Elmondjuk, hogyan kerülhet tényleg tiszta víz a pohárba!

Elmondjuk, hogyan kerülhet tényleg tiszta víz a pohárba!

Több tucatnyi csodatisztító, magnetizáló és egyéb vízszűrő berendezést kínálnak manapság. Megéri beruházni? A hatalmas kínálatban és a víztisztító rendszerek labirintusában segítünk eligazodni.

Ötletládához ad!

Aki a víztisztítók iránt érdeklődik, pontosan tudja, hogy mennyire egészséges, ha az ember tisztított vizet iszik, sőt ezzel főzi ételeit, italait. Nézzük tehát a háztartási víztisztító berendezések négy kategóriáját részletesebben is.

A legegyszerűbbek

Számos elven működő, többféle szűrőt használó víztisztító készülék ismert, rengeteg árkategóriában. A patronokkal ellátott műanyag kancsók a legegyszerűbbek, és ezek tűnnek a legolcsóbbnak. Négy-ötezer forinttól elérhetők, a háztartásban ivásra és főzésre elegendő tiszta vizet adnak. A napi 5-10 liter víz bőven elég is lenne, csakhogy a kancsókban használt aktívszén szűrő a legegyszerűbb elven működik, és nagyon messze van az ideális megoldástól. Csak azoknak ajánlott, akiknek másra nem telik, és amúgy csapvizet innának, azzal főznének. Igaz – mint mindig – a cserepatron jelenti a gyártónak az igazi üzletet, így hamar kifizethetjük egy jobb készülék árát is. Az elérhető kategóriába sorolhatók a kényelmes, csapra szerelhető pici szűrők, amelyek 7-8 ezer forinttól kaphatók, de ezek is csak egyszerűbb szűrést végzik el. Patronjaik pedig drágábbak.

A kancsó a legegyszerűbb megoldás

A kancsó a legegyszerűbb megoldás

Egy fokkal jobb

Hipermarketekben vagy szaküzletek kínálatában előfordulnak típustól függően 10-20 ezer forint között az egy (vagy két) nagy, műanyag kistermoszra emlékeztető szűrőből álló, kis csappal ellátott masinák. Ezek az úgynevezett asztali víztisztítók gyakorlatilag a kancsók kissé okosabb, és persze nagyobb teljesítményű változatai. Különösen a dupla szűrős modellek bírnak a kancsókénál érezhetően jobb tisztítási hatásfokkal. A víz oldott anyag tartalmát (víz tisztaságát) mérő úgynevezett TDS-készülék már 11 ezer forinttól kapható. A nagyobb áteresztő képesség és az elérhető ár mellett e típusok nagy előnye, hogy pofonegyszerűen használhatók, mivel ezeket egy adapterrel lehet a csaphoz csavarozni, így akár a hétvégi házba, vagy egy külföldi nyaralásra is magunkkal vihetjük. A szűrőcsere 6-12 havonta esedékes, a költsége 3-4 ezer forint.

h

Hogyan folyhat a csapból tisztított víz?

Védelem a mosogató alatt

Ha egzotikus országba mész

A legtöbb, civilizált világban felnőtt ember nem csak Afrikában vagy Ázsiában, de már Kelet-Európában is sok helyütt veszélynek van kitéve. A legkézenfekvőbb jótanács az utazók számára annyi: palackozott vizet igyanak. Szegényebb régiókban – például Indiában – pedig még további tényezőkre kell ügyelni. Így például, hogy a palackozott víz bizonyosan eredetileg lezárt legyen, a kupakján kívül a kupakot takaró fólia is sértetlen legyen. A harmadik világban ugyanilyen veszélyes a fogmosás, a fürdés közben nyelt korty, a nyilvánvalóan helyi vízből készült jégkocka, sőt a helyi vízben mosott gyümölcs is.

A túrázók, hegymászók jó része azonban nem vihet mindenhová palackos vizet. Számukra az alábbi víztisztítási megoldások jöhetnek szóba.

