Szakemberek segítenek nekünk az otthonteremtésben

Kit válasszunk az otthonteremtéshez?

A lakberendező megújítja, megszépíti azt, ami már megvan: legtöbbször a már adott körülményekhez alkalmazkodik, a kész falakhoz, meglévő burkolatokhoz. Egységesíti a terek összképét, kialakítja a stílusukat. Ötleteket ad, hogyan használjuk ki a holttereket, mely színeket válasszuk és hogyan hozzuk összhangba őket. Megváltoztatja a világítótestek helyét, variál a hangulatfényekkel és a központi megvilágítással, helyet talál az örökölt, régi családi bútornak, amelytől nem szeretnénk megválni, de eddig nem illett bele a berendezésbe, és tanácsot ad, hogyan adhatnánk új külsőt a jelenlegieknek. Már egy egyszerű díszítéssel, újrakárpitozással, apró trükkel nagy hatást érhetünk el az elrendezésben, a dekorációban, drasztikus beavatkozások nélkül. A lakberendező nem építtet, bontat le falakat, alapjában a külsőségekre vonatkozó megoldásokat ad. A szobák funkciója megmarad, vagy minimálisan változik.

Enteriőrtervező és belsőépítész

Sokszor elmosódik a határ az enteriőrtervezés és a lakberendezés között. Az enteriőrtervezést gyakrabban használjuk a nagyobb, nem lakóterek (középületek, éttermek, üzletek) belső tereinek kialakítására.Az enteriőrtervező egy hangulatot fog meg, és ülteti át tárgyakba, színekbe, fényekbe, anyagokba. Ezzel szemben a belsőépítész egyben látja a tér harmóniáját, az alapoktól a legapróbb részletekig megtervezi a teret, funkcionálisan és esztétikusan. A teret a megrendelő életmódjához, ízléséhez, szokásaihoz, elképzeléseihez, álmaihoz szabja. A házat „belülről is látja”: tervezéskor szem előtt tartja a statikát, az építészeti és egyéb hatósági előírásokat, az építőanyagokat, a belső vezetékeket. A lakberendezői tanácsadás, tervezés a belsőépítészeti tervezés része. A műszaki adottságokat összhangba hozza a stílussal és áthidalja a technikai nehézségeket. Ha kell, falat bont, világítást tervez és nemcsak lámpát választ, a zavaró fűtőtestet nem eltakarja, hanem integrálja a legelfogadhatóbb módon, és akár furcsaságokkal is előáll: legyen a mennyezeten parketta, a folyosófalon műszőr, fürdőkád a hálószobában, teraszburkolat a nappaliban. Ideális esetben az építész a tervezés legelejétől együttműködik egy lakberendezésre érzékeny belsőépítésszel, aki – ha szükséges – textiltervezőt, világítástervezőt, képzőművészt stb. kér fel a lakás megszépítésére.

Konzultáció

A lakberendezési, belsőépítészeti konzultáción a szakember megismerkedik a megrendelővel, olyan alaposan és bensőségesen, mint egy pszichológus. Elvégre ahhoz, hogy tudja, milyen környezetben érezné jól magát, tudnia kell, kinek készül, mik a szokásai, tervei, miről álmodik. Az első találkozás döntő, meghatározza a későbbi együttműködést. Kiderül, hogy tud-e a megrendelő és a lakberendező/belsőépítész együtt tervezni, kialakul-e az a bizalom, amely a folyamatban elengedhetetlen. Már az első találkozásnál szükség van a lakás, a ház alaprajzára, ha vannak, a fotók is sokat segítenek. Ez lehet akár kézi rajz is, a lényeg, hogy ez alapján is el lehessen képzelni, mi mekkora és hol van. Az alaprajzot kiindulópontul véve és a kérésekre koncentrálva lehet keresni a megoldásokat. A konzultációk egészen addig tartanak, amíg meg nem találják azt a változatot, amellyel a megrendelő elégedett.

Árazás

A kifizetendő összeg függ attól is, mennyit szánunk rá. A költségvetés a kiindulópont, ez később több kellemetlenséget megspórol, és a tervezéshez támpontot ad. Ahogy Elek Márton mondja, százezer forintból is hatalmasat változtathatunk az otthonunkon, de sok próbálgatásba, sok időbe telik, amíg meglesz a legjobb megoldás. Minden belsőépítészeti megoldás egyedi, hiszen egyéni igényeket tükröz. Nincsen kis feladat: egy kis lakás ugyanannyira izgalmas, mint a több száz négyzetméteres ház, egy szoba megtervezése vagy egy komplett otthoné. Az otthonosságot nem négyzetméterben mérik. A kis lakással is van annyi munka, mint egy óriásival. A megrendelő fontos, nem az, hogy kicsi vagy nagy a lakása.

Egy új falszín is rengeteget változtat

Egy új falszín is rengeteget változtat

Néhány jó tanács, mielőtt belevágunk

  • Kérdezzünk körbe ismeretségi körünkben: kiről hallottuk, hogy megbízható, jól dolgozik, elégedettek vele. A referencia a legjobb reklám, a lakberendezés, belsőépítészeti tervezés nagy munka, sokunknak az otthon a legnagyobb befektetés. Nem mindegy, hogy ebben kit választunk partnernek.
  • Ne felejtsük el, hogy kérdezni nem bűn, merjünk tanácsot kérni! Ne féljünk megosztani akár kivitelezhetetlennek tűnő ötleteinket is. A szakember azon dolgozik, hogy elképzeléseinket úgy valósítsa meg, hogy azok technikailag és használhatósági szempontból is kivitelezhetők legyenek. Ugyanilyen fontos, hogy merjük elmondani azt, ha valami nem tetszik, ha nem értünk egyet. Igaz, hogy akitől tanácsot kérünk, annak ez a szakmája, de a mi otthonunkról van szó, nekünk kell, hogy maradéktalanul megfeleljen.
  • Legyünk tudatában annak, hogy bár könnyűnek tűnik a lakberendező, belsőépítész kezébe nyomni a lakáskulcsot, és a kész lakásba belépni néhány hét, hónap múlva, ilyen csak a filmekben van. Ajánlatos folyamatosan követni a változásokat, hogy könnyebb legyen esetleg korrigálni.
  • Írjuk össze, gondoljuk át, mit szeretnénk. A lakberendezés, otthonteremtés rólunk szól – kívánságaink praktikus, lehetőségeinkhez mért megtervezéséről, kivitelezéséről -, nem a lakberendező vagy a belsőépítész saját vágyainak, elképzeléseinek kiéléséről. n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.