Hozd be a természetet az otthonodba!

Legyen neked is zöldfalad! Hogy mi az? Megmutatjuk!

Miért jó?

A zöldfal hozzájárul az épület energiahatékonyságához, hőszigetel, nyáron árnyékol, télen benntartja a meleget, továbbá jótékonyan hat a közérzetre.

Képzelj el egy falat, amit sűrű növénytakaró borít. A növény a függőleges felületre futtatással vagy épített módon kerül. Boríthatsz vele csúnya tűzfalat, kerülhet a házad homlokzatára, lehet térelválasztó elem a lakásodban, dekoráció a fürdőszobád falán. Kerüljön bárhova, mindenhol jól mutat. A zöldfalakkal leginkább városias környezetben találkozhatsz, itt ugyanis megoldást adnak a csökkenő zöldfelületek kérdésére, és miután a növények oxigént termelnek, hasznosak az egészségre nézve is.

Természetes vagy épített

Növényhatározó

A képkeretbe foglalt vertikális növényfal kivitelezéséhez a legjobb alacsony talajtakaró növényeket és alacsony szukkulenseket használni, a kövirózsa többedmagával nagyon jól mutat. Mások úgy gondolják, jobb a dzsungeles a hatás. Ha te is ezzel értesz egyet, ezt a zsúfoltságot és a párát jól bíró trópusi, illetve szubtrópusi növényekkel érheted el.

Ha a választásod a természetes zöldfalra esik, jó, ha ismered a definíciót. Ez esetben a növények gyökérzete kapcsolatban van a termőtalajjal, növekedésük vertikális. Ilyen természetes zöldfalak a sövényfalak és a futtatott zöldfalak. Az épített zöldfalak jellemzője, hogy önálló szerkezettel rendelkeznek, a növények gyökérzete nincs közvetlen kapcsolatban a termőtalajjal, növekedésük horizontális jellegű. Általában teljesen automatizáltak, vagyis csepegtető- és tápanyagadagoló-, vízelvezető rendszer biztosítja számukra az életet. Kétségtelen előnyük, hogy sokkal jobban néznek ki a természetes zöldfalnál.

vertikalis kert1

Burjánzó növényfal a lakásban

Javaslatunk beltérre

Gondolkodj először kicsiben. Csinálj egy képkeretszerű, párnás hatású növényfalat és helyezd a fürdődbe, ahol egyébként is nagy a páratartalom. Jó, ha tudod, hogy az ilyen zöldfalakat a pára mellett is rendszeresen locsolnod kell valamiféle spiccelős öntözőflakonnal. Ha tetszik és beleszeretsz, próbálkozhatsz nagyobb installációkkal, de fontos, hogy a beltéri zöldfalak hazánkban kizárólag építettek lehetnek, tehát masszív szerkezeti felépítményt igényelnek (minimum 20 cm), amely tartja a föld nélküli közeget, az öntöző rendszert és a növényeket is.

Terjeszkedj kívül is!

A kinti zöldfalaknak természetes és épített változata ismert. A természetes zöldfalak lehetnek nyírott, vázrendszerre, függőleges alépítményre futtatott növények. Az épített kültéri zöldfalak termő rétegét speciális ültetőközeg alkotja, kb. 20-30 cm vastag, ebbe kerül a növények mellett az öntözőrendszer is. Meghatározó különbség a természetes zöldfalakkal szemben, hogy az épített növényfalak tartószerkezetet igényelnek és viselik a termőközeg, illetve a növények súlyát, ami azt jelenti, hogy pontos tervezést igényelnek. Ha ilyesmin gondolkodsz, mindenképp kérd ki szakember véleményét. n

SONY DSC

Épített zöldfalak a betondzsungelben

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.