Forrás: Getty

Kártevők a kertben III.: 5 hatásos tipp a meztelencsigák ellen

Egy kiadós esőzés után láthatjuk meg igazán, hogy mennyi csiga van a kertünkben, és ha esetleg meztelencsigákkal is találkozunk, akkor nemcsak csúnya látványuk miatt foghatjuk a fejünket. A csupaszcsigák ugyanis szinte minden lágyszárú növényben kárt tesznek, és könnyen letarolhatják konyhakertet.

Nagyra nőnek és gyorsan szaporodnak

Jó tudni, hogy nem minden meztelencsiga ősellenség: a hazánkban fellelhető 26 házatlan csigafaj közül „csupán” 10 okoz kárt a kertben. Ezek közül is a két legkártékonyabb a nagy barna meztelencsiga és a spanyol csupaszcsiga, tőlük szinte semmi nincs biztonságban. A magokból alig kikelt csírától a palántákon át a zöldségekig és gyümölcsökig mindent befalnak. A saláta, az eper, a paprika, a káposzta, a tökfélék és az uborka is étlapjukon szerepel.

Ráadásul jó nagyok és elképesztően szaporák: akár 10-15 centiméteresre is megnőnek, és minden egyed élete során legalább 200 tojást rak. Az utódok 3-5 hét múlva bújnak ki a tojásból, majd 6-9 hónap elteltével már maguk is párosodnak. Ezért a legkártékonyabb inváziós fajok között tartják számon őket, hiszen néhány hónap alatt százával lephetik el a kertet.

A futókacsáknak ízletes nasit jelentenek

Ellenségük az indiai futókacsa, amely csemegeként fogyasztja őket, sőt még a tojásokat is felkutatja és befalja. Ilyen módon tehát a leghatásosabb és legtermészetesebb megoldás futókacsákkal fellépni ellenük. Ám miután az indiai futókacsákat is gondozni kell, és biztosítani számukra a megfelelő környezetet (pl. kerti tavat, fedett ólat), a többség számára nem opció a tartásuk. Ezért inkább az alábbi praktikák alkalmazását javasoljuk, melyekkel szintén hatékonyan gyéríthető az állományuk.

1. Alacsony fű, kevés búvóhely

A tűző napot nem szeretik a csigák, azonban a farakások, a sziklakert, a nagyra nőtt fű és árnyékot nyújtó sűrű bokrok kiváló búvóhelyet jelentenek számukra. Éppen ezért érdemes rendben tartani a kertet: ne pakoljuk tele lomokkal, a füvet nyírjuk alacsonyra, gazoljuk rendszeresen, és ha meztelencsiga-invázióval küzdünk, akkor inkább ne létesítsünk sziklakertet. Az esti locsolás helyett pedig érdemes hajnalban megöntözni a növényeket, mert miután sütni kezd a nap, a csigák elhúzzák a csíkot.

2. Sörcsapda

Bevált megoldás a sörcsapda, mert a csupaszcsigák nem tudnak ellenállni a sör illatának, ezért érdemes több helyre kitenni ilyen kelepcét a kertbe. Sörcsapdát úgy készíthetünk, hogy egy másfél literes műanyagpalackot félbevágunk, beássuk a földbe, majd felöntjük sörrel. Ezután letakarhatjuk egy földbe szúrható tetővel (lehet kapni külön csigacsapda-tetőt), hogy a háziállatok (kutya, macska) ne férjenek hozzá az alkoholos italhoz, viszont a csigák könnyen belecsúszhassanak az üvegbe. A sör illata odavonzza őket, kimászni viszont nem tudnak, így belefulladnak az italba. Akár több tíz csiga belefér egy PET palackba.De készüljünk fel arra, hogy finoman szólva nem szép látvány a sörben foszló tetemük. 

Kártevők a kertben III.: 5 hatásos tipp a meztelencsigák ellen
Forrás: Getty

3. A kiskert védelme

Vannak dolgok, amiket a csigák sem szeretnek, illetve nem tudnak rajtuk keresztülmászni. Ilyenek az összezúzott tojáshéj és a kávézacc. Ráadásul ezek javítják a talaj minőségét és hozzájárulhatnak a növények fejlődéséhez, így gond nélkül alkalmazhatjuk őket a kertben. Érdemes a védeni kívánt növényeket körbeszórni ezek valamelyikével, hogy a meztelencsigák inkább másfelé vegyék az irányt.

4. Fűszernövények

Nemcsak kávézni nem szeretnek a csigák, bizonyos fűszernövényekért sem rajonganak. Ezek többek között a levendula, a rozmaring, a kakukkfű, a majoránna, az édeskömény és a zsálya. Azonban fontos megjegyezni, hogy ezek a növények nem irtják ki a csigákat, csupán elüldözik őket – ettől viszont a kert másik felében még nagyon jól ellesznek. De a veteményes környékére érdemes ültetni belőlük, a kártevők távoltartása érdekében. 

5. Dinnyecsapda

Humánus megoldás lehet – de gyomor kell hozzá –, hogy a csupaszcsigákat egy helyre gyűjtsük, majd jó messzire elvigyük és áttelepítsük. Ha inkább szabadulnánk tőlük, akkor azt is jobb egy helyen, célzottan megtenni. A csigaméreg és az erős irtószerek ugyanis az emberre, a háziállatokra és növényekre is veszélyesek lehetnek, ezért nem célszerű velük felszórni az egész kertet. Inkább lokálisan alkalmazzuk ezeket.

Jó csalétek lehet a dinnyehéj, ami mágnesként vonzza a meztelencsigákat. Így érdemes a kertben kijelölni egy pontot, ahová a megmaradt dinnyehéjat kihelyezzük, majd miután a csupaszcsigák odagyűltek, egyszerre több tucattól is megszabadulhatunk.

A sorozat eddig megjelent részei:

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.