Forrás: Getty
1. Vízbe fojtod a növényeidet?
Sokan úgy gondolják, hogy a növényeket naponta kell öntözni, de ez nem mindig igaz. A legtöbb cserepes jobban kedveli az alapos, de ritkább öntözést. Az evolúció során ugyanis megtanultak alkalmazkodni a szárazsághoz. Ne fojtsd el őket vízzel, várj, amíg a föld kiszárad a felszín alatt, és csak akkor vedd elő újra a locsolókannát.
2. Túl sok napfény égeti a növényeket?
A napfény nélkülözhetetlen a fotoszintézishez – de a túl sok fény megégetheti a növényeket. Még a napfényt kedvelő növények is jobban fejlődnek, ha időnként pihenhetnek egyet az árnyékban. Tegyél fel egy könnyű, félig átlátszó függönyt a napfény szabályozására, vagy helyezd a cserepest olyan helyre, ahol nem éri egész nap direkt napfény.
3. A csereped nem rendelkezik vízelvezető lyukakkal?
A díszcserépek gyakran nem rendelkeznek vízelvezető lyukakkal, ami a víz pangásához és gyökérrothadáshoz vezethet. A megoldás egyszerű: válassz tartót – még ha kevésbé mutatós is –, amelynek van ilyen vízelvezető az alján, így szabályozhatod a növény vízfelvételét.
4. Túl kicsi vagy túl nagy cserép?
A növény gyökereinek elegendő helyre van szükségük, de nem túl nagy helyre. Fajtánként eltérő, melyik virág mit igényel, ennek érdemes célzottan utánajárnod. Találd meg a növény méretéhez aktuálisan passzoló átmérőt, és ültesd abba. És ne feledd, időnként muszáj egy nagyobb cserépbe költöztetned a zöldet, olyanban, amelynek átmérője 1-2 cm-rel nagyobb, mint a jelenlegi.
5. Elfelejted a tápoldatot?
A beltéri növényeknek is szükségük van tápanyag-utánpótlásra, ugyanúgy, mint a szabadban élő társaiknak. Érdemes időről időre tápoldatoznod őket a fajtának megfelelő készítménnyel – különösen az aktív tavaszi és nyári szezonban.
6. A páratartalom nem megfelelő?
Minden növény más környezethez alkalmazkodott. Ha a növényednek magasabb páratartalomra van szüksége, használj párásítót, költöztesd a fürdőszoba vagy a konyha közelébe, de akár már az is sokat segít, ha egy nedves kavicsokkal teli tálcára teszed.