Forrás: Getty

Csepegtető öntözőrendszer házilag – 5 tipp, hogy mire figyeljünk a telepítéskor

Ez az öntözési forma víztakarékos és kényelmes, így természetes, hogy egyre többen keresik ezt a DIY megoldást. De milyen előnyökkel is jár a csepegtető öntözés?

Például a talaj kevésbé tömörödik össze, a növény gyökérzete pedig közvetlenül kapja a vizet, ennek hála nem ég ki a levélzete a locsoláskor.

Csöpögtető öntözőrendszer házilag 

1. A tervezés. A csepegtető öntözőrendszer házilag történő kialakítása során a tervezésre nagy hangsúlyt kell fektetni. Célszerű jól látható, méretarányos rajzot készíteni. Ragasszunk össze néhány A/3 méretű papírt, és kezdődhet is a tervezés. Rajzoljuk meg a fővezetéket, majd a toldók feltüntetésével az alcsöveket is. 

2. A talaj. A talaj megvizsgálása se maradjon ki a tervezésből. Homokos vagy agyagos? A talaj minőségének megfelelően kell ugyanis beállítani, hogy több vagy kevesebb vizet szeretnénk az adott szakaszon használni. Ha le akarjuk ásni a földbe az öntözőrendszert, akkor sem kell túl mélyre menni, de mindenképp hasznos lefektetni a csöveket, mert fűnyíráskor, gyomláláskor könnyebb dolgunk lesz. 

3. Dugulások kezelése. Gondosan tervezzük meg, hogy miként fogjuk tudni tisztítani az öntözőrendszerünket. Fúrt kút esetén nagyobb az esély arra, hogy dugulás keletkezik valahol a rendszerben, ezért a szűrő alkatrészekről sem feledkezhetünk meg. 

4. A megfelelő osztástávolság. Ha a csepegtető öntözés házilag történő kialakításával párhuzamosan ültetjük a növényeinket, akkor könnyedén összehangolhatjuk a megfelelő osztástávolságot az adott fajta vízigényével. Ha viszont már meglévő ágyásba telepítjük, akkor nagyon figyeljünk a tervezéskor, mert ha rosszul osztjuk ki a lyukakat, az adott csőszakasz használhatatlanná válik, hiszen vagy túllocsolunk, vagy kiszárítjuk a növényeinket.

5. A kivitelezés. A csepegtető öntözőrendszer házilag történő barkácsolása könnyebben megy, ha jó minőségű termékeket használunk hozzá. Kell egy KPE fővezeték (minél távolabb akarunk locsolni a vízvételi helytől, annál vastagabb átmérővel), kellenek T idomok vagy megcsapolóhidak, amelyekre csatlakoztatni fogjuk a leágazásokat, és szükségünk lesz végdugókra is. A fúráshoz szükséges fúrószárat a tervezéskor számolt adatok alapján válasszuk ki, és ha nem ástuk a földbe a kivezetéseket, akkor azok rögzítésére hajlított drótokat is használhatunk. 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.