1. hiba: Egyetlen fényforrásra támaszkodni
Óriási baklövés egyetlen központi fényforrásra hagyatkozni. A jó világítás kulcsa a réteges világítás, amikor a fényforrások különböző magasságban vannak. Variáld ezeket! Kezdd a padlóvilágítással, legyen gondod asztali hangulatlámpára, állólámpára és központi fényforrásra egyaránt!
2. hiba: Ha a felülről érkező fény túl erős
A lakásodra ne úgy tekints, mint egy színpadra. A fölülről érkező erős fények reflektorfénybe állítanak, így olyan érzésed lehet, mintha egy színpadon lennél. Kerüld az indokolatlanul erős fényeket! Az egyetlen központi fényforrást váltsd le puha fényű fehér izzókra, így a színpadias hatást könnyedén kiküszöbölheted.
3. hiba: Megfeledkezni a wattokról
Ne feledkezz meg a világítás ökölszabályáról: tíz m2-re 100 wattnyi fénnyel számolj. Ezt oszlasd el több fényforrás között. Van lámpa, amely szabadon sugárzik, a burás lámpa viszont tompítja ezt a fényt, ott mindenképp érdemes kalkulálnod ezzel a veszteséggel.
4. hiba: Nem árnyalni a fényeket
A fény a lakás hangulatának fő letéteményese. Közvetíthetsz vele drámai hangulatot, meghittséget, sejtelmességet. Ez csak rajtad múlik. Ha szívesen variálod a hangulatokat, a te megoldásod a fényerő-szabályozós fényforrás akár a fürdőszobában is!
5. hiba: Nem gondolni a szekrények világítására
A beépített szekrények világítás után kiáltanak, hogy ténylegesen azt a feketét válaszd ki, amelyikre gondoltál azon a hajnali órán munkába induláskor. A ledek a szekrények polcába, válaszfalakba, fiókok fölötti polc aljába bemart profilba vezetve vagy akár az akasztórúdba integrálva egy csapásra megoldják ezt a problémát.
+1: Rosszul kihelyezett villanykapcsolók
Gondolj a villanykapcsolók logikus elhelyezésére és megfelelő számú konnektor telepítésére. A kapcsolókat a padlótól 115-140 cm-rel rakd és próbáld belesimítani a szoba hangulatába. Ne feledd, ma már nem csak fehér színű műanyag villanykapcsolók léteznek! n
Forrás: 3.design-milk.com, www.freewallsource.com, www.bestecoshop.com