  • Forralás, legalább öt percen át forrásban lévő víz.
  • Multifilteres hordozható vízszűrő, amin egyszerűen átfolyik, vagy átpumpálható a víz. Itt több szűrőlapból álló, mechanikai szűrési sorozaton megy keresztül a víz. Ez a kórokozók legtöbbjét kiszűri, de nem ad 100 százalékos védelmet.
  • Multifilteres eszköz, kémiai elven működő tisztító lappal. Ezek még a vízben terjedő vírusok (például rota, hepatitisz) nagy részét is képesek elpusztítani.
  • A fentinél hatékonyabb a kevertoxidáns-elven működő tisztító. Itt egy egyedi só alapú anyag dolgozik, amelyen elektromos áramot vezetnek át, így ölve meg a mikrobákat.
  • Klór-dioxid vagy jód alapú tisztító tabletta, amely csak kémiai úton pusztít. Nagy hátránya, hogy az ember szervezetébe bejutva, hosszabb időn át nagy kárt tud okozni, így rendszeres használatuk tilos. A jódtabletta ráadásul a pajzsmirigy betegségek és terhesség esetén egyáltalán nem alkalmazható, és a Criptosporidium nevű bacilust sem pusztítja el.
  • A legmodernebb, zsebben elférő víztisztító egyben a leghatékonyabb is. Ez a 100-290 nanométeres hullámhosszúságú ultraviola fénnyel, az UVC-sugárzással tisztít. Ilyet használ például a StraiPen nevű, töltőtollnál alig nagyobb víztisztító UV- lámpa. Ez a gyártó szerint a vírusuk 99,99 százalékát, a baktériumoknak pedig 99,9999 százalékát pusztítja el, amit bevizsgáló laboratóriumban is megerősítettek.

A mosogató alá szerelhető klasszikus típus, a fordított ozmózisos (RO) tisztító, a víztisztítók adu ásza. A 45-50 ezer forinttól kapható, alapesetben három nagy és egy-két kisebb szűrőpatront, valamint legalább 10-12 literes puffer tartályt és digitális vezérlést is tartalmaz. Természetesen az első készlet szűrőpatronnal ellátva. Bár ez drágább, de messze ez a legjobb típuscsalád. Lelkük a fordított ozmózison (angolul reverse osmosis, röviden RO) alapuló szűrőegység. Ez viszonylag drága, cseréje 9500 forint, de egy 4 fős család esetén is elég 24 havonta (kisebb családban 36 havonta) cserélni a különleges membránt. A RO-vízszűrőknél nagyon komolyan kell venni a cserére elő írt időtartamot. A többi, kapcsolódó szűrőbetétnél pedig azért, mert azok elszennyeződése tönkreteheti a drága RO-szűrőt. Az RO-szűrő 0,0001 mikron méretig szűr, azaz a baktériumoknál két nagyságrendekkel kisebb, 0,02 mikron méretű vírusokat is kiiktatja a vízből. Ha valaki nagyobb összeget tud rászánni, csak ilyen készüléket érdemes venni, mert ez a szűrőrendszer felel a vízben oldott biológiai és vegyi szennyeződésének csaknem 100 százalékának eltávolításáért.

Hogy működik?

Az RO-szűrőhöz érkező víz három előszűrési fázison megy keresztül. E berendezések első szűrője egy 5 (esetleg 20) mikronos előszűrő. Ez nevéhez híven, kiszűri az olyan mikro-méretű szennyeződéseket, mint a földdarabok, a rozsda, vagy a homok és a por. A második lépcsőben egy aktívszén (GAC) előszűrő a klórt és a szerves vegyületeket szűri ki, 98 százalékban. (Az előzőekben ismertetett szűrők általában idáig, de legfeljebb a következő lépcsőig jutnak.) Ezt követi egy 1 mikronos polipropilén előszűrő, amely üledékszűrést végez. Eltávolítja a vízben levő, 1 mikronnál nagyobb méretű, lebegő szennyeződéseket. Ezt a három szűrőt 6-12 havonta kell cserélni, függően a háztartás nagyságától, a bejövő víz szennyezettségétől. Az RO-szűrő után még egy aktívszén utószűrőt is beépítenek, ami a RO-membrán után esetlegesen a vízben maradt íz- és szaghatást okozó anyagokat távolítja el. Ezt elég évente egyszer cserélni.

