Szép példája a passzív háznak

Passzív mindennapok - Mi az a passzív ház?

A passzívház a világ több országában az energiatakarékos épületekre alkalmazott német minősítési rendszer. Ez egy olyan épület, amely a kellemes belső klímát télen, nyáron minimális energiafelhasználással és -költséggel, passzívan képes biztosítani. Az efféle jól hőszigetelt házak a napsugárzást, illetve az emberek és az elektromos berendezések által termelt hőt annyira hatékonyan használják fel, hogy szinte szükségtelenné válik a hagyományos értelemben vett fűtés. A ház ugyanis magát fűti, csak tartalék fűtésre van szükség a különösen hideg napokra. A hazai időjárási körülmények között a kiegészítő fűtés mínusz 10 foknál hidegebb idő esetén szükséges.

Rétegezve

Rétegezve

Próbáld ki mielőtt költöznél!

Az Észak-Ausztriában lévő großschönaui Sonnenplatz, az első passzívházfalu a passzív mindennapok kipróbálására ad lehetőséget. Az építkezést fontolgató családok saját élményeket szerezhetnek arról, hogy építészetileg mennyire kötetlen egy passzívház. Az ideiglenes lakók a gyakorlatban sajátíthatják el az épület „kezelését” és tapasztalatot szerezhetnek az energiamegtakarítással kapcsolatban is. Talán a kipróbálás lehetőségének számlájára írható, hogy Ausztriában ma már minden negyedik újonnan épülő épület passzívház. Magyarországon jelenleg nincs ehhez hasonló lehetőség, de az időről időre megrendezett passzívháznapokon épülő és felépült házak látogatására adódik lehetőség

JÓL LEZÁRVA

A fűtőegység ilyen esetekben lehet megújuló energiaforrású, például meleg vizet biztosító hőszivattyú, zárt égésterű kandalló, biokandalló, infrapanel, valamint nem megújuló energiaforrással működő rendszer is. Ez a lakók igényeitől és a környezet adottságaitól függ. Amikor nem kell rásegítés, a passzívházakat télen elsősorban a nap fűti, nyáron pedig a kellő árnyékolás hűti. A passzívház alapelve, hogy zárjuk le jól a házat a külső hatások elől jól megépített épületszerkezetekkel és magas minőségű nyílászárókkal. Amennyire lehet, használjuk ki a szoláris energiát, és alkalmazzunk olyan szellőzőrendszert, amelynél hőcserélőn keresztül adódik át az elvezetett, használt levegő hőmennyisége a bevezetett friss levegő számára.

STANDARD SZÜLETIK

A passzívház fogalma nem kötődik sem épülettípushoz, sem anyaghoz, sem gyártóhoz, sem technológiához. A passzívház épületenergetikai kategória. A minősítési rendszer nem köti ki az épület típusát sem. Lakóházak mellett alkalmazták irodaépületekre, iskolákra, illetve korábbi építésű és később felújított épületekre is. A legfontosabb kritérium, hogy az épület fűtésienergia-igénye nem haladhatja meg a 15 kWh/m2/év értéket, összes primerenergia-igénye nem több mint 120 kWh/m2/év, légtömörsége pedig legfeljebb 0,6 1/h. A fűtésienergia-igényt és az összes primerenergia-igényt PHPP-számítással, a légtömörségi értéket pedig méréssel (Blowerdoor-teszt) kell igazolni. A mérőszámokban való eligazodáshoz jó tudni, hogy a hagyományos téglaszerkezetű épületek 300–400 kWh/m²/év energiát használnak fel. A passzívház a hagyományos épületszerkezetekhez képest 80-90 százalék energiát takarít meg.

TOVÁBBI KRITÉRIUMOK

A passzívházak definiálása azonban itt még nem ért véget, az ilyen épületeknek jó néhány további követelményt kell teljesíteniük. Szerkezeteinek hőhídmentesnek, a nyári felmelegedés ellen hűtés nélkül is védettnek kell lenniük. Megfelelő tájolással a téli szoláris energiát hasznosítaniuk kell, valamint extra hőszigetelésük kell, hogy legyen. A falra, tetőre, illetve a padlószerkezetekre előírt hőtechnikai értékeket el kell érniük. Egy ilyen ház háromrétegű, nemesgázzal töltött üvegezésű, hőszigetelt ablakszerkezeteket kíván, továbbá nagy hatékonyságú szellőzőberendezést hőcserélővel, megfelelő földhő-hasznosítási tulajdonságokkal.

A hőszigetelés fontos

A hőszigetelés fontos

KÉMÉNY NÉLKÜL

Ami elmaradhat a passzívházról, az a kémény. Érdemes megfigyelni, hogy a passzívházakon általában nincs kémény, hiszen nem kell a tüzelésből származó káros anyagokat a levegőbe juttatni, és a lakókat nem fenyegetik a gázhasználattal járó veszélyek sem. Ki lehet nyitni az ablakot, de nincs szükség rá, mert folyamatosan friss és tiszta levegő van a házban. A ház fontos tulajdonságai között szerepel az extra hatékony hőszigetelés: a falak 50 cm vastagok. A szellőztetést nem a nyílászárók nyitogatásával kell megoldani, ezt a munkát a nagy hatékonyságú hőcserés szellőztetőberendezés intézi. n

 

 

 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.