A nádtető reneszánsza

A nádtető reneszánsza

Akinek van szerencséje a nyár folyamán a festői szépségű Balaton-felvidéken kirándulni, láthatja, hogy reneszánszát éli a nádtető. Az ökológiai gondolkodás térnyerése révén a természetes és jó hőszigetelő anyag újra felértékelődött, ami nem csoda, hiszen elődeink évszázadokon át nagy megelégedéssel használták tetőfedésre.

Ötletládához ad!

A nád a falvakban a 20. század közepéig általánosan használt tetőfedő anyag volt. Népszerűségét annak köszönhette, hogy főleg a vízközeli településeken évről évre elérhetőnek bizonyult, igaz, a nádazók sok száz kilométert is hajlandóak voltak megtenni a jó minőségű alapanyagért. A sok-sok kilométeres vándorlás után a vágás, szárítás a többi mezőgazdasági aratótechnikával rokon tevékenység volt. A nádazást ezzel együtt apáról fiúra szálló tudományként jegyezték. A tetőépítéseket és karbantartásokat a mesterek a mezőgazdasági holtszezonban végezték a megrendelők kérésére, akiknek a fedőanyag hasznosságát a múltban sem nagyon kellett magyarázni. Eleink is ismerték a nád legvonzóbb tulajdonságát, hogy jó hőszigetelő, könnyű, tömege miatt nem kell erős szerkezetet aláépíteni, a tetőben keletkezett károsodások pedig könnyen és olcsón orvosolhatók.

Régen…

A nádtető előnyei

  • Természetes, környezetbarát anyag
  • A nád szára szilárd, a taszítja a vizet és jó hőszigetelő: télen fűt, nyáron hűt, így nyáron az áram (nem kell légkondicionálás), télen a fűtés számlán lehet spórolni
  • Tetőtér használata esetén jó a hangszigetelése, nem ereszti át sem a vizet, sem a havat, vihar biztos, nincs kondenzációs lecsapódás
  • Költségtakarékos, a nád alá nem kell erősített tetőszerkezet
  • Sokféle építmény, így családi ház, nyaraló, gazdasági épület, filagória, szaletli tetője is készülhet belőle
  • Nádból szinte bármilyen formájú tető előállítható

A nádazást régen a mesteremberek a tető alsó részén, az eresznél kezdték. Kisebb nádkévéket fektettek egymás mellé, tövénél lefelé, majd – fűzfagúzzsal, később dróttal – szorosan egymás mellé, illetve a tetőlécekhez kötötték. Erre az alsó sorra jött az első verés. A nádcsomókat ugyancsak tövével lefelé egymás mellé fektették úgy, hogy az alsó sor kötését fedje, majd lazán lekötötték. Utána speciális fogazott eszközzel, a nádverővel felfelé ütögetve a nádszálakat simára felverték, végül szorosan lekötötték. Ugyanígy készült el a többi sor is. Általában 3–4 sort vertek fel, de a negyedik sor már túlnyúlott a gerincen, melyet az ellenkező oldalon kötöttek le. A lekötést, a gerinc beszegését ketten végezték, és egy speciális eszközt, a fából vagy fémből készült, jó félméteres nádvarró tűt használták hozzá. A tetőéleken a nádat lépcsőzetesen hagyták. A keresztben lekötött gerincet sok helyütt vályúszerűen összeerősített deszkákkal fedték, és ezt a gerincre párosan ültetett karókkal, kalodával rögzítették. Szintén a gerinc védelmét szolgálta két szál, nyeregtetőszerűen összeszegezett deszka vagy egy-egy sor cserép. A felvert nádtető 30–40 cm vastag volt, a vizet nem eresztette át, kiválóan hőszigetelt, javításokkal pedig több generációt is kiszolgált.

A nád tökéletes tetőfedő anyag

A nád tökéletes tetőfedő anyag

…és most

Az anyag népszerűsége akkor kezdett mélyrepülésbe, amikor a falusi családok, gazdaságok módosabbá váltak, az épületek alapterülete nőtt és a városi divat térhódításával a magyar falvakban a cseréptető, a palatető lett a divatos, szemben a régi házak nádtetőivel, amelyek egyre inkább a szegénységről üzentek. A kocka a 20. század végén fordult. Ekkor ugyanis az ökológiai gondolkodás révén a nád mint természetes anyag újra felértékelődött. Olyannyira, hogy ma szerte Európában a nádfedeles épület egyfajta társadalmi szimbólumnak számít. Amellett, hogy szép és hangulatos, hagyománytiszteletről árulkodik. A választás ráadásul épületbiológiailag sem tekinthető aggályosnak. Egy 10 centiméter vastag nádpalló 7,5 centiméter vastagságú kőzetgyapot paplan hőszigetelő hatásával egyenértékű. Mivel ennél jóval vastagabb rétegben kerül fel a nád a tetőre, hőszigetelő képessége kitűnő. Aki pedig a gyúlékonysága miatt tartózkodik tőle, annak megnyugtató lehet, hogy a veszélyforrás kiküszöbölésére ott a villámhárító, a héjazathoz pedig égéskésleltető impregnálószereket szokás alkalmazni.
Ha a döntés megszületett azzal kapcsolatban, hogy ez az anyag kerüljön a tetőre, nem árt tudni, hogy a megfelelően elkészített nádtető 35-40 évet is kibír, de karbantartásának 8-10 évente szerét kell ejteni, a nádtető felső 10 centiméteres rétege,   mely az időjárás viszontagságainak leginkább ki van téve, folyamatosan tönkremegy, így azt időnként javítani kell.

