Ne felejtsd el, felelős vagy a madaraidért!

Madáretetőt kertbe, gangra, ablakba!

A hideg időszakban sokat tehetsz a madarakért, ha etetéssel segíted áttelelésüket, hiszen nem minden madarunk költözik melegebb égtájakra, s vannak olyanok is, amelyek még északabbról érkezve igyekeznek átvészelni itt a telet. Az etetés ugyanis nagy könnyebbséget és biztonságot jelent a környék szárnyas állatainak, míg nekünk gyönyörködési lehetőséget és azt érzést, hogy csak egy karnyújtásnyira van tőlünk a természet.

Adj nekik magokat!

Adj nekik magokat!

Mire figyelj, ha madáretetésbe fogsz

Felelős vagy értük: A madarak téli etetése – az időjárás függvényében – eltarthat akár hat hónapig is, ezért ha elkezded, nem szabad félbehagynod. Már csak azért sem, mert a madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára, s évről-évre vissza is szoktak térni a stabil etetők közelébe telelni. Gondolj bele, egy kistermetű, maximum 10 g testtömegű madár számára létfontosságú, hogy minden nap hozzájusson az elegendő táplálékhoz, hogy meg ne fagyjon.

Hogyan kezdj hozzá? A korai kezdésnél elég, ha kiszórsz néhány marék magot, vagy az ágakra felszúrsz egy-két almát. Ezzel segítheted a vonulóban lévő madarak zsírtartalék felhalmozását, ha a környékről hiányoznak a magas cukortartalmú bogyókat tartalmazó bodzások.

Mivel etess? A téli etetőn kínálható madáreleségek három nagy csoportba sorolhatók: növényi magvak és ezek keverékei, állati zsiradék és alma, melyeket együtt érdemes alkalmazni. A legfontosabb téli madáreleség a nem sózott, nem pirított, magas olajtartalmú fekete (ipari) napraforgó. A szotyiba érdemes apró szemű magvakat: kölest, muhart stb. keverni. A legegyszerűbb, ha az állatkereskedésekben kapható pinty- és hullámos papagáj-magkeveréket vásárolsz. De az olajos magvakhoz hasonlóan fontos téli etetőanyag az állati zsiradék is. Ilyen lehet a nem sós vagy kifőzött szalonna, a faggyú, illetve a ma már szinte bármely élelmiszerbolt állateledel kínálatában szereplő cinkegolyó. Legalább ilyen jó, ha lágy sajtot is kiteszel valamilyen vízszintes felületre, akár az etető sík tetejére, mert ezt is nagyon szeretik a madarak, különösen a vörösbegyek. Az olajos magvak és az állati zsiradék mellett pedig gyümölccsel, elsősorban a legolcsóbb almával is etetheted a madarakat. Ezeket lehetőleg szúrd fel bokrok és fák ágcsonkjaira, de néhány szemet a talajra is tehetsz, így a madarak hóeséskor és azt követően is hozzáférhetnek, míg a földre szórt élelem mindaddig elérhetetlen számukra, amíg el nem takarítod a havat. De adható a madaraknak ezen kívül főtt rizs, főtt tészta, levesben főtt zöldségek, ezeket elsősorban a rigók és rovarevők fogyasztják.

Mivel ne etess? Soha ne adj az énekesmadaraknak az etetőben kenyeret, kenyérmorzsát, mert ez több napig, hétig is itt maradhat elfogyasztatlanul és eközben erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást, akár a madarak pusztulását is okozhatják! Ugyanakkor a friss, azonnal elfogyasztott kenyérmorzsa – mivel ez még nem erjedt, nem penészes – például a buszmegálló verebeinek adva vagy a vízi madarak: hattyúk, récék, libák számára nem ártalmas.

Hol etess? Lehet, hogy azt gondolnád, hogy mindegy, hogyan és hol adsz enni a madaraknak. Pedig nem így van! Az etetőre látogató madarak közül több is (például a rigók, a vörösbegy és a magevők) jobban szeretnek a talajon táplálkozni, míg mások (például a királykák és az őszapók) inkább a talajszint felett vagy kimondottan az ágak között érzik jól magukat, ezért az etetőkön lehetőleg több szinten is kínáld fel az eleségeket.

A szalonna is jó választás

A szalonna is jó választás

Etetőtípusok

Talajetető: A legegyszerűbb, ha a levelektől megtisztított talajra szórsz ki a magot. A hó elleni védelem érdekében az etetőhely fölé ágakból, műanyag fóliából és nádszövetből féltetőt is építhetsz. (Kivéve, ha az etető vagy etetőtálca a munkahelyed vagy a lakóhelyeden van. Ilyenkor ugyanis akár naponta többször is el tudod távolítani az eleséget a madaraktól elzáró havat.)

Tálcás etető: Hasonlóan egyszerű az etetőtálca, ami sekély faládától műanyag virágalátétig bármi lehet. A lényeg, hogy a tálca aljára fúrj néhány 2-3 mm átmérőjű lyukat, ahol a hólé és az esővíz kifolyhat.

Dúcetető: A rögzített etetők közé tartozik. A magtartóval felszerelt dúcetető előnye, hogy egyszerre akár 25 kg napraforgó is elfér benne, így ideális madárvédelmi eszköz olyan helyeken (például hétvégi telken, nyaralóban), ahol ritkábban fordulunk meg.

Függő etetők: A függeszthető etetők is igen sokfélék lehetnek a szépen kidolgozott faházikótól, a fémhálóból vagy műanyagból készült gyári önetetőkön át a kreatív kézimunkával készülő lopótök, kókuszdió és rögtönzött etetőkig (de a cinkegolyó is függő etetőnek tekinthető). Ezek mellett az alaptípusok mellett számos különleges alakú és feltöltésű etető is létezik.

Ablak- és ablakpárkány-etetők: Ezeknek a fajtáknak köszönhetően nem kell úgy érezned, hogy kimaradsz az etetésből, szinte testközelből figyelheted a madarak lakmározását. n

Így szinte karnyújtásnyira kerül a természet

Így szinte karnyújtásnyira kerül a természet

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.