Tedd biztonságosabbá az otthonod, hogy ne történjen baj!

Kerüld a szén-monoxid mérgezést!

AZ ALAPPROBLÉMA: Miért hallunk annyi szén-monoxid mérgezésről? A nyílt égésterű gázkészülékek hőskorában a régi típusú, fa nyílászárók beengedtek annyi levegőt, amire a kazánnak szüksége volt. Ma, a jól hőszigetelt műanyag ablakokkal, légmentesen zárt lakóterekben még mindig üzemelnek nyílt égésterű készülékek, ezekben az otthonokban pedig többszörösére nőtt a CO-visszaáramlás veszélye.

A MEGOLDÁS: A korszerűsítés! Ez lehet a kazáncsere, ami költséges, de, ha időben pályázol, most állami támogatás is kaphatsz rá. Ha éppen felújítasz, mondj nemet a műanyag nyílászárókra. Ahol ugyanis nem váltották le, vagy nem tömítették el légmentesen a régi nyílászárókat, ott a régi, nyílt égésterű készülékek továbbra is balesetmentesen tudnak üzemelni. Ha mégis ragaszkodsz a műanyaghoz, hőcserélős szellőztetőt érdemes beszereltetni mellé. Amennyiben ezt drágának találod, motoros szelepes légbevezetőket helyezz el a lakásban, mégpedig úgy, hogy azok akkor nyíljanak ki, amikor a gázkészülék üzemel.

AZ UTOLSÓ VÉDVONAL: A teendők sorának végén jön a CO-érzékelő vásárlása, amelyből a legjobb minőségűt érdemes venned. Ezek 5-10 ezer forinttal drágábbak ugyan, de megérik a pénzüket, igaz ezt honfitársaink többsége nem tudja. Ötször annyi fogy ugyanis az olcsóbb darabokból, mint a megbízható, de drágább típusokból. A szakemberek úgy tartják, a 10 ezer forintnál többe kerülő eszközök már megbízhatók és időben jelzik a szén-monoxidot. (A készülékek ára 3 és 25 000 Ft között szóródik.) A beszerzés mindenképp épületgépészeti szaküzletben történjen, méghozzá szakembertől. Olvasd el a használati és beszerelési utasítást, de még jobb, ha az üzembe helyezést épületgépészre bízod.

Érdemes jó minőségű készüléket venned

Érdemes jó minőségű készüléket venned

Gyakori hibák, amikre érdemes figyelned

  • A műszerek többsége akkor is jelez, amikor még alacsony (rövid távon veszélytelen) a gáz koncentrációja. A sokszorosan ismételt vakriasztás annak idegesítő volta miatt általában a készülék elnémítását vonja maga után.
  • Némelyik készülék alacsony koncentrációnál megszólal ugyan, ám egyáltalán nem, vagy csak hébe-hóba reagál a nagyobb gázkoncentrációra.
  • Előfordul, hogy kimerül az elem a készülékben, ezért marad el a riasztás. n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.