A nádtető divatja napjainkban újraéledt

A nádtető divatja napjainkban újraéledt

Nád-gyorstalpaló

Noha a munkálatokat nem árt szakemberre bízni, az alapvetésekkel érdemes tisztában lenni. Fontos, hogy a nád szellőzni tudjon, mert ha erre nincs lehetősége, a kinti-benti hőmérsékletkülönbségekből adódó páralecsapódásokkor keletkező nedvesség nem tud távozni a szálak közül, és a tető korhadásnak indul. Lényeges, hogy a náddal borított tető hajlásszöge 35-40°-nál nagyobb legyen, erről ugyanis gyorsabban lefolyik a víz. A tetőfedésre alkalmas nád körülbelül 140 centiméter hosszú, és 4 mm, vagy annál vastagabb. Ennél rövidebb szálakkal nem lehet megfelelő átfedést biztosítani. A nádszálakat a mesterek 26 cm átmérőjű, azaz nagyjából 85 centiméteres körméretű kévékbe kötik össze lágyhuzal drót segítségével.

Felmerülő költségek

A tetőfedőnád 1,5-2 méter hosszúságú, 26 cm átmérőjű, a lehető legkeményebb nádszálakból. Ára 350-400 Ft/kéve. Átlagos vastagságú tetőhöz (35 cm) 10 kévére van szükség négyzetméterenként. Új nádtető készítését 6000 forintos négyzetméterár körüli összegért vállalják a szakemberek. Régi nádtető újraborítása 1000 forinttal olcsóbb. Karbantartás, tűzés 2000 forint/m2. Beázás és egyéb javítások ára 3500 forint/óra.

Egy közepes méretű házhoz valamivel több mint 1000 kéve nádra van szükség.
 A nádtető készítését általában ketten végzik. A tetőn lerakott nádcsomókat régebben gúzzsal, napjainkban dróttal rögzítik. A tetőn kívül álló munkás fekteti le a nádkévét, és egy hosszú fémtűbe főzött drótot ad át a belül álló társának, aki átveszi, megszorítja, majd kívülre visszatűzi a drótot. Viszonylag új módszer a csavaros technika, aminek a lényege az, hogy a csavarra drótot tekernek és ezt egy 40 cm hosszúságú csavarbehajtó szárral a léchez rögzítik. Ennek akkor van jelentősége, ha a tető be van fóliázva, illetve az sem elhanyagolható szempont, hogy a kötéshez csak egy ember szükséges. n

A megfelelően elkészített nádtető 35-40 évet is kibír

A megfelelően elkészített nádtető 35-40 évet is kibír

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
banner
Váltsd valóra lakásálmaidat! Válaszd a Fundamentát, az otthonteremtés szakértőjét
Megnézem
Bezárom
Tipp Zsíros foltok eltávolítása a konyhaszekrényről – Egy csodaszer, ami a segítségedre lesz

A konyhában elkerülhetetlenek az utálatos, makacs zsíros foltok, ezért a megelőzés helyett sokkal hasznosabb, ha van egy biztos módszered az eltávolításukra. Míg általában elég csak lefújni a konyhaszekrényt erős zsíroldóval, ez sajnos nem járható út fa felületek esetén. Azonban aggodalomra semmi ok, mindenre van egy csodaszer!

Stílus Rózsaszín fürdőszoba inspirációk: nem mindennapi szín a nem mindennapi eredményért

A fürdőszoba dekorálása kapcsán az különleges színek, mint a rózsaszín, szinte sosem kerülnek képbe. Pedig a rózsaszín árnyalatnak köszönhetően minimális erőfeszítéssel is csodaszép, sikkes eredményt lehet elérni a fürdőben. Lássuk is a legszebbeket!

Stílus Lakó konténer házak – Ez a koncepció lenne a jövő?

Szinte futótűzként terjednek a lakó konténer házak, hiszen rengeteg érv szól mellettük, és egyre könnyebben hozzáférhetők is. Az Instagram is tele van csodaszép, látványos konténer ház enteriőrökkel, ezért nem csoda, hogy napról napra többen kapnak kedvet hozzá. Ismerkedj meg Te is ezzel a (már nem is annyira) új trenddel!

Tipp Tavaszi nagytakarítás: a legfontosabb trükkök, hogy gyorsan haladj a feladatokkal

A tavaszi nagytakarítás egy nehéz és fárasztó feladat, főleg akkor, ha nem tudod, hogyan is lenne érdemes belekezdeni. Van azonban néhány praktika, ami sokat segít a szervezésben, és időt, valamint energiát spórol nekik. Nézzük, mik ezek.

Stílus Fehér bejárati ajtó – Stílusos megoldások, amikből te is inspirálódhatsz

A fehér bejárati ajtó a minimalizmusnak köszönhetően egyre népszerűbb, így nem csoda, hogy a profi lakberendezők is egyre több gyönyörű megoldással rukkolnak elő. Hoztunk néhány inspirációt a fehér ajtókhoz, és néhány dekorációs tippet is.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin