A központi porszívónak számos előnye van

Középpontban a központi porszívó

Tudtad-e, hogy…

  • egy átlagos háztartási porszívónak 130–190 mbar a szívóereje, a központi porszívók 220–350 mbar szívóerővel biztosítják a megfelelő szívásteljesítményt
  • a takarításhoz használt gégecső általában 9 méteres
  • egy porszívórendszer élettartama igen hosszú, több évtizedre (25-30 évre) tervezik, így a befektetés többszörösen megtérül?
  • Egy 100-150 m2-es családi ház csőrendszere megközelítőleg bruttó 125 000 Ft + munkadíjból kivitelezhető?A végső beüzemelés, amikor felszerelik a falicsatlakozókat, a központi gépet, a takarítóeszközöket, nagyjából bruttó 300 000 Ft-ból megvalósítható.

A központi porszívó egy falba épített, külső csatlakozással ellátott csőhálózatból és egy fixen felszerelt, nagy szívóerejű központi porszívógépből álló rendszer. Oda célszerű telepíteni, ahol nem okoz gondot a zaja, illetve ahonnan a gép által beszívott levegő a szabadba vezethető. Megfelelő helyiség lehet erre a pince, a garázs vagy a családi ház gépháza, kazánhelyisége. A rendszer óriási előnye, hogy a takarítást hatékonnyá és higiénikussá teszi, hiszen a beszívott levegőt nem a légtérbe fújja vissza, hanem kivezeti a szabadba, ezáltal jelentősen csökken a bútorokra leülepedő por mennyisége, és az allergiás tüneteket okozó poratkák sem cirkulálnak többé a lakásban. A központi porszívó használata egyszerű. A gégecsövet a falicsatlakozóba kell illesztetni. A gép ezután automatikusan elindul, majd megkezdődhet a takarítás a különböző takarítófejek segítségével, amelyek között vannak speciálisak is, ilyen például a kárpittisztító fej, a kőpadlófej vagy a portörlőfej. A takarítás központi porszívóval azért is könnyebb, mint a hagyományossal, mert a porszívótestet nem kell folyamatosan cipelni, magunk után húzni a lakásban, lévén az a pincében van telepítve, illetve nem kell gyakran cserélni a porzsákot sem. A központi porszívó esetén a takarítás intenzitásától függően 3-4 havonta elég üríteni a tartályt.

Tervezés, kivitelezés

A legegyszerűbb új ház építésekor integrálni a rendszert. Ha már zajlik az építkezés, de még nem kezdtünk neki az épületgépészeti csövezésnek, akkor is gond nélkül telepíthetjük. Nehezebb a helyzet kész házak esetén. Ekkor számolni kell a bontással. Aki ezt mellőzné, annak érdemes megvárnia egy nagyobb felújítást, és akkor beépítenie a háztartásba központi porszívót. A szakszerű kiépítés érdekében nem árt a víz-, gáz-, fűtésszerelővel konzultálni, hiszen a központi porszívó csőrendszerét ugyanabban a rétegrendben kell lefektetni, ahol a víz- és az egyéb fűtéscsövek is futnak. Fontos törekedni arra, hogy a központi porszívó csővezetékében minél kevesebb kerülés és kanyar legyen, mert – ellentétben a lefolyócsövekkel – itt nem a gravitáció üríti ki a cső tartalmát, hanem a központi porszívógép. Nem árt tudni, hogy minél több kanyar van a központi porszívó csőrendszerében, annál nagyobb teljesítményű gépet kell választani. A minél nagyobb teljesítmény pedig a beszerzési árban is megmutatkozik.

A rendszer ideális esetben két ütemben épül be. Az elsőben, amikor az ingatlan szerkezetkész, de még nincs meg a gépészeti szerelés, például a padlófűtés, a szakemberek beépítik a csőhálózatot az aljzatba, és kialakítják a falicsatlakozók helyét, illetve az elektromos vezetékelést. A második ütemben, amikor már kész a ház, akkor kerülnek a helyükre a falicsatlakozók, a központi gép és az egyéb kiegészítők.

