztosan ne férhet hozzájuk. Ha erre nincs mód, akkor érdemes kulcsra zárva tartanod a szekrényt, de legalább egy biztonsági ajtózárat fölszerelni rá. Amennyiben a mosószereket, vízlágyítót, öblítőt, folttisztítót, a vécéillatosítókat és a fertőtlenítőszereket is a fürdőszobában tárolod, légy szintén körültekintő, és ne a mosdó alatti szekrénybe pakold azokat, vagy ha mégis, legalább zárd a szekrényt. A legjobb megoldás törölközőket vagy olyan holmikat ide rakni, amelyekkel a baba egészen biztosan nem tud önmagának sérülést okozni.
Ugyanez érvényes az elektromos berendezésekre is. A kicsik könnyedén utánozzák a felnőttek cselekvéseit, megfigyelnek minden apró részletet. Így ha a kezükbe akad a hajszárító, a hajsütővas vagy épp a borotva, az elektromos fogkefe, egészen biztosan ki akarják azokat önállóan is próbálni. Könnyedén megelőzhető a baj, ha a konnektorokba védődugót helyezel, a borotvákat pedig olyan helyre pakolod, ahol a kicsi nem férhet hozzá. Ha törölközőszárítót használsz a fürdőszobában, azt lehetőség szerint csak akkor működtesd, amikor valóban szárítasz vele. A forró csövek könnyen megégethetik a kicsi kezét, ha éppen azokba kapaszkodik.
A vécé sem játék
A kicsiknek eleinte fogalmuk sincs a higiéniai szabályokról, így azt sem tudják, miért alkalmatlan a vécékagyló a pancsolásra. Ha egyedül merészkedhetnek a fürdőszobába, szinte egészen biztos, hogy legalább egyszer ki fogják próbálni, sőt akadnak közöttük, akik még szomjúságukat is ebből a vízből oltják. Előzd meg a bajt, magyarázd el gyermekednek, hogy a vécét hogyan és mire használjuk. Kiváló megoldás, ha vécézárat helyezel a tetőre.
A normál méretű vécékagyló nyílása túl széles a kicsi számára, megkönnyítheted a dolgát szűkítő és fellépő használatával. Praktikus megoldás a fogantyúval ellátott vécészűkítő, melynek segítségével maga is könnyedén elsajátíthatja az alapvető higiéniai szokásokat, ráadásul a legtöbb kisgyerek bilizés helyett szívesebben üldögél „felnőtt módra” a vécén. Ha pedig nem szeretnél a vécépapírtekercsek miatt bosszankodni, jobb, ha azokat biztos helyre teszed…n