Minden, ami a tapétázáshoz szükséges

Tapétázás saját kezűleg

1. Mennyi tapétát vegyek?

A tapéta mennyiségének meghatározásakor ismerned kell a fal magasságát, a falsíkok szélességének összegét, illetve a nyílászárók által elfoglalt területet. Általában a ténylegesen szükséges tapétamennyiségnél kb. 10-14 százalékkal többet kell vásárolnod.

A kínálat hatalmas

A kínálat hatalmas

2. Mik a tapétázás kellékei?

Spatulya (spakli): A falak előkészítésekor veszed hasznát. Lekaparhatod vele a régi tapétát, kitöltheted vele a falak repedéseit és a lyukakat. Kaparáshoz az olcsóbb változat is megfelelő, gletteléshez viszont érdemes többméretű, rozsdamentes spaklit beszerezned.

Spakli

Spakli

Korongkefe: A tapétaragasztót ezzel viszed fel a tapétára és a falra. Széles változatával gyorsabban, nagyobb falfelületet tudsz bekenni.

Tapétasimító kefe (vagy henger): A falra illesztett és kézzel lesimított nedves tapétatekercseket a kefe segítségével tudod tökéletesen a falhoz simítani.

Tapétaél-lenyomó henger: A felragasztott tekercsek széleinek tökéletes falhoz simítását segíti ez a speciális eszköz.

Tapétázóasztal: Általában fémlábakon álló hosszú munkalap, amely a tekercsek szélességéhez idomul. Állítható magasságú változata a derekat is kíméli.

Függőón: A tapétacsík felragasztása előtt a függőleges teljes pontossága ezzel a műszerrel mérhető.

3. Hogyan készítsem elő a falat a tapétázásra?

Első lépésként a régi tapétát el kell távolítanod, majd a falhibákat glettelésel korrigálnod kell. A glettelés tulajdonképpen a falfelület egyenetlenségeinek kiegyenlítése, simábbá tétele egy vékony simító anyaggal. Spakli segítségével vidd fel az anyagot, majd simítsd el a glettvassal. Várd meg, amíg a glettanyag teljesen megszárad, ezután csiszold át a felületet.

4. Hogyan lesznek tökéletesen egyenesek a csíkok?

Az első csík felragasztását mindig a fény felőli oldalon, az ablaknál kezdd. Minden falfelület első tapétacsíkjának helyét függőónnal szükséges megállapítanod, hogy a további csíkok is pontosan függőlegesek legyenek. A ferdén futó sarkokban a tapétát szintén függőón segítségével kell beállítani, és pengével a spakli mellett tudod levágni. Az ón által jelzett függőleges vonalat ceruzával szokás bejelölni.

A fény felőli oldalnál kezdj

A fény felőli oldalnál kezdj

5. Hogyan szabjam méretre a csíkokat?

A falon mért hosszúságot az asztalon 5 cm hozzáadásával jelöld meg, majd a tekercseket szabd a megfelelő hosszúságú csíkokra. Ügyelj arra, hogy a csíkokat mindig derékszögben szabd.

6. Hogy keverjem be a tapétaragasztót?

Elég, ha figyelmesen elolvasod a használati utasítást. Fontos azonban, hogy mindig a tapéta anyagának megfelelő (a tekercsek csomagolásán feltüntetett) ragasztót válassz!

7. Hogy kenjem be a tapétát a ragasztóval?

Kend be az első tekercsek hátoldalát középről a szélek felé haladva.Annyi tekercset itass át ragasztóval, amennyit 10-15 percen belül fel tudsz használni. Körülbelül ennyit kell a beragasztózott tapétának félbehajtva pihennie, hogy kellően felpuhuljon.

8. Hogyan ragasszam a falra a tapétát?

A falra is kenj egy vékony réteg tapétaragasztót, majd a plafontól lefelé haladva illeszd a falra a csíkokat, amelyeket még az asztalon lazán összehajtogattál. Először be kell hajtanod egy 2 cm-es szélet, hogy a tapétát meg lehessen fogni. Majd a csík végét a 2/3 részéig kell visszahajtanod, utána a maradék 1/3 részt ráborítanod. A beragasztózott, puhított tapétacsík behajtott oldalainak első harmadát a létrán állva kihajtod, és a mennyezettől 3 cm távolságban a függőleges vonalhoz illeszted. Ekkor hajtogatod ki a tapétacsík második harmadát, majd a harmadikat, és azt is a falra simítod. A következő csíkot az előző mellé ragasztod, a széleket lehengerezed, a kifolyó ragasztót pedig azonnal letörlöd.

9. Hogyan simítsak?

Ha a csík jó helyen van, a feltett tapétát függőlegesen lefelé, a csík közepén a kefével lesimítod, ezután fenyőfa mintázatot utánozva középről a szélek felé simítod. Ezzel a bennragadt buborékokat eltünteted és a hullámosodásnak is elejét veszed.

 

Simítás

Simítás

10. Mi lesz a maradékkal?

A felragasztott csík alsó részét a mosólábazatnál sniccerrel vágd le. A mennyezetnél lévő kilógó maradékokat szélvágó sín segítségével szabhatod le. Ehhez a vágósínt a mennyezet és a fal közé helyezed, a tapétát pedig a sínre ragasztod. Végül a tapétamaradék pengével levághatod, és a sín eltávolítása után a tapétát enyhén nyomva visszahajthatod a falra.

11. Mik a kényes részek, mire ügyeljek?

Sarkok: Szélesebb csíkot soha ne ragassz a sarkokba. A túllógó rész 1-2 cm legyen, és ezt több helyen vágd be. A maradék csík még felhasználható.

Ajtók: Egyik oldalról kezdve tapétázd körbe. A tapétacsíkot az ajtókeret felső vízszintes szélének magasságában kell elvágnod. A tapétát a keret külső széle mellett kell a falra ragasztanod, majd a maradékot le kell vágnod.

Ablakbeugrók: A tapétacsíkot az egyik oldalra helyezd úgy, hogy a sarkon túlnyúló rész az ablakkeretig érjen. Utána az ablakpárkány és az ablakkeret felső vízszintes szélének magasságában kell a tapétát elvágnod és behajtanod. Az ablakpárkányra és az ablakkeretre nyúló felesleget le kell vágnod. Ezután tapétázd le az ablak feletti és alatti részeket.

Mennyezet: A mennyezetet is az ablaktól kezdve tapétázd. A mennyezet tapétázásához két emberre lesz szükség. A tapétacsík elejét egyikük egy hosszabb rúd végére erősített kefével szorítsa a plafonhoz, eközben társa a további részeket fokozatosan fel tudja ragasztani.

Elektromos dugaszolóaljak: Körbetapétázás helyett inkább kapcsold ki az áramot, szereld le a fedeleket, majd a fedelek alatti falfelület is tapétázd le. n

 

 

 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.