Így működik a rendszer

A központi porszívórendszer lelke a porszívó. A központi porszívó falicsatlakozókon keresztül működik. Különböző anyagú és színű csatlakozók kaphatók, amelyeket otthonunk stílusához igazíthatunk. Kicsit olyan ez, mint a villanykapcsoló-divat. A csatlakozók ez esetben is is különböző dizájnnal kaphatók. Elérhetők műanyagból, fémből az egyszerű fehértől, az antik réz színűig számtalan színben és árnyalatban. Ha olyan előrehaladott állapotban van a rendszer kiépítése, hogy a falicsatlakozóba már be is dughatjuk a gégecsövet és a takarítókészleteket, kezdődhet a takarítás.

A gégecső végén található fémgyűrű zárja az áramkört, ekkor a porszívómotor elindul. Amikor kihúzzuk a gégecsövet a falicsatlakozóból, az áramkör megszakad, és a porszívó motorja leáll. A porszívó működés közben vákuumot állít elő, ennek segítségével tudja a csőrendszeren keresztül a port, a szennyeződéseket és a levegőt szállítani. A gégecsövön keresztül jut be a csőrendszer beszívó ágába a por, ami kb. 72 km/h-s sebességgel jut el a porszívó belsejébe. Itt a tisztított levegő egy szűrőrendszeren át a kifúvó ágba jut, amely az épületen kívülre, a szabad levegőre van kivezetve. Így minden olyan por (pollen, poratka, mikroporok), amit a hagyományos porszívó szűrője nem tud megszűrni, száz százalékban kikerül a közvetlen környezetünkből.

Hasznos kiegészítők

A kiegészítők sora azonban itt még nem ér véget. Van néhány hasznos dolog, amelynél érdemes elidőzni. Ilyen a szemétlapát-adapter, amely praktikus része a központi porszívórendszernek, és feladata a szemétlapát helyettesítése. Általában a konyhaszekrény lábazatába építik, hogy a konyhában gyakran földre hulló szennyeződéseket könnyedén el lehessen vele tüntetni. Az elé söpört szemetet a szemétlapát-adapter a kiépített csőrendszeren keresztül a központi gépbe szívja, és ott összegyűjti. Az adaptert a bejárati ajtó mellett is el lehet helyezni a falban, így a cipőkről lehulló sár és föld eltakarításához sem kell elővenni a takarítókészletet. De mik pontosan ezek a takarítókészletek? Az alapfelszereltségen túli extrák például a kőpadlófejek, a résszívók, a reluxatisztítók, a portörlőfejek, a kárpittisztító fejek vagy a lószőr kefe állatok szőrének gondozásához. A központi porszívó nem takarít ki helyettünk, de nagyban megkönnyíti és gyorsítja munkánkat. Főképp, ha olyan kiegészítők is segítségünkre vannak, mint a kandallótisztító adapter, a gardróbkefe, a nedves felszívó tartály, illetve a pultba építhető kenyérmorzsa-elszívó, amelyek segítségével valóban öröm lehet a takarítás.

Gégecső a falicsatlakozóban

Gégecső a falicsatlakozóban

A rendszer kialakításának előnyei

  • Egészséges. Egyre többen vagyunk allergiásak háziporra, poratkára, pollenekre. Mivel a központi porszívó esetén a lakótérbe nincs levegő-visszajuttatás, ezáltal por sem kerül vissza, így a poratkákat házon kívül tudhatjuk.
  • Kényelmes. Nem kell a nehéz porszívót helyiségből helyiségbe cipelni, nem kell dugaljt keresni, nem gubancolódik össze a vezeték. A gégecsövet egyszerűen a falicsatlakozóba illesztjük, és már kezdődhet is a porszívózás.
  • Csendes működés. Csak a légáramlat zaja hallatszik, ahogy a szívófejbe áramlik a levegő, nem zajong a szívómotor. A takarítás ideje alatt lehet beszélgetni, tévét nézni, rádiózni vagy éppen telefonálni.
  • Minőségi takarítás. A központi porszívók szívott légmennyisége (liter/perc), akár a duplája, szívóereje (mbar) pedig két-háromszorosa is lehet a háztartási porszívók teljesítményének, így a nagyobb szívóhatással jobb minőségű takarítás érhető el. n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.