Nem mindegy, milyen anyagot fúrsz

A falfúrás rejtelmei - Segítünk, milyen felületet mivel fúrj!

Barkácsboltokban, szakáruházakban vásárolhatod meg a fúráshoz nélkülözhetetlen elektromos fúrógépet fúrófejekkel és számtalan egyéb tartozékkal. A fúrandó anyagtól függően válaszd a megfelelő típust, méretet, tipliket, csavarokat. Az elektromos fúrógépek közül a két sebességgel működők vagy azok a legmegfelelőbbek, amelyek sebessége fokozatmentesen szabályozható.

1. Faanyagok fúrási technikája

Mivel a fa nem túl kemény anyag, fúrása sem okoz különösebb nehézséget. Használhatod az erre a célra beszerzett elektromos fúrógépedet, de még kéziszerszámokkal is könnyedén boldogulhatsz. A fúrás megkezdése előtt mindig jelöld be a faanyagon a lyuk pontos helyét. A fúrófej csúcsát il­leszd a kijelölt helyre és ala­csony fordulatszámon használva a gépet, óvatosan alakítsd ki a lyukat. A sebességet növelheted, amikor a fúrófej biztosan illeszkedik a mélyedésbe.

A szakemberek javaslata szerint a fát ne fúrd át egészen, azzal ugyanis roncsolhatod az anyagot. Hagyd abba a fúrást, amikor a fúrófej hegye megjelenik a túloldalon, ekkor fordítsd meg a fát, és ezen a másik oldalon fejezd be a fúrást. Az is jó megoldás, ha az átfúrandó fa alá egy másik deszkadarabot helyezel, ami megakadályozza, hogy a nyomás átszakítsa, kitépje a fa rostjait. Ha megadott mélységben akarsz fúrni, mert például képet akasztanál a faburkolatra, akkor mindig a tipli méretéhez igazítsd a lyukat. A legtöbb fúrógépre fölcsatlakoztathatod azt a kiegészítő szerkezetet, amellyel csak az adott mélységig tudsz lyukat fúrni.

2. Fémek fúrása

Fémek fúrásához szintén ideális eszköz az elektromos fúrógép, de a fémekhez kialakított fúrófejre lesz szükséged. A lyuk helyét a fémeken is be kell jelölni, ehhez pontozóval üss óvatosan pici mélyedést, a fúrófej így egyszerűbben megkapaszkodhat és behatolhat az anyagba anélkül, hogy elmozdulna a jelölt helyről. A fúrandó fémdarabot rögzítheted szigetelőszalaggal is, így stabilabban dolgozhatsz, és a fémet sem sérted föl, ha a fúrófej mégis elmozdulna.

Ha aránylag nagy átmérőjű furatot kell ké­szítened, kezdésként fúrj óvatosan pici próbafuratot a lyuk helyére, majd ezt a megkezdett lyukat alakítsd tovább nagyobb fúrófejjel a megfelelő méretre. Egészen nagy lyukak eseté­ben fokozatosan haladva érheted el a kívánt méretet és mélységet. Keményebb fémek fúrásához magas fordulatszámmal működő fúrógépre lesz szükséged, itt is érvényes, hogy mindig lassú fokozaton indítsd a fúrást. Ha mély furatot készítesz, időn­ként állj meg és cseppents a lyukba kevés gépolajat. Kesztyűt, védőszemüveget érdemes használnod.

3. Így fúrj téglát és betont

Téglafalba, betonpadlóba és előre gyártott betonelemekbe (gerendákba, oszlopok­ba, kerítéspóznákba) speciális csigafúróval vagy kifejezetten erre a célra gyártott fúróval készíthetsz lyukakat. Falat ún. vídiabetétes fúrófejjel ellátott elekt­romos fúrógéppel fúrhatsz, természetesen most is ala­csony fordulatszámon. A munkád ezáltal pontosabb lesz és kíméled a fúrófejet.

A keményebb klinkertéglából épített falba lyukat ütvefúró üzemmódban is használható elektromos fúrógéppel fúrhatsz. Az ütvefúró a magas fordulatszámon forgó fúrófejet nagy sebes­séggel előre-hátra mozgatja. Fúrás köz­ben a gépet mindig merőlegesen tartsd a falhoz (létrára is szükség lehet), ellenkező esetben a lyuk deformálódik és a tiplit nem tudod megfelelően belehelyezni. Balesetek elkerülése érdekében használj vastag kesztyűt és védő­szemüveget.

4. A vasbeton kemény dió

A betonfúrás nehézségeit panellakóként legalább egyszer már biztosan megtapasztaltad. A vasbeton szerkezet erős alapot biztosít mindenféle dűbeles rögzítéshez, a pontos fúrás viszont egyáltalán nem könnyű feladat.

A betonpanel fúrásához fúrókalapácsra vagy másik nevén pneumatikus fúrógépre lesz szükséged. Ütvefúrót inkább csak a kisebb furatokhoz használj, ugyanis ez a kőkemény anyag a fúrófejet könnyen tönkreteheti. Jelöld be most is a furat helyét, és óvatosan, először csak lassúfordulaton alakítsd ki a lyuk bemenetét. Számolnod kell azzal is, hogy fúrás közben kavicsba, vasbetonba ütközöl. Ilyenkor mindig állj le a fúrással és világítsd be a lyukba. Ha a furat mélyén kavicsot látsz, akkor hegyes pontozó és kalapács segítségével törd azt össze. A fúrógép ugyanis könnyen leolvadhat, ha megpróbálod a kavicsot átfúrni. Ha betonvasba ütköznél, akkor előbb cseréld ki a fúrófejet fém spirálfúróra, válts normál fúrási üzemmódba, majd lassú fordulaton, óvatosan fúrd át a betonvasat. Azzal is számolnod kell, hogy a vasdarab eldeformálhatja a furatodat. Amikor elkészültél a fúrással, nyomd a lyukba a tiplit, végül csavard be kézzel vagy elektromos csavarhúzóval a megfelelő méretű csavart, és máris fölakaszthatod a képet vagy polcot a falra. n

30_2

A felfúrt polcokon aztán tetszés szerint helyezheted el a tárgyakat

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.