Ha túl tiszta

Az eredetileg a NASA által kifejlesztett RO-szűrők egyetlen igazi problémája, hogy túlontúl tiszta vizet készítenek, ami nagy mennyiségben a szervezetnek nem feltétlenül jó, mert teljesen hiányoznak belőle az ásványi anyagok. A leghasznosabb kiegészítő így az ötezer forintos, évente egyszer cserélendő visszasózó patron. Ez a következő ásványi anyagokat juttatja vissza: kalcium, magnézium, nátrium, kálium, karbonát, szulfát, klorid és fluorid. Ezáltal kellemes ultra tiszta „ásványvizet” nyerünk. A lúgosítás sem utolsó szempont, ehhez is kapható patron. A legdrágább az UVC-fénnyel sterilizáló készülék, amely fúrt kutak vizéhez elengedhetetlen. Bár ára több mint 23 ezer forint, a vízszűrővel kombinálva még akár egy pocsolya vizét is átvezethetnénk rajta, majd megihatnánk.

Luxuskategória

Ezek a készülékek legtöbbször pontosan azt tudják, mint a fenti RO-típusok, legfeljebb elegánsabb, gyönyörű színekben pompázó házzal, esetleg digitális kijelzővel a konyha és a lakás díszei lehetnek. Megmutatják például az esedékes szűrőcsere idejét. Előnyük, hogy nem muszáj őket a mosogató alá száműzni, és ha költözünk vagy hosszabb időre másutt tartózkodunk, nem kell két készüléket fixen beszereltetnünk. n

UV-víztisztító

Az UV-víztisztító zsebben is elfér

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Felújítás Pedig esélytelennek tűnt – Egy kifejezetten rossz adottságú 48 nm-es lakás újjászületése

Amikor egy nagyon rossz alaprajzú, sötét, előnytelen adottságokkal megáldott lakásból kell egy szerethető életteret kialakítanod – ez ám a kihívás. Vasziljevics Erika, a My Craft 2016 Kft. alapítója és csapata viszont épp az ilyen kihívások szakértője.

Tipp Zsíros foltok eltávolítása a konyhaszekrényről – Egy csodaszer, ami a segítségedre lesz

A konyhában elkerülhetetlenek az utálatos, makacs zsíros foltok, ezért a megelőzés helyett sokkal hasznosabb, ha van egy biztos módszered az eltávolításukra. Míg általában elég csak lefújni a konyhaszekrényt erős zsíroldóval, ez sajnos nem járható út fa felületek esetén. Azonban aggodalomra semmi ok, mindenre van egy csodaszer!

Stílus Rózsaszín fürdőszoba inspirációk: nem mindennapi szín a nem mindennapi eredményért

A fürdőszoba dekorálása kapcsán az különleges színek, mint a rózsaszín, szinte sosem kerülnek képbe. Pedig a rózsaszín árnyalatnak köszönhetően minimális erőfeszítéssel is csodaszép, sikkes eredményt lehet elérni a fürdőben. Lássuk is a legszebbeket!

Stílus Lakó konténer házak – Ez a koncepció lenne a jövő?

Szinte futótűzként terjednek a lakó konténer házak, hiszen rengeteg érv szól mellettük, és egyre könnyebben hozzáférhetők is. Az Instagram is tele van csodaszép, látványos konténer ház enteriőrökkel, ezért nem csoda, hogy napról napra többen kapnak kedvet hozzá. Ismerkedj meg Te is ezzel a (már nem is annyira) új trenddel!

Tipp Tavaszi nagytakarítás: a legfontosabb trükkök, hogy gyorsan haladj a feladatokkal

A tavaszi nagytakarítás egy nehéz és fárasztó feladat, főleg akkor, ha nem tudod, hogyan is lenne érdemes belekezdeni. Van azonban néhány praktika, ami sokat segít a szervezésben, és időt, valamint energiát spórol nekik. Nézzük, mik ezek.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin