Időnként érdemes slaggal átmosnod az ereszcsatornát

Így előzd meg az ereszcsatorna eldugulását!

Tudtad-e, hogy…

  • a szakemberek évente minimum két alkalommal javasolják az ereszcsatorna takarítását: ősz után és tavaszt követően?
  • az ereszcsatorna tisztításának díja 200 Ft/m-től indul?
  • egy ereszcsatorna tisztító robot ára közel 100 000 Ft?

Az ereszcsatornának komoly szerepe van az épület állagmegóvásában, a falakat, a lábazatot védi a túl sok csapadéktól, de más is belekerülhet. A legfőbb problémát a levelek okozzák. Berohadnak, lebomlanak, az ereszcsatorna anyagát kikezdik. Ha nagyon feltorlódnak, elzárják a víz útját, a túlcsorduló csapadék pedig a ház falát károsíthatja, nem beszélve arról, hogy az eresz az esővízgyűjtésben sem tudja hozni a tőle várt eredményt. A jobb ereszek ma már lombkosárral szereltek, keresd tehát ezeket, igaz, ez csak azt gátolja meg, hogy a lomb a lefolyóba jusson.

Tedd meg magad!

Régebbi konstrukciók esetén megoldás, ha felmászol egy létrára és kilapátolod belőle a leveleket. Egy, a csatorna formáját követő lapát a segítségedre lehet ebben. Ha az ejtőcsőben detektálsz dugulást, egy drót segítségével, a felkészültebbek csatornatisztító spirállal tudják szétrobbantani a gócot. Ha végeztél vele, slaggal mosd át az ereszcsatornát. Amikor tiszta lett, helyezz az ereszbe az ejtőcső szájához egy műanyag- vagy fémrácsot, amelyen keresztül semmilyen levél, termés, törmelék, szemét, madárfészek nem juthat le. Ezeket a teendőket házilag is elvégezheted, komolyabb probléma esetén érdemes szakembert hívnod. Mielőtt azonban a telefonért nyúlnál, végezd el a vödrös tesztet.

Mi lehet a gond?

Önts egy vödör vizet az ereszcsatornába. Ha a víz szépen elfolyik, akkor nincs nagy baj. Ha összegyűlik egy helyen, az eresz megsüllyedt. Lehet, hogy a csavarok lazultak ki, de az is lehet, hogy elrozsdásodtak. Ha rozsdafoltra bukkansz az ereszcsatornán, távolítsd el azt. Amennyiben a rozsdás rész túl nagy, érdemes az egész ereszcsatornát kicseréltetned, ez szerencsésebb, mint a foltozgatás. Tipikus ereszcsatorna-probléma az elmozdulás, ilyenkor az ereszcsatorna dőlésszöge nem megfelelő. Baj van akkor is, ha repedéseket észlelsz az ereszcsatorna felületén. Ezt is az elzáródások okozzák, illetve a megfagyott víz, amelynek feszítőereje már kikezdte a rendszert. Ha ezek felütötték a fejüket, fordulj szakemberhez. A gondoskodás meghálálja magát!

h

Ha az eresz színéről döntesz, mindig vedd figyelembe a tető színét!

Tippek a jó választáshoz

  • Válassz olyan ereszcsatorna-rendszert, amely nem deformálódik, nem vetemedik, nem repedezik, és hosszú évekig kiszolgál.
  • Az ereszcsatorna anyaga lehet műanyag, horgany, horganyzott acél, réz vagy alumínium.
  • A korszerű rendszereket már nem kell csavarozni, a pattintós megoldásnak hála a rozsdásodás veszélye lecsökkent.
  • Ha az ereszcsatorna színéről döntesz, vedd figyelembe a homlokzat és a tető, illetve a nyílászárók színeit is!
  • Az esővizet célszerű egy erre rendszeresített hordóba juttatnod. n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.